عکاسان، داستان 12 عکس مشهور دنیا را بازگو می کنند

کد خبر 4285 - 1391 08 | تاریخ: 1843 روز پیش-1391/08/16 | ساعت: 11:18

تیم مانتوانی (Tim Mantoani) که یکی از عکاسان به نام دنیاست، با عکاسان 12 عکس مشهور دنیا ملاقات کرده و از آنها در کنار عکس معروفشان، عکس گرفته است تا در کتاب جدیدش به نام "بایگانی افسانه عکاسی" از این عکس ها استفاده کند.

عکاس این تصویر، استیو مک کوئری (Steve McCurry) می گوید، من 17 سال در جستجوی این دختر بودم و سرانجام در سال 2002 او را پیدا کردم. نام این دختر شربت گل (Sharbat Gula) و افغانی است.

برنت استیرتن (Brent Stirton)، عکاس این عکس می گوید، اینجا ویرونگا (Virunga)، نخستین پارک ملی در آفریقاست که در کشور جمهوری دموکراتیک کنگو واقع شده است. یک گروه، این گوریل پشت نقره ای کوهستان را در تلاش برای ارعاب و اجبار محیط بان های پارک برای اینکه  فعالیت شان را علیه شکار غیر قانونی و پنهانی و تولید غیر قانونی ذغال چوب از درختان منطقه، محدود سازند؛ به قتل رسانده بودند.

جف وایدنر (Jeff Widener)، عکسی را که در سال 1989 از مرد تانکی در میدان تیان آن من (Tienanmen) گرفته، در دست نگاه داشته است. دانشجویان در این واقعه به ناپایداری اقتصادی چین و سرکوب‌های حزب کمونیست و فساد دولتی اعتراض کردند. این اعتراضات با نیروهای مسلحی که توسط حکومت به پکن فرستاده شدند شدیداً سرکوب شد. اعتراضات تیان آن من که با حضور بیش از صد هزار نفر برگزار شد نهایتا با قتل ۳۰۰۰ دانشجو سرکوب گردید. در پنجم ژوئن سال 1989، يک روز بعد از سرکوب سلسله اعتراض‌های عمدتا آرام و مسالمت‌آميز مردمی که در مخالفت با محدوديت‌های سياسی در چين در ميدان تيان آن من پکن گردهم آمده بودند، ستونی از تانک‌های ارتش موقع پيشروی به طرف اين ميدان، در خيابان چانگ ‌آن مردی را ديدند که با کيسه ‌های خريد در دست بر سر راه‌شان ايستاده‌ است و کنار نمی‌رود. اين شخص ناشناس که امروز به مرد تانک‌ها معروف است با تلاش‌ های چند باره خود جلوی حرکت تانک ‌ها را هرچند برای مدتی کوتاه گرفت تا اينکه بعد از دقايقی دو شخص آبی‌ پوش ظاهر شده و او را کنار کشيدند و در بين جمعيت ناپديد شدند. آن‌ روز از اين اتفاق چند عکس و فيلم گرفته‌ شد و خارج کردن بعضی از آنها از چين جريان‌‌های جالبی را به وجود آورد. با اينکه هويت و سرنوشت اين شخص که مجله تايم به او لقب ياغی ناشناس داد هنوز مشخص نيست ولی حرکت او به نمادی برای اعتراض ‌های آرام و مسالمت‌ آميز تبديل شد. گفته می شود نگاتيو این عکس ‌را در يک جعبه چای، مخفيانه از چين خارج کرده بودند. متعاقب این حادثه اسفناک و طی سال های آتی، رهبر حزب «دموکراتیک چین» به سرعت و برای سال های طولانی روانه زندان شد. موج جدیدی از سرکوب ها توسط حزب کمونیست چین آغاز گردید که طی آن شبکه بزرگی از اردوگاه های کار اجباری در کشور احیاء شد و فعالان مسیحی، بودایی و مسلمان، راهبان تبتی و تمرین کنندگان روش تزکیه فالون گونگ و .... مورد تعقیب و آزار و شکنجه قرار گرفتند.

برایان اسمیت (Brian Smith)، عکاس این عکس می گوید، جادوی عکاسی زمانی به وقوع می پیوندد که نمی دانی در لحظه بعد چه اتفاقی خواهد افتاد.
داگلاس کرکلند (Douglas Kirkland)، عکاس این عکس می گوید، این عکس خاطره یک عصر دل انگیز با مریلین مونرو (Marilyn ) را جاودانه کرده است.

الیوت ارویت (Elliot Erwitt) می گوید، "عکسی را که در دست گرفته ام، در سال 1974 و درست زمانی که از آپارتمانم در سنترال پارک نیویورک خارج شده بودم، انداختم. 38 سال از آن زمان گذشته و متاسفانه من از هیچ کدام از حاضرین در این عکس خبری ندارم."

ماری الن مارک (Mary Ellen Mark ) می گوید، "من این عکس را از رام پراکاش سینگ (Ram Prakash Singh) و فیل محبوبش شایما ((Shyama در سال 1990 گرفتم. رام پراکاش سینگ، قدیمی ترین هنرمند "سیرک بزرگ طلایی" است. این عکس در احمدآباد هند گرفته شد و بخشی از پروژه "سیرک هند" من بود.
من عاشق هند و عاشق سیرک هستم، بنابراین عکاسی کردن از همه هجده سیرک سراسر هند یک تجربه باور نکردنی برای من بود. متاسفانه، چند ماه پس از این عکس شایما مرد. ظاهرا او به خاطر خوردن یک چاپاتی (chapatti) مسموم از پای درآمده بود. رام پراکاش سینگ و من هر دو بسیار دلشکسته شدیم."
 این هم آقای بیل اپرایج (Bill Eppridge) است که با عکسی از رابرت اف.کندی (Robert F. Kennedy) که درست در لحظه پس از ترورش در تاریخ 5 ژوئن 1968 گرفته، ایستاده است.

هری بنسون (Harry Benson)، عکاس این عکس می گوید، من این عکس را درست در لحظه ای گرفتم که برایان اپستین (Brian Epstein) _ مدیر اجرایی بیتلز (Beatles)_ به آنها می گفته که بیتلزها مقام نخست را در آمریکا به دست آورده اند، نیویورک 1964.
لایل اورکو (Lyle Owerko) می گوید، "هیچ کس تصور نمی کند چنین روز گرم و زیبایی می تواند به عنوان پس زمینه یکی از حوادث دردناک و آشفته کننده قلب انسان نقش ایفاء کند. تصویر بخش کوچکی از رویداد بزرگی است که داستان هزاران و میلیون ها نفر از مردم را به هم ارتباط داده است. کلمات مکتوب، هرگز نمی تواند تمام دامنه این مصیبت و حتی خلاصه صداها، بوها و یا حتی صداهایی را که در بانک حافظه من از آن روز کاملا مسدود شده است، منتقل کنند. بنابراین بهترین کاری که می توانستم انجام دهم عکاسی از یازده سپتامبر بود، به طوری که نسل های آینده بتوانند تصوری از دامنه آنچه رخ که روی داده را داشته باشند. امید من این است که زخم ها و دردها در گذر زمان بهبود خواهند یافت و عقل و دانش و صلح از میان ظلمات این رویداد سر برخواهد آورد، به طوری که انسان می تواند به سمت فضل و فهم پیش رود. "
مارک اسلیگر (Mark Seliger) می گوید، این عکس نخستین پولاروید (با نگاتیو) من از داستان رولینگ استون (RollingStone) بود. دو ماه بعد کورتKurt) ) با شلیک به سرش به زندگیش خاتمه داد. این عکس به کاور یادبود RS تبدیل شد.
کارن کوهن (Karen Kuehn) می گوید، "از سال 1993 من گرفتن عکس از گربه ها را با عنوان "داستان گربه" برای نشنال جئوگرافیک آغاز کردم. توماس کندی کارگردان از من خواست یک داستان کامل در مورد"گربه" را عکاسی کنم. او نمی خواست این کار  به نمونه معمولی و پیش افتاده مانند سایر کارهای مشابه تبدیل شود! بنابراین حل این مشکل سرگرمی بسیار جالبی را برای من به وجود آورد. گربه آبی روسیه و پاهای یک بالرین را از جورج بلانچاین (George Balanchine) الهام گرفتم. زیرا او با استفاده از ایده گربه ها که همیشه بر روی انگشتان پای شان راه می روند، رقصندگان خود را آموزش می داد."
 


منبع : یاهو

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 6 + 1 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر