نوازنده موسيقي تحويل سال نو درگذشت

کد خبر 4440 - 1391 08 | تاریخ: 1854 روز پیش-1391/08/29 | ساعت: 08:33

«علي اکبر مهدي پور دهکردي» نوازنده پيشکسوت سرنا و کرنا و نوازنده موسيقي «تحويل سال نو» که به موسيقي نوروزنامه در ايران شهرت دارد، درگذشت.

به گزارش ايرنا مردم ايران موسيقي آغاز سال نو را که در لحظه تحويل سال از تلويزيون پخش مي­شود، به ياد دارند.

مديرکل اداره فرهنگ وارشاد اسلامي چهارمحال وبختياري گفت: استاد علي اکبر مهدي پور يکي از نوازندگان موسيقي مقامي و سنتي ايران، در بسياري از کشورها طنين موسيقي بختياري رابه گوش دوستداران رسانده بود.

داريوش رضواني افزود: وي به عنوان نوازنده سرنا و کرنا همواره در جشنواره هاي موسيقي فجر حضور داشت و مورد احترام موسيقي­دانان بزرگ بود.

استادعلی اکبرمهدی پور در خانواده ای از ایل بختیاری به دنیا آمد و نواختن سرنا، کرنا ، کمانچه را در میان خانواده خود آموخت ؛ او درکنار سرنا نوازی گاهی به ضرورت دهل نیز می نواخت و به تکنیک های موسیقی آوازی ایل بختیار آشنایی داشت و به واسطه همین آشنایی بود که موسیقی تیتراژ سریال روزی روزگاری را با همکاری فرهاد فخرالدینی به کارگردانی امرالله احمدجو را ساخت.

استاد شاه میرزا مرادی و علی اکبر مهدی پور دو نوازنده برجسته سرنا نواز زاگرس نشین بودند شیوه نوازندگی شاه میرزا کوبنده ، حماسی بود که شیوه نوازندگی او به" مروارید سیاه اقیانوس" شهرت داشت و نقطه مقابل ایشان استاد مهدی پور بود که به واسطه آشنایی که به نغمه های موسیقی بختیاری داشت موسیقی دلنشین و برگرفته از طبیعت اجرا می کرد و بسیاری از هنرمندان پس از انقلاب شاگردی ایشان را کردند که دیدار محمودی از جمله این هنرمندان بود.

استاد مهدی پور در تمام جشنواره هایی که رنگ و بوی موسیقی نواحی در آن موج می زند حضور داشت و علاوه بر این فعالیت گسترده ای در صدا وسیما داشت و بخشی از بازی های آیینی مانند دستمال بازی و یا سرنانوازی ویژه مراسم نوروزی خوانی را زنده نگه داشت.
 
 
 


منبع : ارسالی از سوی کاربران

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 1 + 7 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار