بهترین های عکاسی مطبوعاتی سال 2011 (بخش اول)

کد خبر 4339 - 1391 06 | تاریخ: 1885 روز پیش-1391/06/30 | ساعت: 09:38

مسابقه جهانی عکس مطبوعاتی سال یکی از معتبرترین رویدادهای سالانه برای عکاسان مطبوعات است .بهترین عکس های خبری برندگان در سال 2011 را می توانید این جا ببینید. تصاویر بسیار ارزشمند و پرقدرتی در میان برندگان سال 2011 وجود دارد.  عکس مورد علاقه من عکس شماره 5 است، به این دلیل ساده که آتش جنبش های اعتراضی در سراسر جهان در سال 2011 شعله ور گردید. عکس مورد علاقه شما کدام است؟

ساموئل آراندا (Samuel Aranda) از اسپانیا، که به عنوان عکاس برای نیویورک تایمز (New York Times) کار می کند، جایزه رقابت جهانی عکس مطبوعاتی سال 2011 را با این تصویر از یک زن که یکی از بستگان مجروح خود را در جریان تظاهراتی علیه رئیس جمهور یمن، علی عبدالله صالح در صنعا در آغوش گرفته است، به دست آورده است، یمن 15 اکتبر 2011. آیدان سالیوان (Aidan Sullivan) یکی از اعضای هیات داوری در مورد این عکس اظهار کرد: "این عکس لحظه ای تند و تلخ و سوزناک از زندگی انسانی را به نمایش گذاشته است که رویدادی فجیع آن را رقم زده است، یک رویداد که هنوز هم در جریان است. ما ممکن است هرگز ندانیم این زن چه کسی است، زنی که خویشاوند مجروحش را دردمندانه در آغوش گرفته است، اما این دو با هم تبدیل به یک تصویر زنده از شجاعت مردمی عادی شده اند که به ایجاد یک بخش مهم در تاریخ خاورمیانه کمک کردند." تصویر در 15 اکتبر 2011 گرفته شده است.

 

دمیر ساگلج (Damir Sagolj) از بوسنی و هرزگوین، عکاس خبرگزاری رویترز (Reuters) در تایلند، جایزه اول بخش تصویر زندگی روزانه را با این عکس که ساختمان محل زندگی بنیانگذار کره شمالی کیم ایل سونگ (Kim Il-sung) را در پیونگ یانگ نشان می دهد به دست آورد. عکس در 5 اکتبر 2011 گرفته شده است.

استفانی سینکلر (Stephanie Sinclair) از ایالات متحده آمریکا، عکاس آژانس عکس VII که برای مجله نشنال جئوگرافیک (National Geographic magazine) کار می کند، با مجموعه عکس "کودکان عروس: بیش از حد جوان برای ازدواج" موفق به کسب جایزه اول موضوعات معاصر شد. تهانی (در لباس صورتی)، که در زمان ازدواج با شوهر بیست و پنج ساله اش ماجد فقط شش سال داشت، در خارج از خانه کوهستانی اش در حجه حجه (Hajjah Hajjah) در یمن، با همکلاسی سابقش که وی نیز یک عروس خردسال به شمار می رود، به همراه همسران شان در عکس دیده می شوند. نزدیک به نیمی از زنان در یمن درحالی که هنوز کودک هستند، ازدواج کرده اند. ازدواج کودکان در بسیاری از کشورها غیرقانونی اعلام شده است. عکس در 10 ژوئن 2011 گرفته شده است.

الخاندرو کرچاک (Alejandro Kirchuk) از آرژانتین برنده جایزه اول داستان های زندگی روزانه با مجموعه "هرگز نمی گزارم بروی" شد. مارکوس در حال هدایت مونیکا از اتاق خواب به اتاق نشیمن است. هر چند بعضی اوقات مارکوس در مورد وقتی که برای مراقبت از مونیکا اختصاص می دهد، گله و شکایت می کند، اما در مورد امکانات و طرق احتمالی دیگر برای مراقبت از مونیکا فکر نمی کند. من با او مانند یک شاهزاده خانم رفتار می کنم، او همه چیز من است.مارکوس، 89 ساله و مونیکا، 87 ساله 65 سال است که ازدواج کرده و در آپارتمان شان در بوئنس آیرس آرژانتین زندگی می کنند. مونیکا در سال 2007، به بیماری آلزایمر دچار شد. از آن لحظه به بعد، شوهر او تمام وقت خود را به مراقبت از او اختصاص داده است. این بیماری یک بیماری همه گیر در آینده در نظر گرفته شده است، زیرا به طور عمده بر افراد مسن تر تاثیر می گذارد، و همان طور که امید به زندگی سالانه در جمعیت جهانی رو تزاید است، این بیماری به طور فزاینده ای در حال شیوع است.

الکس ماژولی (Alex Majoli) از ایتالیا، عکاس مجله نیوزویک، با این تصویر که معترضان را در میدان التحریر (Tahrir Square) در قاهره و بعد از گوش دادن به سخنرانی حسنی مبارک (Hosni Mubarak) رئیس جمهور مصر که اعلام کرد از قدرت انصراف نخواهد داد، در حال گریستن و فریاد کشیدن نشان می دهد، برنده اولین جایزه اخبار عمومی شد مصر10 فوریه  2011.

پائولو پلگرین (Paolo Pellegrin) از ایتالیا، عکاس مجلهZeit ، جایزه دوم داستان های اخبار عمومی را با مجموعه پس از سونامی به دست آورده است. زلزله ویرانگر 9.0 ریشتری که در ساحل شمال شرقی ژاپن باعث ایجاد امواج بسیار مخرب سونامی تا ارتفاع 38 متری شد و ساحل ژاپن را تا عمق ده کیلومتری تخریب کرد. بیش از 28،000 نفر کشته یا گم شده اند و بیش از 125،000 ساختمان تخریب شده یا به شدت آسیب دیدند.

جنی ای راس (Jenny E. Ross) از ایالات متحده، جایزه اول طبیعت را با این تصویر از یک خرس قطبی نر که با احتیاط در حال حرکت بر روی یک صخره در بالای اقیانوسی درOstrova Oranskie  در شمال نوایا زملایای روسیه است تا از تخم مرغان دریایی تغذیه کند، از آن خود کرد. این خرس در این جزیره گیر کرده و قادر نیست از سیل ها -که غذای طبیعی خرس ها هستند - تغذیه کند، زیرا در نتیجه تغییرات آب و هوایی یخ، دریا در سراسر منطقه ذوب شده و شمال دور را تحت تاثیر قرار داده است.

برنت استیرتون (Brent Stirton) از آفریقای جنوبی، عکاس (Getty Images) که برای مجله نشنال جئوگرافیک کار می کند، موفق به کسب جایزه اول داستان های طبیعت برای سری "جنگ کرگدن" شد .تصویر یک کرگدن ماده را پس از وضع حمل در آفریقای جنوبی نشان می دهد که چهار ماه قبل شاخ و بخش بزرگی از استخوان جمجمه اش وحشیانه توسط شکارچیان با استفاده از اره برقی بریده شد؛ اما خوشبختانه از این حادثه جان سالم به در برد. شاخ کرگدن در حال حاضر در بازار های بین المللی قیمتی بیشتر از طلا دارد. آفریقای جنوبی به تنهایی بیش از 400 کرگدن را طی شکار غیر قانونی در سال 2011 از دست داده است. تقاضا برای شاخ کرگدن توسط طبقه متوسط ​​و ثروتمند و سطح بالای آسیا به شدت دامن زده شده و به عنوان دارو استفاده می شود.


منبع : ترجمه از کول پیکس

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 17 + 6 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار