آتش نقاشی شده

کد خبر 4610 - 1391 08 | تاریخ: 1840 روز پیش-1391/08/15 | ساعت: 08:35

در طول سلطنت امپراتور رن[1] از سلسله ی سونگ شمالی (1023-1063),چنگ لین[2] افسر عالیرتبه دولتی در پایتخت آن زمان شهرکای فنگ[3] بود. یک روز یک آتش سوزی در قصر سلطنتی اتفاق افتاد. دو سالن قصر در آتش سوزی آسیب دیدند. ماموران قصر به تحقیق در مورد آتش سوزی پرداختند. آنها یک اتوی خیاطی را در صحنه ی آتش سوزی پیدا کردند. خیاط سلطنتی پذیرفت که او مسبب آتش سوزی بوده است. وی بازداشت شد و به مرکز اعمال قانون برای مجازات فرستاده شد. کار وی یک جرم و جنایت بزرگی در نظر گرفته می شد و به احتمال زیاد مجازات آن اعدام بود.

اما چنگ لین متقاعد نشد که خیاط مسبب آتش سوزی بوده است. او اجازه ورود به کاخ سلطنتی را برای مدتی به کسی نداد و سپس دستور داد شخصی نقاشی کند که چگونه آتش در سراسر قصر پخش شده بوده است. معلوم شد که تعداد بسیار زیادی از مردم در قصر زندگی می کردند و بسیاری از اتاق ها دراز و باریک بودند. تعداد زیادی بخاری در کنار دیوار ها بودند که از تخته های چوبی ساخته شده  بودند و با گذشت زمان تخته های چوبی بسیار خشک شده بودند. چنگ لین گفت:"عامل آتش سوزی فقط مربوط به یک یا دو روز گذشته نبوده است." سپس به امپراتور گزارش داد که "آتش سوزی احتمالا یک فاجعه آسمانی بوده است و ما نباید به خاطر آن خیاط را مجازات کنیم." امپراتور رن با آن موافقت کرد و اجازه داد که خیاط آزاد شود. هیچ کسی مجازات به اعدام نشد.

اگر همه مقامات مجری قانون با قلب مهربانی چون چنگ لین به بررسی پرونده ها ی جنایی می پرداختند، چگونه می شد کسی را برای گناهی که انجام نداده بود محکوم کرد؟

 

[1] - Ren Emperor

[2] - Cheng Lin

[3] - Kaifeng

 


منبع : پیوراین سایت

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 10 + 8 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر