اصلاحاتی که به بن بست رسیده !

کد خبر 4354 - 1391 07 | تاریخ: 1866 روز پیش-1391/07/19 | ساعت: 10:26

کنترل افکار عمومی از طریق انحصار کامل رسانه ها که شامل تمامی کانال های تلویزیون، رادیو، روزنامه ها، ناشران و ... در چین و هنگ کونگ اعمال می شود، کنترل تمامی مراکز آموزشی و دانشگاه ها که در حال حاضر همگی به صورت دولتی اداره می شوند، هزینه سالانه بیش از 570 بیلیون یوان ([1]90 بیلیون دلار آمریکا) در کشور جهت کنترل و سرکوبی اعتراضات در جامعه از طرق مختلف - که بیشتر از کل هزینه های نظامی این کشور است، گوشه ای از اعمال سی سی پی (حزب کمونیست چین) است. این گفته های دکتر شیا یلیانگ[2]، استاد دانشگاه پکن، یکی از معتبرترین موسسات آموزش عالی در چین، در جدیدترین اظهاراتش در تایوان است که موارد مهمی را علیه حزب کمونیست چین آشکار نمود و خاطر نشان کرد که وی و همکارانش امید خود را از حزب کمونیست چین قطع کرده اند.

 دکتر شیا لیانگ، پروفسور اقتصاد همچنین در سمیناری که در دانشگاه دولتی تایوان در 18 دسامبر برگزار شده بود اینطور نتیجه گیری نمود که اصلاحات اقتصادی در 30 سال گذشته بسیار عقب تر از اهدافش رفته است زیرا حزب کمونیست چین تمایل ندارد که از انحصار قدرت چشم پوشی کند و تحت سلطه حزب هیچگونه اصلاحات سیاسی دموکراتیک در چین صورت نخواهد گرفت. از نظر وی، یک حزب حاکم با عدم نظارت و ساز و کارهای مهارکننده می تواند به آسانی منجر به یک دولت استبدادی شود و اگر مردم چین دموکراسی می خواهند، می بایست فشار فراوانی را بر حزب کمونیست چین وارد آوردند.

از نظر شیا؛ حزب، سالانه هزینه های گزافی را برای به اصطلاح حفظ جامعه ای که آن را "جامعه پایدار[3]"می نامد از طریق آنچه که شیا آن را "تروریسم ملی[4]" می نامد، صرف می کند. هنگامی که یکی از حضار در این سمینار از وی سوال کرد که آیا چین یک کشور سرمایه داری است یا سوسیالیست؟ شیا تایید کرد: "در آنجا موضوع سرمایه داری مطرح است اما وضعیت واقعی موجود، نشانگر سرمایه داری انحصاری است، سرمایه داری گروه و دسته خاصی به جای سرمایه داری بازار آزاد". وی درباره مقامات حزب گفت: "آنها فقط هر آنچه را که برایشان نفع مادی داشته باشد مد نظر قرار می دهند و نه باورهای دینی دارند نه آرمانهای سیاسی، آنها در واقع پول را پرستش می کنند."

شیا اشاره کرد که تعداد افراد درگیر در اعتراضات محلی در چین  از ده ها یا هزاران  نفر در گذشته به ده ها هزار نفر در حال حاضر افزایش یافته است. اعتراضات در روستاها یکی پس از دیگری به وقوع می پیوندد، و مردم ناامیدی که حاضرند به خاطر درخواست هایشان جان خود را از دست بدهند، توسط رژیم بشدت تحت فشار قرار می گیرند. او معتقد است که ستیزهای اجتماعی گسترده تر و خشن تر وجود خواهد داشت که  اگر پراکنده نشده بودند، پایان رژیم کمونیستی را به ارمغان آورده بودند. او گفت: "دیر یا زود تمامی رژیم های تمامیت خواه[5] محکوم به شکست هستند و اگر بیشتر مردم در این کشور بر این باورند که رژیم فاسد است و در حال رفتن برضد رفاه عمومی است، پس طبیعتا مردم آن را سرنگون خواهد کرد."

 

 


[1]- yuan

[2]- Xia Yeliang

[3]- stable society

[4]- national terrorism

[5]- Totalitarian

 


منبع : اپک تایمز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 3 + 4 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار