کانادا، میزبان رقص و موسیقی بی‌‌‏نظیر «شن‌یون» در سال 2017!

کد خبر 367154 - 1395 10 | تاریخ: 230 روز پیش-1395/10/14 | ساعت: 06:23

هنرهای نمایشی شن‌یون جوهر فرهنگ سنتی چین را زنده می‌کند

 

شن یون

اجرایی از هنر‌‌‏های نمایشی شن‌‌‏یون، با لباس‌‌‏هایی برگرفته از سلسله تانگ (Shen Yun Performing Arts)

 

شرکت هنرهای نمایشی شن یون با هدف احیای فرهنگ سنتی چین، در دهمین سال اجرای نمایش، اجرای امسال خود را درشهرهای مختلفی در کانادا، آمریکا، اروپا، آسیا و اقیانوسیه آغاز کرده است.

هنرهای نمایشی شن‌یون مستقر در نیویورک، میلیون‌ها نفر را با باور‌‌‌‌‏های کهن، اخلاقیات و شخصیت‌های آمیخته با تمدن ۵۰۰۰ هزار ساله چین آشنا کرده است.

رقص کلاسیک چینی، رقص محلی، آواز سبک بل کانتو، ارکستری با ساز‌‌‌‌‏های چینی و غربی، پس‌زمینه دیجیتال که ببیننده را به زمان مکان‌های دیگر می‌برد، مناظر بی‌‌‌‌‏نظیر و لباس‌های باشکوه تماشاچیان را مبهوت می‌کنند.

واکنش علاقه‌مندان و بینندگان این نمایش در سراسر دنیا نمایانگر تولد دوباره فرهنگ باشکوه چین است.

 

اجراهای شن‌یون با به تصویرکشیدن فضاهایی متفاوت از سرزمین چین، نوعی سفر از میان فرهنگ کهن ۵۰۰۰ ساله چین است که اشکال هنری والایی از شکوه امپراطوری‌‌‌‌‏ها، قومیت‌ها و رقص‌های محلی مناطق مختلف چین را به نمایش در می‌‌‌‌‏آورد.

 «چارلز تاکو»، مشاور ارشد دادگاه بین‌المللی نیویورک پس از دیدن این نمایش به همراه خانواده‌اش گفت: «نمایش حقیقاً حیرت انگیز بود … فکر می‌کنم که این فرهنگ و سنن راه‌حلی برای بسیاری از کشمکش‌های دنیای امروز ماست. احیای این فرهنگ کمک می‌کند تا از فرهنگ خشونت و نفرت رهایی پیدا کنیم.»

«لین فو یین»، شاعر و نقاش و ریئس انجمن گردشگری کیلونگ تایوان گفت: «جامعه ما بیش از اندازه به دنبال سود و منفعت است که منجر به فساد اخلاقی و بی‌تفاوتی در بین انسان‌ها شده است. در این دنیایی که اخلاقیات فاسد شده، شن‌یون تلاش می‌کند تا خاطرات مهربانی مردم را بازگرداند.»

ارکستر سمفونی شن‌‌‏یون

ارکستر سمفونی شن‌‌‏یون (Edward Dye/Epoch Times)

هنرمندان شن‌‌‏یون

چین از دوران کهن «سرزمین الهی» نامیده می شد و باور بر این بود که فرهنگ چین از آسمان‌‌‌‌‏ها الهام گرفته شده است.

بنا بر تعریف وب‌سایت این شرکت، نام «شن‌یون» «زیبایی رقص موجودات الهی»، بازتابی از این درک باستانی است.

مبنای فرهنگ باستانی چین تمرین تزکیه یعنی پاک کردن بدن، ذهن و روح از طریق آموزه‌های بودیسم و تائویسم بود. با ارتقاء اخلاقیات در فرد، وابستگی‌ وی به امیال و خواست‌های مختلف کاهش یافته و راستی، مهربانی و بردباری در او رشد می‌کرد.

هنرمندان شن‌یون از این سنت پیروی کرده و از روش معنوی فالون‌گونگ الهام گرفتند. «هائولان گنگ»، خواننده سوپرانو در مصاحبه‌ای که در وب سایت این شرکت درج شده گفت: «فکر می‌کنم در مقام یک هنرمند برای رسیدن به عرصه‌های بالاتر، اخلاقیات نقش حیاتی ایفا می‌کند. این در مورد زندگی شخصی نیز مصداق دارد. اگر خارج از صحنه رفتاری متظاهرانه داشته باشید، نمی‌توانید بر روی صحنه صادقانه اجرا کنید. زمانی که کلام، احساس و صدای موسیقی شما خالص باشند، شنونده حقیقتا آواز شما را لمس خواهد کرد.»

حضار نیز تفاوت را در هنرمندان شن‌‌‌‌‏یون احساس می‌کنند.

«گیل رمینگتون»، نقاش، پس از دیدن اجرای شن‌یون در لینکلن سنتر نیویورک گفت: « مثل این‌ است که شما را به دنیای دیگری از پاکی و خوبی می‌برد که پر انرژی است. نوعی از عمق تجربه در خیال است، ولی در اینجا به صورت هنر به نمایش در آمده است.»

«چانگ سو یانگ»، استاد گروه رقص دانشگاه چانگنام کره جنوبی گفت: «با دیدن شن‌یون آزادی روح را فهمیدم. رقصنده‌ها همه بسیار خالص هستند. تا کنون رقصنده‌هایی به این خلوص ندیده بودم.»

«تاچیبانا شینو»، رقصنده دانشگاه رقص کلاسیک ژاپنی گفت: «هنوز در حیرتم. زیبایی که در رقص‌‌‌‌‌‏ها به نمایش در می‌‌‌‌‏آید متفاوت از چیزیست که در چین امروز است.»

 

PHOTO5-Zheng+Daoyong-299x450

مسابقات رقص کلاسیک چینی، نیویورک، اکتبر ۲۰۱۴ (DaiBing/Epoch Times)

رقص کلاسیک چینی

رقص کلاسیک چینی در کنار باله یکی از مفهومی‌ترین و سخت‌‌‌‌‏ترین فرم هنر موجود است که طیف وسیعی از شخصیت‌ها، داستان‌ها، افسانه‌ها و سنن را به نمایش در می‌‌‌‌‏آورد.

کلمه چینی «یون» در شن یون به معنی «رفتار درونی» فرد است. رقصنده‌ها می‌آموزند که باطن یک شخصیت را به تصویر کشیده و طیف گسترده‌‌‌‌‏ای از احساسات وی را به نمایش گذارند.

رقص کلاسیک چینی همچنین بر تکنیک و فرم سطح بالا شامل چرخش، جهش و حرکات غلت زدن تاکید دارد.

اجراهای شن‌یون با به تصویرکشیدن فضاهایی متفاوت از سرزمین چین، نوعی سفر از میان فرهنگ کهن ۵۰۰۰ ساله چین است که اشکال هنری والایی از شکوه امپراطوری‌‌‌‌‏ها، قومیت‌ها و رقص‌های محلی مناطق مختلف چین را به نمایش در می‌‌‌‌‏آورد.

برخی از رقص‌ها داستان زندگی قهرمانانی را نشان می‌‌‌‌‏دهد که ارزش‌‌‌‌‏های سنتی مانند احترام به آسمان و باور به پاداش برای مهربانی و جزای بدی داشتند.

همچنین اسطوره‌ها و داستان‌های باستانی مانند «سفر به غرب» و «قانون شکنان مرداب» که قسمتی از ادبیات کلاسیک چینی هستند را به تصویر می‌کشد.

خوانندگان شن‌یون با استفاده از سبک بل کانتو با تسط و قدرت بالا، آهنگ‌هایی مملو از مفاهیم فلسفی در مورد معنای زندگی اجرا می‌کنند.

ارکستر سمفونی شن‌یون، ترکیبی از زیبایی روح انگیز موسیقی چینی به همراه عظمت ارکستر سمفونی غربی است.

تور هنرهای نمایشی شن‌یون در سال ۲۰۱۶ در بیش از ۱۰۰ شهر دنیا به اجرا درمی آید. برای دریافت اطلاعات بیشتر از وب سایت شن‌یون بازدید کنید.

برنامه اجرای شن‌‌‌‏یون در شهر‌‌‌‏های مختلف کانادا:

ونکوور: 29 تا 31 ژانویه، Queen Elizabeth Theatre

تورنتو: 28 فوریه تا 2 مارس، Four Seasons Centre for the Performing Arts

میسیساگا: 18 تا 22 ژانویه، Living Arts Centre

مونتریال: 12 تا 15 ژانویه، Place Des Arts – Salle Maisonneuve

کبک: 4 تا 5 ژانویه، Grand Théâtre De Québec, Salle Louis-Fréchette

کیچنر: -، Centre In The Square

اتاوا: 7 تا 8 ژانویه، National Arts Centre

همیلتون: -، Hamilton Place Theatre

 
شن یون

مسابقات رقص کلاسیک چینی، نیویورک، اکتبر ۲۰۱۴ (DaiBing/Epoch Times)

 

شن یون

مسابقات رقص کلاسیک چینی، نیویورک، اکتبر ۲۰۱۴ (Dai Bing/Epoch Times)

 

شن یون

مسابقات رقص کلاسیک چینی، نیویورک، اکتبر ۲۰۱۴ (DaiBing/Epoch Times)


منبع : اپک تایمز فارسی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 5 + 1 چند است؟
userPhoto 3Neshaneh
محمد می گوید :‌ 09:32:23 - 566 روز پیش

Sydney Mar 8–13, 2016

اضافه کردن نظر
userPhoto 3Neshaneh
مهناز می گوید :‌ 10:57:10 - 568 روز پیش

سلام .ممنون از اطلاع رسانی شما. اگر براتون مقدور است تاریخ اجرای شن یون در شهر سیدنی (استرالیا ) را هم برامون تهیه کنید.

اضافه کردن نظر

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر