موسیقی چه کارها که نمی کند!

کد خبر 3697 - 1391 08 | تاریخ: 1464 روز پیش-1391/08/01 | ساعت: 11:07

گفته ‏ای قدیمی وجود دارد که می‏ گوید: "موسیقی، افسونی دارد که روح‏ متلاطم را آرام می ‎‏کند." یک تحقیق جدید نشان می ‏دهد که نت ‏های آرامش ‏‏بخش موسیقی، هم‏چون یک داروی مؤثر عمل می کنند.

 مارین گود، عاشق نواختن پیانوست. او به ‏عنوان استاد در رشته پرستاری در یک دانشگاه[1]، پی برده است که گوش دادن به موسیقی به رهایی از درد کمک می‏ کند و باعث می‏ شود که درد کاهش یابد. وی بیان کرد: "من در حدود 15-20 سال مشغول بررسی اثرات موسیقی بر روی بیماران جراحی ‏شده بودم، در تحقیقاتم فهمیدم که موسیقی- به‏‏ همراه دارو-  درد را تا 31 درصد کم می‏‏ کند.

جین سورسکی، که یکی از همکاران گود است، پس از انجام عمل جراحی بر روی زانویش، در هنگام بهبودی به موسیقی گوش می ‏کرد. سورسکی می ‏گوید که موسیقی به وی کمک کرد تا دیگر، داروهای مسکن را مصرف نکند. او می ‏گوید: "باید زمانی ‏که به بخش قبل ‏از عمل می‏رسیدم دارو را قطع می ‏کردم، آنگاه با خوشحالی اوضاع را عوض می‏ کردم، چون تا وقتی ‏که عملم تمام نشده بود دارو لازم نداشتم."

تجزیه و تحلیلی که اخیراً بر روی 51 پژوهش بالینی انجام شده است، یافته‏ های گود را تأیید می ‏کند. بیمارانی که در معرض شنیدن موسیقی قرار داشتند تأیید کردند که هم از شدت دردشان کم شده است و هم میزان دوز مصرفی مسکن ‏هایشان کمتر شده است. گود می ‏گوید که موسیقی ‏درمانی فواید دیگری هم دارد: «ما فهمیده‏ ایم که موسیقی درد را کم می ‏کند، نگرانی و اضطراب را کاهش می‏ دهد، از علائم افسردگی می ‏کاهد، و ناتوانی ناشی از درد را هم کم ‏تر می ‏کند.» خواه نواختن ساز باشد، و یا گوش دادن به موسیقی، به ‏نظر می ‏رسد که موسیقی- مثل خنده- بهترین دواست!

 

 


[1]- Case Western Reserve University

 


منبع : گردآوري از سه نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 13 + 1 چند است؟

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر