هنگ کنگ چگونه اداره می شود!؟

کد خبر 4812 - 1391 07 | تاریخ: 1883 روز پیش-1391/07/01 | ساعت: 11:33

به دنبال تظاهرات انتخابات اخیر در هنگ کنگ، نویسنده چینی لیونگ ماکسیان[1] که برای انتشار کتابش از خانه اش در کانادا به هنگ کنگ سفر کرده بود به روزنامه بین المللی اپک تایمز درباره تصمیم خود برای جدا شدن از حزب کمونیست چین صحبت نمود.

هزاران تن از شهروندان هنگ کنگ اخیرا در اعتراض به انتخاب لیونگ چون-یینگ[2]  به عنوان مدیر اجرایی جدید شان- "در مقیاسی کوچک"، به خیابان ها رفتند. لیونگ معتقد بود که عضو حزب کمونیست چین است و معترضان می گفتند که نمی خواهند توسط یک عضو حزب کمونیست چین اداره شوند، و درخواست داشتند که پکن دخالت در انتخابات هنگ کنگ را حتما متوقف کند.

تبلیغات

کتاب لیونگ ماکسیان که تنها شش روز قبل از انتخابات منتشر شد، شاید مشتعل کننده این اعتراضات بود. وی که خودش (با نام مستعار لیونگ موهان[3]) عضو سابق حزب کمونیست چین بود، در کتاب جدیدش ادعا کرد که در زمان وی یک حزب کمونیست به صورت محرمانه و زیرزمینی در هنگ کنگ بود که اخیرا چن یینگ را به عنوان یک کمونیست مخفی انتخاب نموده است، و به این صورت اعضای مخفی حزب کمونیست چین به صورت محرمانه و پنهانی در سطوح مختلف بالایی دولت هنگ کنگ نفوذ می کنند.

 

سقوط مرموز هواپیما

لین بیائو، یک از رهبران نظامی بزرگ حزب کمونیست چین و دست راست ریس مائو، هنگامی که بعد از یک کودتای ناموفق برای برکنار کردن مائو قصد فرار از چین را داشت، در یک حادثه سقوط مشکوک هواپیما در سال 1956 درگذشت. بعد از مرگش لین به عنوان یک خائن و مخالف انقلابی محکوم شد.

لیانگ اظهار داشت هنگامی که وی برای اولین بار در هنگ کنگ در سال 1956 به گروه جوانان حزب کمونیست چین[4] پیوست، فقط یک دختر مطیع بوده است و تا قبل از حادثه لین بیائو، عمیقا به این حزب معتقد بوده است. اما این حادثه واقعا موجب شک و تردید وی در مورد اعتقادش به حزب شد.

وی در ادامه این طور گفت:"ما در حالی که کتاب قرمز کوچک مائو را در دست داشتیم آرزوی سلامتی کامل لین را داشتیم. ناگهان هواپیمایش به طور مرموزی سقوط کرد و او مرد. آن یک مرگ آتشین بود و واقعا تکان دهنده بود. از آن پس، من شروع به شک و تردید کردم که حزب واقعا چه می کند؟ این حادثه چگونه اتفاق افتاد؟ لین، جانشین مائو شده بود، فردی تایید شده توسط نهمین گنگره ملی حزب، بنابراین پس از این حادثه چه اتفاقی خواهد افتاد؟ البته حزب اسناد بسیاری را برای آرام کردن مردم منتشر کرد. اما شک و تردید همچنان در ذهنم باقی مانده بود و نیاز داشتم درباره آن فکر کنم. چون نمی توانستم این مسئله را که چگونه یک شبه لین از یک قهرمان به یک تبه کار تبدیل شده بود ، در ذهنم حل کنم. من نمی توانستم بدرستی ذهنم را بر روی کار زیرزمینی و پنهانی حزب کمونیست چین  متمرکز کنم، چرا که در آن زمان رئیس باشگاه هوک یائو[5] مسئول آن بودم ".

 


[1]- Liang Muxian

[2]- Leung Chun-ying

[3]-Leung Mo-han

[4]-Communist Youth League

[5]- HokYau Club

 


منبع : اپک تایمز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 20 + 2 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار