مرگ جاودانه!

کد خبر 4455 - 1391 08 | تاریخ: 1869 روز پیش-1391/08/10 | ساعت: 14:05

"تاپن رنپانچ[1]"، راهب تبتي در 24 ماه مي در نيوزلند درگذشت. این طور گزارش شده است که بدن او نزديك به سه هفته بدون هیچ نوع زوال قابل مشاهده ای، و یا علائمي از خشكی جسد و یا بويي از تعفن، باقی مانده بود. "رنپانچ" سرطان معده داشت و مرگ او از نظر پزشكي تاييد شده بود. يك پزشك محلي در این رابطه این طور گفت: "ضربان قلب «رنپانچ» ايستاد و ديگر نفس نكشيد. بدنش در كفن روي تخت در «مركز بودیست دارجي» با دماي نسبتا پايين و در شرايطی خشك باقي مانده بود."

 بر اساس نظریه انجمن محلي بودیستها، "رنپانچ" وارد حالت «مدیتیشن مرگ[2]» شده بود. بعدها جسد "رنپانچ" سوزانده شد.

"پيتر اسمال" رئيس مركز بودیست دارجي[3] بر اساس خبر روزنامه اوتاگو (ODT)[4] گفت: "من فكر نمي كنم كه كس ديگري با اين شرايط در نيوزلند وجود داشته باشد. قبل از اين تنها يك بار در انجمن ما اتفاق افتاده است، آن هم زماني كه بنيانگذارمان مُرد." وي افزود: "اين به طور فوق العاده ای زماني طولاني  است که یک لاما بتواند تا این مدت در مدیتیشن مرگ باقی بماند."

خبرگزاری TVNZ نمایش فیلم بدن این لاما را 15 روز بعد از مرگش، توسط خبرنگاری به نام جان هادسون[5] به نمايش گذاشت. هادسون گفت: "دماي اتاق 13 درجه سانتيگراد بود و در آنجا هيچ بو يا نشاني از زوال وجود نداشت."

"مايك هوپ[6]" رئيس مراسم تشيیع جنازه محلي به خبرگزاری TVNZ گفت: "زماني كه شخصي مي ميرد زوال با علائم مشخصي خيلي سريع اتفاق مي افتد." وي ادامه داد: "ممكن است در برخي بادكردگي و تورم دیده شود و احتمالا مقداري بوی تعفن به مشام برسد، حتي ممكن است بعضي از خصوصيات صورت نيز كمي تغيير كند مثلا چشم ها ممكن است تيره شوند." هوپ يادآور شد كه در بعضي شرايط اجسادي را ديده كه مدت ها بعد از مرگ، نشاني از زوال نداشتند و توضيح داد كه این مي تواند به علت تركيب يكسري از عوامل مختلف رخ دهد.

دكتر جان رادرفورد[7] آسيب شناس به خبرگزاری TVNZ گفت: "يك جسد مي تواند در دماي محيطي نسبتاً سرد و خشك در مواقعي كه روده نسبتاً از تركيبات داخلي آن خالي است، به خوبي حفظ شود وگرنه (این املاح) در سرتاسر بدن پخش مي شود و باعث فساد بدن مي گردد." وي در ادامه اضافه نمود: "اين مساله ممکن است به دليل سرعت بیماری يا طولانی شدن بيماري روی دهد، در حدود 12 ساعت  بعد از مرگ، بدن دچار خشکی و سفتی می شود و تا حدود 12 ساعت در وضعیتی ثابت مي ماند و 12 ساعت بعد از آن همه این علائم محو می شود. البته احتمال دارد بتوان يك توضيح منطقي و معقول فيزيكي درستی براي تمام اين جريانات بدون نياز به استناد به برخي از ادراكات ضعيف، غیرعادی و اسرارآميز ارائه داد.‍"

ترجمه از: روزنامه اپک تایمزBottom of Form

http://www.3NeshaneH.com

 


[1]- Thupten Rinpoche

[2]- death meditation

[3]- Dhargyey Buddhist Center

[4]- Otago Daily Times

[5]- John Hudson

[6]- Michael Hope

[7]- John Rutherford

 


منبع :

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 11 + 2 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار