کاخ سفید پا را فراتر از حد خود گذاشته است!

کد خبر 3978 - 1391 07 | تاریخ: 1889 روز پیش-1391/07/22 | ساعت: 11:30

دو قانونگذار آمریکایی از ناسا و کاخ سفید به سبب «همکاری های خطرناک» با چین انتقاد و اعلام کردند انتقال فن آوری به صورت قابل توجهی قابلیت های موشکی و فضایی چین را افزایش خواهد داد. دانا روراباچر نماینده جمهوری خواه کنگره درباره افزایش تهدیدات امنیت ملی به سبب آنچه که وی آنرا پا را از حد خود فراتر نهادن دفتر علوم و سیاست فن آوری کاخ سفید نامید، هشدار داد.

او گفت این همکاریها نقض قانون کاهش سطح روابط و همکاری های آمریکا و چین است. روراباچر رئیس کمیته فرعی امور خارجی مجلس نمایندگان گفت: "چندین دهه است که چین به صورت قابل توجهی دنبال بدست آوردن فن آوری های ما از طریق قانونی و یا غیر قانونی است."

او گفت: "هر چیزی که به چین اجازه دسترسی به فن آوری های ما را دهد سبب به فعالیت وا داشتن سازمان ضد جاسوسی می شود"

این نماینده جمهوری خواه افزود، هرگونه تلاش آمریکا برای نزدیکی به مقامات کمونیست چین نه تنها موضوع ساده ای نیست بلکه خطرناک نیز هست. فرانک وولف دیگر نماینده جمهوری خواه و منتقد اصلی سیاست حقوق بشر چین نیز گفت از شنیدن اشتیاق آمریکا برای همکاری با چین درباره برنامه های فضایی و تمایل واشنگتن برای به اشتراک گذاشتن دیگر فن آوری های حساس نگران شده است.

او گفت برتری قابل توجه آمریکا در تکنولوژی فضایی به سبب توسعه سریع و شگفت آور برنامه های فضایی چین در حال تضعیف است. ماه گذشته واحد پاسخگویی دولت آمریکا اعلام کرد دفتر علوم و سیاست فن آوری کاخ سفید قانونی را نقض کرده است که بر اساس آن این دفتر و ناسا نمی توانند از بودجه فدرال برای همکاری های دوجانبه با چین استفاده کنند. به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، چین که برنامه پرتاب فضاپیمای دارای سرنشین خود را از سال هزار و نهصد و نود و بعد از خرید فن آوری روسی آغاز کرد برنامه های فضایی خود را نمادی برای موقعیت جهانی خود می داند.

 


منبع : ترجمه از سایت های معتبر خبری

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 15 + 8 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار