موسیقی چه کارها که نمی کند!

کد خبر 3697 - 1391 08 | تاریخ: 1766 روز پیش-1391/08/01 | ساعت: 11:07

گفته ‏ای قدیمی وجود دارد که می‏ گوید: "موسیقی، افسونی دارد که روح‏ متلاطم را آرام می ‎‏کند." یک تحقیق جدید نشان می ‏دهد که نت ‏های آرامش ‏‏بخش موسیقی، هم‏چون یک داروی مؤثر عمل می کنند.

 مارین گود، عاشق نواختن پیانوست. او به ‏عنوان استاد در رشته پرستاری در یک دانشگاه[1]، پی برده است که گوش دادن به موسیقی به رهایی از درد کمک می‏ کند و باعث می‏ شود که درد کاهش یابد. وی بیان کرد: "من در حدود 15-20 سال مشغول بررسی اثرات موسیقی بر روی بیماران جراحی ‏شده بودم، در تحقیقاتم فهمیدم که موسیقی- به‏‏ همراه دارو-  درد را تا 31 درصد کم می‏‏ کند.

جین سورسکی، که یکی از همکاران گود است، پس از انجام عمل جراحی بر روی زانویش، در هنگام بهبودی به موسیقی گوش می ‏کرد. سورسکی می ‏گوید که موسیقی به وی کمک کرد تا دیگر، داروهای مسکن را مصرف نکند. او می ‏گوید: "باید زمانی ‏که به بخش قبل ‏از عمل می‏رسیدم دارو را قطع می ‏کردم، آنگاه با خوشحالی اوضاع را عوض می‏ کردم، چون تا وقتی ‏که عملم تمام نشده بود دارو لازم نداشتم."

تجزیه و تحلیلی که اخیراً بر روی 51 پژوهش بالینی انجام شده است، یافته‏ های گود را تأیید می ‏کند. بیمارانی که در معرض شنیدن موسیقی قرار داشتند تأیید کردند که هم از شدت دردشان کم شده است و هم میزان دوز مصرفی مسکن ‏هایشان کمتر شده است. گود می ‏گوید که موسیقی ‏درمانی فواید دیگری هم دارد: «ما فهمیده‏ ایم که موسیقی درد را کم می ‏کند، نگرانی و اضطراب را کاهش می‏ دهد، از علائم افسردگی می ‏کاهد، و ناتوانی ناشی از درد را هم کم ‏تر می ‏کند.» خواه نواختن ساز باشد، و یا گوش دادن به موسیقی، به ‏نظر می ‏رسد که موسیقی- مثل خنده- بهترین دواست!

 

 


[1]- Case Western Reserve University

 


منبع : گردآوري از سه نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 14 + 1 چند است؟

مطالب تصادفی

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر