نمایش مد لباس زندانیان چینی!

کد خبر 379376 - 1394 11 | تاریخ: 551 روز پیش-1394/11/26 | ساعت: 08:57

فش شو زندان زنان جی لین چین

زندانیان و نگهبانان زندان در حال اجرای نمایش مد در زندان زنان جیلین. ۳ فوریه ۲۰۱۶ (Screen shot of Sina.com)

 

زندان زنان جیلین در استان جیلین چین، اخیراً اقدام به برگزاری نمایش مد پر زرق و برقی با شرکت نگهبانان زندان و زندانیان کرده است. ولی تظاهر به ترقی و پیشرفت در زندان نمایانگر واقعیت‌هایی که داخل زندان رخ می‌دهد نیست.

به عنوان نمونه، اپک‌تایمز به تازگی گزارشی در مورد «چی پینگپینگ» منتشر کرده است. وی زندانی است که به خاطر عقایدش در همان جایی که زندانیان دیگر در حال قدم زندن برای نمایش مد هستند، دائماً در معرض آزار و شکنجه و شستشوی مغزی قرار دارد.

چی تمرین کننده فالون‌گونگ است. یک روش معنوی که از ۲۰ ژوییه ۱۹۹۹ توسط حزب کمونیست چین مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. معتقدان به این روش سعی در پیروی از سه اصل حقیقت، نیکخواهی و بردباری داشته و پنج تمرین مراقبه را انجام می‌دهند.

چی پینگپینگ ۹ بار در ۱۴ سال گذشته دستگیر شده است. بر اساس آخرین اطلاعات از خانواده‌اش وی را مجبور به نشستن روی نیمکت کوچک در اتاقی سرد می‌کردند که این شکنجه باعث درد شدید در پشت و باسن می‌شود.

هیچ‌کدام از این‌ شکنجه‌‌‌‌‏ها توسط چینی‌هایی که بر روی عکس‌های گذاشته شده در سایت «سینا عکس» کلیک می کنند (سایتی محبوب در چین) قابل درک نیست. در این ۸ عکس، ۴۰ نگهبان زن و ۴۰ زندانی با لباس‌های متنوع در سبک‌های مختلف به همراه لبخندی شاد و با اعتماد به نفس به شکل مدل‌ها به حالت برازنده راه می‌روند.

در توصیف یکی از عکس‌ها گفته شده: « این لباس توسط خانم رن که ۱۰ سال زندانی‌‌ست، طراحی شده است. این سومین سال است که خانم رن طراحی لباس می‌کند. وی امسال آزاد می‌شود و بزرگ‌‌‌‌‏ترین آرزویش دوختن لباسی برای دخترش که در دبیرستان تحصیل می‌کند است.»

این نمایش‌های ظاهری در ببینده این فکر را القا می‌کند که زندان جیلین مکانی دوستانه برای زنان زندانی است.

حتی در قانون زندان جمهوری خلق چین که در وب سایت زندان جیلین هم درج شده، آزار و شکنجه زندانیان ممنوع شده است.

اما این قانون برای زندانیان سیاسی صدق نمی‌کند. به جز چی پینگپینگ، هزاران مورد دیگر نیز وجود دارد. مثلا خانم «ژانگ جی» یک زن خانه دار است که در سال ۲۰۰۹ پس از این که در جلوی ساختمان دادگستری اعتراض کرد، به جرم بر هم زدن نظم اجتماعی به شش سال زندان محکوم شد. اطلاعات وی در وب سایت حقوق بشر، سایت مدافعان حقوق بشر چینی ثبت شده است.

ژانگ برای دریافت غرامت جهت تخریب خانه خواهرش به دست عاملان مشاور ملاک و مستغلات که با همدستی مقامات محلی انجام شده بود، دست به اعتراض زد.

زندان جیلین با وجود ناتوانی ژانگ در مراقبت از خودش و ضعف بدنی او، درخواست وی برای وثیقه پزشکی را رد کرد. پس از این‌که خواهر ژانگ «ژانگ شیوان»، علیه زندان جیلین شکایت کرد، او نیز ناپدید شد.

مواردی چون چی پینگ‌پینگ و ژانگ جی آن روی سکه در زندان‌های چین است، که سانسور شده و به جای آن گالری تصاویر رنگارنگ گذاشته می‌شود.


منبع : اپک تایمز فارسی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 17 + 6 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار