7 تکنیک موثر برای بهبود مهارت های ارتباطی

کد خبر 4085 - 1391 08 | تاریخ: 1836 روز پیش-1391/08/18 | ساعت: 08:38

آیا شما هم به دنبال بهبود مهارت های ارتباطی تان هستید؟ بدون شک داشتن مهارت های ارتباطی خوب در محیط شغلی، اغلب در کسب دستاوردهای بزرگ و سودمند به شما کمک می کند. اگر بتوانید ایده هایتان را به طور موثری ارائه داده و همکاریتان را افزایش دهید، بی شک خواهید توانست با استفاده از این مهارت در محیط شغلی جایگاه تعیین کننده ای برای خود بدست آورید. برای بهبود مهارت های ارتباطی می توانید از روش های متنوعی استفاده کنید. ما در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

1) یک مشاور پیدا کنید

شما به مشاوری نیاز دارید تا بتوانید به محض اینکه به عنوان کارمند در یک شرکت استخدام شدید توانایی ارتباطی خوبی را از خود نشان دهید. مربی و مشاور به شما کمک خواهد کرد که سخنران بهتری شوید تا اندازه ای که مردم تحت تاثیر مهارتهای کلامی و غیرکلامی شما قرار بگیرند.

2) شنونده ی خوبی باشید

تلاش برای شنونده ی بهتری شدن، چیزی است که به شما در برقراری ارتباط موثر کمک خواهد کرد. ممکن است فکر کنید که شنونده ی خوبی هستید اما احتمال این خیلی زیاد است که در تلا ش هستید آنچه را که قاعدتاّ پس از پایان صحبت طرف مقابل باید بگویید را ترسیم کنید. چیزی که شما باید برای بهبود مهارت های ارتباطی به خاطر داشته باشید، پرسیدن سوالات خوب و توجه کردن به آن چیزی است که افراد در گزارش های رسمی می گویند. شما خواهید دانست که بین آنچه یک شخص ممکن است بگوید و عقایدی که آنها ممکن است واقعاّ داشته باشند تفاوت وجود دارد.

3) مهارت های ارتباطی شغلی تان را تمرین کنید

شما نیاز دارید مهارت های ارتباطی شغلی تان را به طور مکرر تا آنجایی که امکان دارد با نوشتن ایمیل و نامه تمرین کنید. نوشتن نامه ها مطابق با معرفی نامه، نیازسنجی های شغلی و سایر موارد مرتبط شغلی است، حتی اگر این موارد به طور معمولی رو در رو پیشنهاد شده باشد. شما می توانید از این ضمیمه برای ارتباطات شفاهی به نفع مطلوب استفاده کنید. این نشانه ی آینده نگری و حرفه گرایی است.

4) حضورتان را محسوس کنید

یکی دیگر از راه های بهبود مهارت های ارتباطی از طریق پرسش و پاسخ با کارکنان است. این چیزی است که حضورتان را محسوس می کند و اگر لازم باشد باید تلاش کنید این تمرین را تا زمانی که عادت بشود بر خود تحمیل کنید.

5) در دوره های آموزشی مهارتهای ارتباطی شرکت کنید

بسیاری از دوره های آموزشی مهارتهای ارتباطی وجود دارند که برای شغل های زیادی می تواند کاربرد داشته باشد. اگر امکان شرکت در آنها را نداشتید، حداقل عضو گروههای آموزشی یا سازمانی مربوط به آنان شوید و حضار را مورد توجه قرار دهید.

6) سخنرانی هایتان را نقطه گذاری کنید

برنامه هایتان را قبل از انجام سخنرانی به مردم ارائه بدهید، برای یک سخنرانی رسمی آماده باشید و آن را از قبل تمرین کنید. نقطه گذاری نه تنها در نوشتن، بلکه در صحبت کردن هم حیاتی و سرنوشت ساز است. مکث کردن در سخنرانی تان در مورد توجه قرار دادن نیازها و انتظارات گویندگان به شما کمک می کند. زبان بدن یا همان زیان غیرکلامی شما نه تنها اعتماد به نفس و توانایی و مسئولیت تان را نشان می دهد، بلکه صدای شما را هم تاثیرگذاتر می کند. در طی رشد مهارت های ارتباطی، لازم است بر روی زمان بندیتان به خوبی تمرکز کنید. مکث کردن، یکی از روش های مهم است که به حضار اجازه می دهد که عمیقاّ در فکر فرو روند و شما این را در بازخورد آنها می توانید بفهمید. می توانید از شوخ طبعی و طراحی سوالات در پایان سخنرانی استفاده کنید.

7) چهارچوب زمان را حفظ کنید

حفظ کردن چهارچوب زمانی، بخش مهمی از یک سخنرانی خوب در عموم است. اگر مشتاق بهبود مهارت های ارتباطی هستید، ارتباط چشمی تان را در طی سخنرانی حفظ کنید. متوسط طول زمان برای سخنرانی باید 45 دقیقه باشد، بعدا از آن، زمانی را برای طرح سوال به شما می دهند. اگر طول سخنرانی شما بیشتر از یک ساعت شد، زمان استراحتی را برای مردم، جهت رفع خستگی درنظر بگیرید. تجربه نشان می دهد اگر حضار خسته شدند و شروع به بی قراری کردند، لازم است سخنرانی را با حذف قسمتی از متن کوتاه کنید.


منبع : سایت یاهو ، مترجم خانم راضیه نصیری

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 18 + 4 چند است؟
userPhoto 3Neshaneh
محسن می گوید :‌ 09:24:21 - 996 روز پیش

سلام متن خوبی است برای پایان نامه ام استفاده کردم بهتر بود آدرس مطلب را قرار می دادید

اضافه کردن نظر

ADVERTISING