انتقاد یا اصلاح

کد خبر 3875 - 1392 02 | تاریخ: 1657 روز پیش-1392/02/17 | ساعت: 14:00

روزي روزگاري يك نقاشي بود كه مي خواست دوره نقاشي خود را تكميل كند. او سه روز وقت گذاشت تا منظره زيبايي را نقاشي كند. سپس وی از مردم در مورد استعداد و مهارت هاي نقاشيش نظر خواست.

او اثرش را در يك خيابان خيلي شلوغ قرار داد. حالا زير تابلو را بخوانيد: "من اين نقاشي را كشيده ام. از آنجايي كه در اين حرفه تازه كار هستم، ممكن است برخي اشتباهات را در قلم زني آن و غيره مرتكب شده باشم. لطفا هر كجا اشتباهي ديديد روي آن يك علامت بگذاريد."

هنگامي كه غروب براي جمع كردن نقاشيش برگشت، با ديدن بوم نقاشيش كه تماما با علامت ضربدر پر شده بود كاملا سردرگم شد و حتي بعضي از مردم روي نقاشي او توضيحاتي هم نوشته بودند.

كاملا نوميد و دلشكسته گريه كنان به طرف خانه استادش دويد.

هنرمند جوان به سختي در حال نفس كشيدن بود و استاد شنيد كه او مي گفت: "من بي مصرف هستم و اگر اين همان چيزهايي است كه در نقاشي ياد گرفته ام، پس من ارزش نقاش شدن را ندارم. مردم كاملا من را رد كردند. من احساس مي كنم كه در حال مرگ هستم."

 استاد خنديد و پيشنهاد داد: "پسرم، من ثابت خواهم كرد كه تو هنرمند بزرگي هستي و نقاشي بي عيبي کشیده ای. كاري كه به تو مي گويم را بدون سوال انجام بده، تا به تو ثابت كنم."

 هنرمند جوان با نارضايتي قبول كرد و دو روز بعد، صبح زود نسخه اي دیگر از نقاشي قبلي خود را به استاد ارائه داد. استاد با مهرباني نقاشي را گرفت و لبخند زد.

استاد گفت: "با من بيا."

آنها صبح زود به همان ميدان رسيدند و دقيقا نقاشي را در همان جاي قبلي به نمايش گذاشتند. این بار استاد زیر تابلو این جملات را نوشته بود: "آقايان، من اين نقاشي را كشيدم. از آنجايي كه من در اين حرفه تازه كار هستم، ممكن است برخي اشتباهات در قلم زني آن و غيره مرتكب شده باشم. من يك جعبه از رنگ ها و قلم ها را درست زير آن قرار داده ام. خواهش مي كنم مساعدتي كنيد. اگر در آن اشتباهي ديديد، لطفا از روي مرحمت  قلم را برداريد و آن را اصلاح كنيد."

 استاد و شاگرد به طرف خانه رفتند.

هر دو آنها عصر، از محل نقاشي بازديد كردند. نقاش جوان حقيقتاً از اينكه مي ديد تا آن لحظه حتي يك علامت اصلاحي در روي نقاشي صورت نگرفته شگفت زده شده بود. روز بعد دوباره بازديد كردند و نقاشي در همانجا دست نخورده مانده بود. اتفاق جالبی افتاد، نقاشي براي يك ماه بدون اينكه اصلاحي روي آن صورت بگيرد در آنجا باقی مانده بود!

انتقاد كردن، كار راحت تري است، اما اصلاح كردن، كار دشواری است!

بنابراين سعی کنید به انتقاد ديگران نپردازید، حتی آنها را قضاوت نكنيد.

خودتان را قضاوت كنيد! شما بهترين داورِ خودتان هستيد!!!

 


منبع : گردآوری از سه نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 17 + 3 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر