آرام ترین و اخلاقی ترین دادخواهی در جهان

کد خبر 3649 - 1391 09 | تاریخ: 1830 روز پیش-1391/09/19 | ساعت: 21:15

در طول تاریخ، مردم به روش های مختلف، اعتراض و دادخواهی خود را نسبت به دولت شان ابراز می دارند تا به شکایات و اعتراض آنان در مورد واکنش دولتها نسبت به اعمال شان بررسی صورت گرفته و در صورت لزوم خواستار تغییر در قوانین دولتی یا آزادی بیشتر برای فعالیت های خود می شوند. بیشتر این اعتراضات همراه با شعار، خشم و گاهی برخوردهای فیزیکی است. اما یک مورد از این نوع دادخواهی ها وجود دارد که در دنیا استثنایی است. این استثنا، هم به دلیل نوع درخواست اعتراض شان و هم به دلیل نوع برخورد و نحوه اعتراض آرام و صلح جویانه شان است.

این اعتراض در تاریخ 25 آوریل سال 1999، توسط حدود ده هزار تمرین کننده روش تزکیه و پالایش ذهن و بدن"فالون گونگ" در مقابل دفتر شورای استیناف کشوری در پکن، پایتخت چین صورت گرفت. مدتی بود که انجام این تمرین معنوی که اصول "حقیقت، نیکخواهی و بردباری" را در زندگی دنبال می کند و علاوه بر آن پنج تمرین فیزیکی مدیتیشن و تمرینات فیزیکی آرام و ملایم ایستاده را شامل می شود، در چین توسط رهبر سابق آن جیانگ زمین از طرف حزب کمونیست چین ممنوع اعلام شده بود. و چنانچه کسی این تمرینات را انجام می داد دستگیر شده و مورد شکنجه و آزار قرار می گرفت. این دادخواست توسط تعدادی تمرین کننده روش صلح جو و آرام این روش تزکیه به منظور آزادسازی افراد بازداشت شده که فقط به جرم انجام این تمرین بازداشت شده بودند، و همچنین درخواست لغو ممنوعیت چاپ کتاب های این روش (فالون گونگ و جوآن فالون) که در آن ها روش تزکیه در این روش و همچنین نحوه انجام تمرینات آمده است صورت گرفت.

 تجمع، كاملاً منظم و صلح‌‌ جويانه انجام گرفت. معترضان در سه رديف فشرده بين پياده رو و خيابان به گونه اي ايستاده بودند كه مزاحم تردد عابران پياده و اتومبيل ها نباشند. همچنين به منظور جلوگيري از ايجاد جنجال و بر هم خوردن نظم، از عابران كنجكاو درخواست مي كردند كه توقف نكرده و به راه خود ادامه دهند. آنها زباله هايي را كه رهگذران ريخته بودند جمع نموده و حتي ته سيگارهايي كه پليسهاي نگهبان بر زمين مي انداختند، بر مي داشتند. هنگامي كه نخست وزير وقت چين، جو رونگجي (Zho Rongji) از گردهمايي مطلع گرديد، دو جلسهي مذاكره با نمايندگان تجمع كنندگان ترتيب داد و پس از آن، دستور آزادي بازداشت شدگان تيان جين را صادر نمود و تمرين کنندگان فالون گونگ پس از دريافت اين خبر، متفرق شدند. نيت صلح جويانه ي نهفته در اين دادخواهي، شديداً مورد توجه رسانه ها و ناظران بين المللي قرار گرفت. افراد زیادی از اين رخداد به عنوان روش مسالمت آميز حل تعارضات اجتماعي ياد كرده و آنرا نقطه ي عطفي در مسير پيشرفت چين به سوي يك جامعه ي مدني دانستند. در تمام طول آن 16 ساعت، هیچ ضبط و فیلم‏ برداری انجام نشد و هيچ گزارشی تهیه نگردید. این نشان می ‏دهد که تمرین کنندگان فالون ‏گونگ به ‏منظور این‏که کارشان تا حد امکان کمتر آزاردهنده جلوه کند، هر آن‏چه که می ‏توانستند انجام دادند. آشغال نریختند، سیگار نکشیدند، هیچ سرودی خوانده نشد و با گزارش‏گران و یا هیچ‏ کس دیگری مصاحبه نکردند.

تا قبل از ممنوعیت این روش در چین، فالون گونگ در چین دست کم 70 میلیون نفر را جذب کرده بود، یعنی 5 میلیون نفر بیشتر از اعضای حزب کمونیست چین. افزایش تعداد تمرین کنندگان این روش که بالاتر از تعداد اعضای حزب کمونیست در چین شده بود و همچنین فروش بالای کتاب آن، باعث نگرانی اعضای رده بالای حزب کمونیست چین از اشاعه بیشتر آن شده بود، از این رو از 20 جولای سال 1999 در چین دستور ممنوعیت آن صادر شده و تمرین کنندگان آن دستگیر و مورد شکنجه و آزار قرار می گیرند. این آزار و اذیت با وجود بیش از 3500 تمرین کننده کشته شده، همچنان ادامه دارد.

 


منبع : اپک تایمز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 9 + 5 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار