هنرمندی که بیش از پنجاه بار بازجویی شده است

کد خبر 3591 - 1391 07 | تاریخ: 1856 روز پیش-1391/07/30 | ساعت: 11:46

هنرمندان از طریق خلق آثار هنری خود، اندیشه ها و پیام های خود را به دیگران انتقال می دهند. به عبارتی هنر یک هنرمند همان زبان اوست. چه بسیارند هنرمندانی که در سکوت فقط به خلق آثار هنری خود مشغولند. آنان رفتار، ذهن و روحی حساس، و بسیار ملایم و مهربان پیدا می کنند. بسیارند هنرمندانی که برای آگاه کردن وجدان خفته انسانها، شب و روز در حال رنج و تلاشند. یکی از این هنرمندان، هنرمند 54 ساله مطرح چینی به نام آی وِی‌وِی[1] است. آی وِی‌وِی از اوایل دهه ۱۹۸۰ برای مجسمه های آجری اش به شهرت رسید. این هنرمند که در اروپا نیز بسیار محبوبیت دارد، متخصص ساخت مجسمه و چیدمان است، و آثار متعددی را در بریتانیا به نمایش گذاشته است، یکی از معروفترین آثار مفهومی او در گالری"تیت مدرن[2]" در لندن، "بذرهای گلهای آفتابگردان" نام داشت که در آن مقطع از سال، نمایشگاه را با میلیونها بذر مصنوعی گل آفتابگردان پوشاند. به گفته وی، این اثر هنری، این سوال را ایجاد می کرد که: “تک تک افراد در جامعه چه نقشی دارند؟ وی هنرمند و معماری است که نمای ورزشگاه بزرگ پکن، موسوم به لانه پرندگان را نیز برای بازیهای المپیک طراحی کرده است.

وی همچنین از منتقدین اعمال ضد حقوق بشر حزب کمونیست چین نیز به شمار می رود، و به همین دلیل توسط این حزب در سوم آوریل زمانی که قصد داشت برای شرکت در همایشی هنری از چین خارج شود، توسط نیروهای لباس شخصی در فرودگاه پکن بازداشت شد و به مکانی نامعلوم انتقال یافت. سپس به مکانی دیگر منتقل شد. او دو نگهبان 24 ساعته داشت که در چند قدمی او انجام وظیفه می کردند. این دو حتی در زمان خواب هم چشم از او بر نمی داشتند و اصرار داشتند که وی دستهایش را روی پتو گذاشته و بخوابد. وِی‌وِی، در روزهایی که در زندان به سر می برد از سوی آکادمی سلطنتی بریتانیا عضو افتخاری خوانده شد. بازداشت این هنرمند ۵۴ ساله اعتراضات بین المللی زیادی را به دنبال داشت. او به مدت هشتاد و یک روز در بازداشتگاهی مخفی و بدون داشتن دسترسی به وکیل یا امکان تماس با خانواده اش سپری کرده بود. در طول این ۸۱ روز، نیروهای پلیس بیش از ۵۰ بار وی را مورد بازجویی قرار دادند و او را تهدید به 10 سال حبس در زندان نمودند.

مقامات چینی، اواخر ماه ژوئن آی وِی‌وِی را با قرار وثیقه آزاد کردند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رسمی چین (شینهوا)، این هنرمند 54 ساله که در پی سرکوب مخالفان و معترضان دولت پکن، چند ماه پیش بازداشت و زندانی شد، پس از اعتراف به فرار مالیاتی و به دلیل بیماری از زندان آزاد شد. رسانه‌های دولتی چین دلیل دستگیر شدن او را جرم‌های اقتصادی عنوان می‌کنند و درمورد آزادی ‌اش می‌گویند: "او به دلیل رفتار خوب و اعتراف به جرم‌هایش آزاد شده و به یک بیماری مزمن مبتلاست و بهتر بود آزاد شود، همچنین او قبول کرده مالیات‌های عقب‌افتاده خود را بپردازد." اما منابع آگاه گفتند سوالاتی که در این بازجویی‌ها پرسیده شده مرتبط با اعتراضات موسوم به "انقلاب یاس" در چین در ماه فوریه و نوشته‌های سیاسی این هنرمند تجسمی است. خانواده این هنرمند نیز زندانی بودن او را به دلیل فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی ‌اش می دانند.

 «انقلاب یاس» الهام گرفته از انقلاب بهار کشورهای عربی است. همزمان با دستگیری آی وِی‌وِی بسیاری از فعالان حقوق بشر و وکلا نیز در چین دستگیر شدند. پلیس به وِی‌وِی در روز آزادی ‌اش هم اخطار داد که ۱۰ سال زندان در یک قدمی اوست. او مجبور شده است برای آزادی اش تعهد بدهد که تا یک سال نه با رسانه‌ها مصاحبه کند، و نه با افراد خارجی جلسه برگزار کند، همچنین از اینترنت نیز استفاده نکند و با فعالان حقوق بشر هم تماسی نگیرد. آی وِی‌وِی که به نظر می‌رسد این اطلاعات را از طریق یکی از دوستانش به گوش رسانه‌ها رسانده است، پس از آزادی درمورد شرایطش در زندان فقط گفت: "شرایط بسیار دشواری بود." آقای وی به خبرنگاران گفت: “در این مدت، او همچنان تحت نظارت است. وی بدون اجازه، حق خروج از منطقه محل سکونتش را ندارد.” به گفته او “معنای منطقه محل سکونت، شهر پکن است”.

گرچه وی در اولین روزهای آزادی اش صحبت خاصی نکرد، اما سرانجام پس از گذشت چند هفته از آزادی‌ اش، انتقادش از مقامات کمونیستی چین را در سایت اینترنتی توئیتر از سر گرفته است. آقای آی که بیش از دو ماه در بازداشت پلیس بود، در این سایت از محدودیت‌هایی که بعد از آزادی به قید وثیقه به او تحمیل شده سخن گفته است. این هنرمند می‌گوید یکی از دوستان او در بازداشتگاه به حال مرگ افتاده بود. وی از مردم خواسته است تا از دو فعال حقوق بشری که همچنان توسط مقامات در زندان هستند، حمایت کنند.

 

 


[1]- Ai Weiwei

[2]- Tate Modern

 

 


منبع : گردآوری از سه نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 4 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر