بخشي از عجائب هفت گانه فرو ریخت!

کد خبر 4425 - 1391 07 | تاریخ: 1793 روز پیش-1391/07/03 | ساعت: 09:53

به گزارش يونايتدپرس، چند روز قبل در بخش شرقي ـ غربي ديوار چين در منطقه «لاييوآن کانتي» در شمال استان «هبي» در جريان فعاليت‌ هاي اكتشاف يك معدن غيرقانوني، بخشي از اين اثر تاريخي منحصر به فرد فرو ريخت.

بخشي از «ديوار چين» در كشور آسيايي چين که در دوران سلسله «مينگ» در فاصله سال‌هاي 1368 تا 1644 احداث شده، به دليل فعاليت ‌هاي اكتشاف يك معدن غير قانوني در نزديكي ‌اش فرو ريخت.

تخريب بخشي از ديوار چين در شرايطي صورت مي‌ گيرد كه در ماه سپتامبر يكي از مقامات فرهنگي چين اعلام كرد كه در قالب يك پروژه شش ميليون دلاري، بخشهايي از ديوار چين تا پايان سال 2012 مرمت مي‌ شود.

در قالب اين پروژه، بخشهايي از ديوار چين شامل 25 برج ديده ‌باني كه در حومه شهر «پكن»، پايتخت چين واقع شده ‌اند، مرمت و استحکام بخشي مي‌ شوند.

پروژه مرمت بخشهايي از ديوار چين در شرايطي صورت مي‌ گيرد كه باستان ‌شناسان چيني در ماه مي در جريان كاوشهاي خود در محوطه ‌اي در منطقه‌اي کوهستاني در شمال شرقي چين موفق به کشف خشت ‌ها و سنگ ‌هايي شدند که تشکيل دهنده بخشي از ديوار چين در صدها سال قبل بوده ‌اند.

اين بخش از ديوار در زمان حکومت سلسله «مينگ» و در فاصله سال ‌هاي 1368 تا 1644 ميلادي در ارتفاعات شهر «سويژونگ» در استان «ليائونينگ» بنا شده، اما از آنجايي که هيچگونه اقدامي براي حفاظت از اين بخش از ديوار چين تاکنون صورت نگرفته، بقاياي اين اثر تاريخي براي مردم محلي ناشناخته بوده و طي سال‌ها از خشت‌ و سنگ‌ آن براي ساخت خانه‌ استفاده مي ‌شده است.

در روزهاي نخستين ماه فوريه نيز باستان ‌شناسان چيني در جريان كاوش هاي خود در در استان «ليائونينگ» موفق به كشف بقاياي ديوارهايي چوبي شدند كه مي ‌تواند نظريات فعلي درباره ساخت تمامي بخش ‌هاي ديوار چين از سنگ و خشت را نقض کند.

بر اساس بررسي‌هاي اوليه باستان شناسان، بخشهاي چوبي ديوار چين با استفاده از چوب درختان بلوط و بيد در سال‌هاي حكومت سلسله امپراطوري «ژينگ» بر سرزمين ‌هاي تمدن چين باستان در فاصله سال‌هاي 1636 تا 1911 ميلادي ساخته شده است.

ديوار چين يکي از عجايب هفت‌ گانه جهان شمرده مي‌ شود و در جهان به لحاظ زمان ساخت طولاني ‌ترين و بزرگ ترين مهندسي تدافعي نظامي در قديم است. اين ديوار در نقشه جغرافيايي چين 7000 کيلومتر امتداد يافته است.

تاريخ ساخت ديوار چين به قرن 9 قبل از ميلاد باز مي‌گردد. حکومت وقت چين براي جلوگيري از حملات مليت ‌هاي شمالي، برجهاي آتش براي خبررساني و يا قلعه ‌هاي مرزي براي حصول اطلاعات دشمن را در ارتباط با ديوار و بر روي آن ايجاد کرد.

ديوار چين يكي از عجايب هفت‌ گانه‌ي جهان و از بزرگ ‌ترين بناهاي تاريخي دنيا محسوب مي ‌شود.

اين اثر تاريخی در سال 1987 در فهرست ميراث جهاني سازمان «يونسكو» به ثبت رسيد.

 


منبع : ایسنا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 20 + 5 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر