یافته های جدید در مورد چگونگی تشخیص صدا در افراد نابینا

کد خبر 3943 - 1391 07 | تاریخ: 1876 روز پیش-1391/07/09 | ساعت: 09:44

براساس یافته های یک مقاله پژوهشی، در واقع تولید صدا در افراد نابینایی که محل انعکاس صدا[1] را می توانند تشخیص دهند، در مراکز بینایی مغزشان صورت می گیرد.

خفاش ها و گونه خاصی از پستانداران همچون دلفین ها برای هدایت جهت حرکت خود از انعکاس محل صداها استفاده می کنند. این مطالعه اولین بار است که برای پژوهش بر پایه عصب شناختی محل انعکاس صدا در انسان، از افراد نابینا استفاده می کند تا کارهایی مثل دوچرخه سواری را که به تصور بسیاری بدون بینایی میسر نیست را انجام دهند.

در این مقاله آمده است: "نیروی بالقوه عظیم این توانایی طبیعی و ذاتیِ تشخیص محل انعکاس صدا در آن گروهی از نابینایان شناسایی شده است که یاد گرفته اند اشیا ساکن در محیط اطراف را بسادگی فقط از طریق ایجاد یک صدای مختصر از زبان و دهان فرد و سپس شنیدن بازگشت صدای انعکاس آن، تشخیص دهند.

محققان کانادایی یک میکروفون کوچکی را در گوش های دو فرد کور که تمرین تشخیص محل انعکاس صدا می کردند کار گذاشتند و همانطور که آنان تلاش می کردند اشیای پیرامون شان را از طریق انعکاس صدای مختصری که تولید شده بود، شناسایی کنند، اطلاعات را ضبط می کردند. این اطلاعات ثبتی به آزمودنی ها باز می گشت و فعالیت های مغزی آنان با (fMRI)[2] مورد مطالعه و بررسی قرار می گرفت. چیزی که جالب است این است که اسکنر، فعالیتی در منطقه مغزی که به عنوان کرتکس کالکارین[3] شناخته شده است را نشان داد که معمولا اطلاعات بینایی را در مردم بینا پردازش می کند.

نویسنده مسئول این مقاله، لارو تالر[4] یک فوق دکترا از دانشگاه وسترن اونتاریو[5] در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: "این مطالعه بیان می کند که مناطق بینایی مغز، نقش مهمی برای انعکاس محل صدا در افراد نابینا دارند."

در مقابل، افراد بینای گروه کنترل این پژوهش، یعنی کسانی که توانایی تشخیص محل انعکاس صدا را نداشتند، نمی توانستند اشیا را بر اساس انعکاس صدا شناسایی کنند و عکسبرداری از مناطق مغزشان نیز هیچ فعالیتی در مورد انعکاس صدا را نشان نداد.

همکار نویسنده این مقاله، استفان آرنوت[6] محقق انستیتیوی تحقیقاتی روتمن[7] در کنفرانسی بیان داشت: " این احتمال وجود دارد که حتی افراد بینایی که آموزش لازم را ببینند هم بتوانند محل انعکاس صدا را تشخیص بدهند، و مناطق بینایی مغز آنان ممکن است از نو احیا شود."

 


[1] - echolocate

[2] - اصول fMRI مانند MRI است فقط تفاوت های اندکی با هم دارند. Functional magnetic resonance imaging (fMRI) یک روش نسبتا جدید است که از عکس برداری MR برای اندازه گیری تغییرات متابولیکی کوچک که در قسمت فعالی از مغز رخ می دهد، استفاده می کند. کاربردهای عمومی این روش چیست؟ fMRI یک روش تشخیصی مناسب است، که بدانیم یک مغز سالم، بیمار یا صدمه دیده چگونه کار می کند. بعلاوه برای تعیین مقدار ریسک انواع اعمال جراحی و درمانی مغز، مفید است. پزشکان fMRI را برای موارد زیر به کار می برند: بررسی آناتومی مغز- تعیین دقیق اینکه کدام بخش های مغز دارای موقعیت های بحرانی هستند. از جمله : تفکر، تکلم، حرکت و احساس،که به آن نقشه برداری مغزی گفته می شود (brain mapping)  به تعیین اثرات سکته مغزی و آسیب ها مغزی (مثل آلزایمر) نیز کمک می کند- نظارت بر رشد تومور سرطانی مغز- تعیین برنامه جراحی، پرتو درمانی یا دیگر روش های درمانی مغز.

[3] - calcarine cortex

[4] - Lore Thaler

[5] - Western Ontario

[6] - Stephen Arnott

[7] - Rotman Research Institute

 


منبع : گروه سه نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 1 + 6 چند است؟

ADVERTISING