رژیم غذایی مناسب برای دیابتی ها

کد خبر 4591 - 1391 07 | تاریخ: 1789 روز پیش-1391/07/01 | ساعت: 13:51

بر اساس اطلاعات و دانش موجود در نوع رژیم غذایی ها؛ مصرف سبزیجاب، ریشه ی سبزیجات، خوراکی های پرفیبر، نان و غلات کامل، محصولات تهیه شده از حبوبات و غلات، میوه ها و میوه های بدون هسته، در وعده های غذایی باید افزایش یابد و مصرف کامل چربی های غیر اشباع کاهش یابد.

بیشترین انرژی این نوع رژیم غذایی از کربوهیدراتهایی بدست می آید که از غذاهایی که به طور طبیعی سرشار از کربوهیدرات و فیبرهای رژیمی هستند کسب می شود. مفهوم شاخص گلیسیمیک و وعده های غذایی متنوع از طریق برنامه پ غذایی توسط مدل پلیت[1]  توضیح داده شده است. این مدل توصیه می کند که نمک به طور روزانه زیر 6 گرم مصرف شود.

رژیم غذایی پاله اولیتیک

اطلاعات موجود درباره ی رژیم غذایی پاله اولیتیک بیانگر آن هستند که این رژیم بر اساس گوشت کم چرب، ماهی، میوه، سبزیجات پر شاخ و برگ، ریشه ی سبزیجات، تخم مرغ، گردو، لوبیا، چربی تصفیه شده، شکر، شیرینی، نوشیدنی های غیر الکلی و به علاوه ی نمک  می باشد.

اقلام زیر در میزان محدودی برای رژیم غذایی پاله اولیتیک توصیه می شود: تخم مرغ (حداکثر 2 تا در روز)، گردو، میوه ی خشک شده، سیب زمینی (حداکثر روزانه 1 عدد در اندازه متوسط)، روغن، روغن زیتون (حداکثر 1 قاشق غذاخوری در روز).

مصرف دیگر غذاها محدودیتی ندارد و در مورد نسبت نوع غذا توصیه ای نمی شود (برای مثال غذاهای حیوانی در مقابل غذاهای گیاهی). رژیم غذایی پاله اولیتیک در مقایسه با سایر رژیم های غذایی دیابتی ها، منجر به مصرف فردی به طور متوسط حدود کمتر از 300 کالری در روز می شود. این میزان احتمالا بخاطر پایین بودن کربوهیدرات، نسبت به رژیم های غذایی ظاهرا سالم و سرشار ازکربوهیدرات، به طور موثرتری اشتها را کم می کند.

درکل، رژیم غذایی پاله اولیتیک در مقایسه با رژیم غذایی دیابتی ها موجب افزایش شاخص های سلامتی شده است:

  • 6.5 پوند کاهش در وزن
  • کاهش در میزان تری گلیسیرید (سطح بالای تری گلیسیرید با افزایش خطر بیماری قلبی- عروقی مرتبط است)
  • کاهش فشار دیاستولیک خون (پایین تر از حد بالایی فشار خون)
  • 1.5 اینچ کاهش در دور کمر
  • پایین آوردن سطح HbAlc  (کنترل قند خون بالای 3 ماه یا بیشتر)
  • افزایش سطح کلسترول HDL (این نوع کلسترول با کاهش خطر بیماری قلبی- عروقی رابطه دارد)

به عبارتی دیگر، در مقایسه با توصیه های رژیمی استاندارد برای دیابتی ها، رژیم غذایی پاله اولیتیک منجر به پیشرفت های مهمی برای دیابتی ها و بیماران قلبی- عروقی می شود.

 


[1]- NCBI.NLM.NIH.gov/pubmed/9787722

 


منبع : ترجمه از روزنامه اپک تایمز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 1 + 1 چند است؟

ADVERTISING