آیا این وکیل نابینا نامزد جایزه صلح نوبل خواهد شد!؟

کد خبر 4561 - 1391 07 | تاریخ: 1866 روز پیش-1391/07/22 | ساعت: 13:23

این عکس که در تاریخ 28 مارس 2005 گرفته شده، نشان می دهد که فعال حقوق بشر نابینا به نام چن گوانگ چنگ[1] همراه با زن و پسرش چن کروی[2] در بیرون از خانه شان در روستای دون دشیگو[3]، واقع در شمال شرق استان شاندونگ[4] چین ایستاده اند.

چن یک وکیل حقوق بشر نابیناست که در حال حاضر تحت بازداشت خانگی در استان شاندونگ به سر می برد. اخیرا داستان زندگی وی مورد توجه جامعه بین المللی قرار گرفت، ولی هنگامی که کریستین بل[5] ستاره هالیوود همراه با کارکنان فیلم سی ان ان[6] سعی داشتند از او دیدن کنند، مورد حمله پلیس چین قرار گرفته و فیلم هایشان نیز از بین برده شد.

گروه کمیته ملی حزب دموکراسی چین که مستقر در نیویورک بوده و روابط تنگاتنگی با فعالیت های دموکراسی در چین دارد، در 10 ژانویه اعلام کرد که قصد سازماندهی یک تلاش جهانی برای نامزد کردن چن برای دریافت جایزه صلح جهانی را دارند. این گروه سعی دارند تا توجه جامعه بین المللی را به سمت چن جذب کنند و نهایتا موجب آزادی وی شوند. بیانیه های اخیر این گروه چینی طرفدار دموکراسی نشان می دهد که آنان آرزو دارند چن گوانگ چنگ نامزد جایزه صلح نوبل شود.

یکی از فعالان حقوق بشر به نام لی هنگ کوآن[7]، کسی که سابقا سرویس اخبار مرجع[8] (یک سرویس خبری در مورد اخبار ممنوعه در چین که بعدها متوقف گردید) را می گرداند، اخیرا در مصاحبه ای با تلویزیون جدید سلسله تانگ[9] گفت:" تحت شرایط بسیار دشوار موجود، چن برای بهبود اوضاع حقوق بشر در چین فعالیت می کند. ما کور نیستیم، هنوز جرات تلاش برای اخذ حقوقمان را نداریم. چن از شکنجه و آزار شدید رنج می برد. عملکرد وی مملو از معنویت است.".

چن گوآنگ چنگ، هنگامی که جوان بود بینایی خود را از دست داد. خودش حقوق را یاد گرفت و شروع به دفاع از افرادی که حقشان خورده شده یا مورد آزار و اذیت و سوء استفاده قرار گرفته بودند نمود. در سال 2001  وی بخاطر افشای خشونت کارکنان دولتی شهر لینکزی شاندونگ[10] که در اجرای سیاست تک فرزندی در چین اعمال می نمودند، محکوم به 4.5 سال زندان شد. او بعد از اینکه در سال 2010 از زندان آزاد شد، به اتفاق همسر و دخترش تحت حبس خانگی قرار گرفت.

لی گفت:" اگر چن در کار خودش از کنار چیزها به راحتی می گذشت، هم اکنون می توانست یک زندگی آسوده داشته باشد. اما چن کمک به زجرکشیدگانی که متحمل سیاست تک فرزندی شدند را انتخاب کرد. اینجا در ایالت شاندونگ تعداد زیادی از این موارد وجود دارد. دنیا به آدمهایی مثل چن گوآنگ چنگ نیاز دارد."

تلاشهای چن، جرقه ای را در چین ایجاد نمود. اما فعالیت های مبارزه جویانه اش، به حبس خانگی وی منجر شد و بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

 


[1] - Chen Guangcheng

[2] - Chen Kerui

[3] - Dondshigu

[4] - Shandong

[5] - Christian Bale

[6] - CNN

[7] - Li Hongkuan

[8] -Reference News(Da Cankao)

[9] -New Tang Dynasty

[10]- Linxi City

 


منبع : اپک تایمز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 5 + 5 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار