افشاگری دختر شایسته کانادا، پس‌‌‌‏از سکوتی کوتاه!

کد خبر 466172 - 1395 10 | تاریخ: 331 روز پیش-1395/10/06 | ساعت: 06:05

پس‌‌‌ ‏از آن‌‌‌‏که « آناستازیا لین »، به‌‌‌‏عنوان دختر شایسته کانادا در سال ۲۰۱۵ انتخاب شد و به خاطر دیدگاه‌های صریحش در محکوم کردن حزب کمونیست چین، از شرکت در رقابت‌های نهایی در کشور چین ممانعت شد، ناگهان آرام گرفت.

این سکوت معنادار لین، خیلی زود سؤال‌‌‌‏برانگیز شد.

گزارش‌‌‌‏گران کنجکاوانه در جست‌‌‌‏وجوی علت این‌‌‌‏که چرا یک شرکت‌‌‌‏کننده باید در برنامه تبلیغاتی خود موضوع برداشت اعضای بدن در چین را انتخاب کند، شروع به تحقیق کردند.

« جف جاکوبی »، خبرنگار « بوستون گلوب » Boston Globe، مانند بسیاری‌‌‌‏از گزارش‌‌‌‏گران دیگر، تلاش کرده بود تا از‌‌‌‏طریق کانالی مناسب یعنی « سازمان جهانی دختران شایسته » با آناستازیا لین محاصبه کند. مانند دیگر خبرنگاران، او نیز به در بسته خورد.

جاکوبی به « واشنگتن »، محل برگزاری انتخاب دختر شایسته جهان، سفر کرد و لین را در لابی هتلش دیدار کرد. در‌‌‌‏عرض چند دقیقه، کارکنان این سازمان آن‌‌‌‏ها را زیر‌‌‌‏نظر گرفتند. لین توسط دو نفر از کارکنان این سازمان به بیرون هدایت شد. یکی دیگر از کارکنان این سازمان به جاکوبی گفت که آن‌‌‌‏ها روز بعد مصاحبه‌‌‌‏ای را ترتیب خواهند داد- اما این مصاحبه هرگز اتفاق نیفتاد.

جاکوبی روز ۱۳ دسامبر درباره تلاشش برای مصاحبه با لین مقاله‌‌‌‏ای نوشت و دیگر رسانه‌‌‌‏ها نیز از تلاش ناموفق خود در مصاحبه‌‌‌‏با دختر شایسته کانادا به‌‌‌‏اشتراک گذاشتند. مشخص شد که حتی در ملاقات لین با « دیوید ساپرستین »، سفیر آزادى ادیان در وزارت خارجه امریکا نیز کارکنان سازمان جهانی دختران شایسته همراه وی بودند و حتی کارکنان این سازمان خبر این ملاقات را توئیت نکردند.

روزنامه‌‌‌‏نگاران، سازمان جهانی دختران شایسته را به‌‌‌‏خاطر تلاش برای ساکت کردن ملکه زیبایی را مورد انتقاد قرار دادند. آن‌‌‌‏ها اشاره کردند که بسیاری‌‌‌‏از اسپانسرهای اکثر دختران شایسته شرکت‌‌‌‏های چینی هستند و ادعا کردند که رژیم چین مراسم مجلل انتخاب دختر شایسته جهان را که در مرکز آمریکا، کشوری که مهد آزادی و دموکراسی است، تحت نفوذ خود قرار داده است.

یک روز پس‌‌‌‏از رسانه‌‌‌‏ای شدن این موضوع، آناستازیا لین سکوت خود را شکست.

« جولیا مورلی »، مدیرعامل این سازمان به خبرگزاری Hollywood Reporter گفت که لین « همیشه برای شرکت در مراسم اکران فیلم لبه خونین در آمریکا آزاد بوده است. » آناستازیا لین در این فیلم نقش‌‌‌‏آفرینی کرده است. به‌‌‌‏گزارش « وال‌‌‌‏استریت ژورنال »، پیش‌‌‌‏تر، از شرکت لین در اکران ۱۴ دسامبر این فیلم ممانعت شده بود.

بنابراین، زمانی‌‌‌‏که لین با « نیویورک تایمز » مصاحبه کرد، رسانه‌‌‌‏ها از او حمایت کردند. لین در مصاحبه‌‌‌‏ای تلفنی اظهار داشت، « اکنون می‌‌‌‏توانم آزادانه با رسانه‌‌‌‏ها صحبت کنم. »

لین گفت که این سازمان هرگز سعی نکرده که او را سانسور کند و قبلاً هم در آن‌‌‌‏چه که او در مصاحبه‌‌‌‏هایش گفته دخالتی نداشته است. این سازمان دفتر رسانه‌‌‌‏ای خود را معمولاً در ۱۴ دسامبر باز می‌‌‌‏کند و هنوز هیچ مصاحبه‌‌‌‏ای تا آن زمان برای هیچ‌‌‌‏کدام از شرکت‌‌‌‏کنندگان تنظیم نکرده نبود.

وی افزود : « آن‌‌‌‏ها به من گفتند که هیچ‌‌‌‏کدام از دختران نمی‌‌‌‏توانند در مصاحبه شرکت کنند و این موضوع تنها درباره من صدق نمی‌‌‌‏کند. » (با این حال این گزارش‌‌‌‏گر مشاهده کرد که حداقل یک شرکت‌‌‌‏کننده یعنی دختر شایسته آلمان، در مصاحبه‌‌‌‏ای در تاریخ ۶ دسامبر شرکت کرده است.)

لین دوسال گذشته را به عنوان ملکه زیبایی فعال بوده است. وی در سال ۲۰۱۵ موفق به کسب تاج دختر شایسته کانادا شد اما پس‌‌‌‏از آن‌‌‌‏که به‌‌‌‏خاطر صحبت‌‌‌‏های حقوق بشری‌‌‌‏‌‌‌‏ وی از ورودش به مراسم نهایی آن در چین ممانعت شد، این شانس به او داده شد تا دوباره در مراسم دختر شایسته جهان به نمایندگی از کانادا شرکت کند.

او تاکنون « دالای لاما » را ملاقات کرده و در واشنگتن و « وست‌‌‌‏مینیستر » در لندن درباره حقوق بشر و برداشت اعضای بدن زندانیان عقیدتی در چین، که اعتقاد براین است که اکثر آن‌‌‌‏ها تمرین‌‌‌‏کنندگان روش معنوی « فالون گونگ » (یا فالون دافا) هستند، سخن‌‌‌‏رانی کرده است. لین خود نیز یک تمرین‌‌‌‏کننده فالون گونگ است.

در طول این روند او آموخت که « افراد در محیط‌‌‌‏های مختلفی رشد می‌‌‌‏کنند و عقاید بسیار متفاوتی از هم دارند و تلاش برای قانع کردن افراد تقریباً غیرممکن است. »

اما او متوجه شد که « برخی مسائل جهانی هستند… بنابراین اگر ما بر شفقت و مهربانی متمرکز شویم، احتمالاً با مخالفت کمتری مواجه خواهیم شد. » یکی از این مسائل افراد آسیب‌‌‌‏پذیر جهان هستند که « کاملاً بدون حامی » رها شده‌‌‌‏اند.

همچنین لین از طرفداران و حامیانش به‌‌‌‏خاطر دل‌‌‌‏گرمی‌‌‌‏هایشان و حتی کمک‌‌‌‏های مالیشان تشکر کرد- لین مجبور بود پیشنهاد کمک‌‌‌‏های مالی را بپذیرد زیرا مراسم دختر شایسته به شرکت‌‌‌‏کنندگان کمک مالی نمی‌‌‌‏کند.

با این‌‌‌‏که لین امسال نیز در این رقابت شرکت کرد اما نمی‌‌‌‏توانست تنها بر این رقابت تمرکز کند؛ پدر لین در چین با وضعیت اسفناکی قرار گرفته است. لین هنگامی که ۱۳ سال داشت به‌‌‌‏همراه مادرش به کانادا مهاجرت کرد.

رژیم چین از زمانی‌‌‌‏که لین در سال ۲۰۱۵ دختر شایسته کانادا شد، پدر او را مورد آزار و اذیت قرار داده است.

لین اظهار داشت : « شرکت او که زمانی صدها کارمند داشت اکنون تنها دو نفر در آن کار می‌‌‌‏کنند. و بانک او و شریکش را تحت پیگرد قرار داده است. پدرم به‌‌‌‏شدت تحت فشار است. »

امسال مراسم انتخاب دختر شایسته جهان در ۱۸ دسامبر در ایالات متحده برگزار شد و « استفانی دل واله »   Stephanie Del Valle از کشور « پورتوریکو » به‌‌‌‏عنوان دختر شایسته ۲۰۱۶ انتخاب شد.


منبع : اپک تایمز فارسی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 20 + 10 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط سبک زندگی