سيمرغ افسانه اي شاهنامه در دوره كرتاسه مي زيسته

کد خبر 3734 - 1391 07 | تاریخ: 1854 روز پیش-1391/07/30 | ساعت: 10:32

گروهي از ديرينه شناسان ايرلندي و انگليسي دريافتند كه پرنده غول پيكري كه اواخر دوره كرتاسه مي زيسته، پرنده الهام بخش "سيمرغ افسانه اي" بوده است. ديرينه شناسان دانشگاه دوبلين و دانشگاه پيستبورگ با بررسي بقاياي فسيلي پرنده اي عظيم كه بيش از 3 متر طول و بيش از 50 كيلوگرم وزن داشته است، دريافتند كه اين فسيلها مربوط به بزرگترين پرنده اي بوده كه تاكنون بر روي زمين خراميده است.
 
اين فسيلها در طول اكتشافات يك تيم آلماني در سال 1970 در شمال قزاقستان كشف و سپس با استفاده از گچ، چسب و نقاشي، بازسازي و در موزه اي در بلژيك نگهداري شدند. اكنون محققان دانشگاه دوبلين؛ با استفاده از مواد حلال، چسبها و گچها را از روي اين استخوانها پاك كردند و به نتايج جالبي در مورد اين پرنده رسيدند.


اين بررسيها نشان مي دهد كه اين پرنده در اواخر دوره كرتاسه در 85 ميليون سال قبل در كنار دايناسورهاي آسياي مركزي زندگي مي كرده است. به نظر مي رسد اين پرنده الهام بخش سيمرغ افسانه اي بوده است كه در داستانهاي شاهنامه فردوسي از آن ياد شده است و به همين دليل اسم علمي Samrukia nessovi را براي آن برگزيده اند.


اين فسيلها مربوط به دو طرف آرواره زيرين اين پرنده است. اندازه اين استخوانها بيش از 27 سانتيمتر و طول جمجمه آن 30 سانتيمتر است. ارتفاع اين سيمرغ دوره كرتاسه به دو تا سه متر و طول بالهاي آن در حالت پرواز به چهار متر مي رسيده است.
دانشمندان در اين خصوص توضيح دادند: "اين يكي از بزرگترين پرندگاني است كه تاكنون بر روی زمین زيسته اند. ما چيز زيادي درباره آن نمي دانيم، اما مي دانيم كه آرواره پاييني اين پرنده چندان بزرگتر از آرواره پاييني يك شترمرغ امروزي نبوده است." بر اساس گزارش گاردين، در سال 1990 فسيلهاي پرنده بزرگ ديگري به نام Gargantuavis كشف شد كه در حدود 70 ميليون سال قبل در شمال فرانسه امروزي مي زيسته است.

 


منبع : ارسالی از سوی کاربران

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 13 + 2 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر