اسپری انسولین بینی، نشان دهنده تحولی در درمان آلزایمر

کد خبر 4225 - 1391 07 | تاریخ: 1879 روز پیش-1391/07/05 | ساعت: 09:31

مطالعه و بررسی مقدماتی کوچکی که توسط پژوهشگران سازمان ﺍﻣﻮﺭ ﺳﺮﺑﺎﺯﺍﻥ کهنه کار  [1](VA)انجام شد، منجر به کشف اسپری انسولین بینی که بهبود دهنده حافظه، مهارت های فکری و توانایی عملکرد افراد مبتلا به اختلال شناختی خفیف و بیماری آلزایمر است، گردید. در حال حاضر، هیچ درمان موثری برای به تاخیر انداختن یا جلوگیری از آلزایمر وجود ندارد.

معاون وزیر بهداشت و درمان VA، دکتر رابرت پتزل[2] گفت:" این تحقیقات بر اساس چندین سال کار و مطالعات مقدماتی توسط یک گروه خلاق از محققان VA و همکارانش انجام شده است، و ما مفتخر به مشاهده پیشرفتی شده ایم که از روی نیمی از سربازان کهنه کار و همه آمریکایی هایی که در معرض خطر در برابر بیماری آلزایمر هستند، ساخته شده است."

یک گروه از VA با تحقیقات راجع به پیری، آموزش و پرورش و مرکز بالینی در سیستم بهداشت و درمان سلامت بینی VA آزمایشی را رهبری کرد که بخش بزرگی از آن توسط موسسه ملی کهنسالی و بخشی را موسسه ملی بهداشت و درمان(NIH) حمایت کرده بود، یافته های جدید در آرشیو عصب شناسی در 12 سپتامبر ارائه شد. مطالعات قبلی نشان داده بود که انسولین سطح پایین مغز – هورمون اصلی که قند را در جریان گردش خون تبدیل به انرژی برای سلول ها می نماید -  می تواند در بیماری آلزایمر موثر باشد. براساس اين يافته ها، تلاش های دكتر سوزان کرافت[3] از VA منجر به آزمایش مزایای بازگرداندن عملکرد طبیعی انسولین در مغز شده است.

این مطالعه جدید، یک اسپری بینی که انسولين را به سرعت آزاد می کند و مستقیما به مغز می برد بدون هیچ اثرات جانبی مضر، مثل بالا بردن سطوح انسولین در سراسر کل بدن را آزمایش کرد. آزمودنی ها 104 فرد بالغ با دو نوع اختلال یا اختلال شناختی خفیف و فراموشی، افرادی که کم کاری حافظه دارند که می تواند باعث پیشرفت آلزایمر شود را شامل می شد یا شامل افرادی می شد که دچار بیماری آلزایمر خفیف تا متوسط بودند.

داوطلبان این تحقیق، 20 واحد انسولين دریافت کردند که از طریق یک دستگاه بینی به مدت چهار ماه داده می شد. میزان حافظه، شناخت و توانایی عملکرد قبل و بعد از درمان اندازه گيري می شد. همچنین برخی از شرکت کنندگان اسپینال تیپس[4] برای آزمایش مایع مغزی نخاعی و همچنین اسکن مغز؛ قبل و بعد از درمان انسولین دریافت کردند. درمان با 20 واحد(IU) انسولين درون بيني، حافظه را بهبود بخشید و داروهای انسولين نیز ادراک عمومی و توانایی عملکرد را حفظ نمود. این نتایج، آزمایش های بزرگتر درمان با اسپری انسولین بيني را برای کمک به جلوگیری از بیماری آلزایمر یا پیشرفت آهسته آن تضمین می کند.

سرپرست تحقیق VA و دکتر جوئل کوپراسمیت[5] سرپرست بخش تحقیق و توسعه اظهار داشتند: "محققان VA در حال بررسی تعدادی از روش های ممکن برای کمک به جلوگیری یا درمان موثر این بیماری ویرانگر هستند و اینها تا به امروز از جمله بیشترین نتایج امیدوار کننده هستند. ما افتخار می کنیم که با موسسات ملی بهداشت NIH [6] در حمایت از این کار حیاتی همکاری می کنیم."

 


[1] - Veterans Affairs

[2] - Robert Petzel

[3] - Suzanne Craft

[4] - spinal taps

[5] - Joel Kupersmith

[6] - National Institutes of Health

 


منبع : وب سایت وی ای

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 10 + 5 چند است؟

ADVERTISING