اجتناب دانش‏ آموزان از ادامه تحصیل در مدارس و دانشگاه ‏های چین

کد خبر 3840 - 1391 07 | تاریخ: 1862 روز پیش-1391/07/22 | ساعت: 11:13

علی رغم موفقیت‏های تحصیلی دانش آموزان چینی در داخل کشور، یک تمایل قوی در دانش آموزان چینی برای خارج رفتن جهت ادامه تحصیل وجود دارد. آنان به جای آماده سازی خود برای شرکت در امتحانات و کنکور داخلی ورود به دانشگاه‏های کشور، خود را برای دانشگاه‏های خارج از کشور آماده می‏کنند.
در سیستم آموزشی چین یک سری از موضوعات مهم آموزشی همچون پرورش نوآوری، تخیل و ابتکار، تقویت فیزیکی، توجه به علایق شخصی با توجه با شخصیت منحصر به فرد افراد، نادیده گرفته می‏شود. در سیستم های آموزشی چین، تزکیه شخصی، اخلاقیات و خلاقیت، مورد توجه قرار نمی‏گیرد. در آخرین ارزیابی و سنجش بین المللی پیشرفت در تعلیم و تربیت که در 21 کشور انجام شد نشان داده شد که دانش آموزان چینی در توانایی برآورد کردن و حساب کردن چیزها در رتبه اول قرار دارند ولی در توانایی  تخیل و ابتکار در رتبه آخر هستند.

والدین چینی بویژه قشر تحصیل کرده، دانشگاههای چین را برای تحصیلات فرزندانشان در آخرین گزینه خود قرار داده‏اند.  بویژه در شهرهای بزرگ و در میان خانواده‏های ثروتمند و طبقه متوسط یا بالا، خانواده ‏ها ترجیح می‏دهند پول خود را صرف هزینه فرستادن فرزندانشان به خارج از کشور برای تحصیل بکنند. آنان دلیل این انتخاب را بهره ‏مندی از امکانات آموزشی بهتر و گشودگی افق‏های دید فرزندانشان ذکر کرده‏ اند.

براساس آخرین سرشماری سال 2009 وزارت آموزش و پرورش چین، 840000 دانش آموز امتحانات ورودی دانشگاه‏های خارج از کشور را انتخاب کرده بودند و در سال 2010  این سرشماری نشان داد که به یک میلیون نفر افزایش یافته ‏اند. و در جواب پرسش دلایل این انتخاب، 21 درصد آنان پاسخ دادند چون مایلند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروند. این طور برآورد می شود که تعداد دانش ‏آموزانی که مایل به تحصیل در خارج از کشور چین هستند روز به روز در حال افزایش است. و سرشماری آماری در این کشور نشان می‏دهد که سالیانه ده درصد به داوطلبین خروج از کشور برای ادامه تحصیل بویژه در سنین بین 15-18، افزوده می‏شود.

دانگ دانگ(Dong Dong )  یکی از دانش آموزان دبیرستانی چینی است که در سال 2010 برای ادامه تحصیل به کانادا مهاجرت کرده است. وی می‏گوید تفاوت های آموزشی بین چین و کانادا مانند مقایسه بین بهشت و جهنم است. در چین دانش آموزان زیر فشار شدیدی از امتحانات فوق‏العاده زیاد هستند در صورتی که در کانادا چنین نیست و گذراندن نیم ساعت تا یک ساعت از وقت یک دانش‏ آموز برای انجام تکالیف خانه کافی است. اما در چین، دانش آموزان در اقیانوسی از امتحانات غرق شده ‏اند و می‏بایستی امتحانات بسیار زیادی را بدهند. اما برعکس آن در کانادا، تاکید بر پرورش توانایی‏ها و استعدادهای دانش ‏اموزان می‏شود. معلمان کانادایی فقط چگونگی حل مسائل را نمی ‏آموزند آنها به دانش ‏آموزان یاد می‏دهند که مفاهیم اصلی و پایه ‏ای چگونگی حل مسائل را بیاموزند. از این‏رو شاگردان مستق ل‏تر بار می‏ آیند.

در چین نمره برای مردم بیشتر مهم است تا پرورش توانایی‏هایی همچون برقرای ارتباطات کلامی و خلاقیت. آنان علایق فردی را در بچه ها از بین می‏برند. شاگردان پس از اتمام تحصیل، علی‏رغم برخورداری از نمرات بالا، خلاقیت و نوآوری ندارند، نمی توانند سختی‏ها را تحمل کنند و یا کارهای زیادی را در زندگی به سرانجام برسانند، لذا موفقیت کمتری بدست می‏آورند. به نظر می رسد دانش ‏آموزانی که در خارج از کشور چین تحصیل می‏کنند به دوستان داخل کشور توصیه می‏کنند که برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروند.

 


منبع : گروه سه نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 4 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار