در گذشت منتقد ايراني بر اثر سرطان

کد خبر 4928 - 1391 08 | تاریخ: 1767 روز پیش-1391/08/01 | ساعت: 10:12

ایرج زهری منتقد و هنرمند تئا‌تر ایران ۲۰ اردیبهشت ماه به دلیل بیماری سرطان خون و در سن ۷۹سالگی درگذشت.

به گزارش  افکارنیوز به نقل از روابط عمومی کانون ملی منتقدان تئا‌تر ایران، زنده یاد ایرج زهری منتقد تئا‌تر چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه در منزل خود در شهر بوخوم در غرب آلمان درگذشت. او در چند ماه آخر زندگی با سرطان خون دست و پنجه نرم می‌کرد و هنگام مرگ ۷۹ سال داشت.

ایرج زهری، منتقد تئا‌تر، نویسنده و مترجم؛ تحصیل تئاتر‌شناسی و ادبیات آلمانی را از سال ١٩۵٩ تا ۱۹۶۴ دردانشگاه مونیخ آلمان پشت سر گذاشت. وی پیش از انقلاب و ازسال ١٣۴۶ به تناوب به تدریس تاریخ تئا‌تر در دانشکده هنرهای دراماتیک، مدرسه عالی تلویزیون پرداخت.

نقد در مطبوعات، ازجمله در نشریاتی چون «نگین»، «کتاب هفته»، «بامشاد»، «تماشا» از دیگر فعالیت‌های وی بوده است. زهری پس از پیروزی انقلاب اسلامی (ازسال ١۹۸۴) تدریس تئا‌تر با موضوع «افسانه و نمایش» در دانشگاه شهر اسن و «تکنیک‌های بازیگری» در «فولکس هخ شوله» شهر بوخوم در آلمان را پی گرفت.

ترجمه آثارنمایشنامه نویسان به‌نام آلمان، از جمله برت برشت، گئورگ بوشنر، ارنست توللر وهاینرموللر ترجمه نمایشنامه‌های هنرمندان تئاترایران مانند «قرمز و دیگران» از محمدیعقوبی و «آقا لیلا» از محمد کورش نیا؛ تألیف کتاب‌هایی چون «تاریخ نمایش درایران»، «تاریخ تطبیقی تئاتردر اروپا» و نگارش نمایشنامه‌های، «مه‌مان» و «فقیرعلیشاه» از جمله فعالیت‌های این منتقد تئا‌تر است.

وی در سال ۱۳۸۹ در کنار چهار داور از کانون جهانی منتقدان تئا‌تر، داوری آثار شرکت کننده در بیست و نهمین جشنواره بین المللی تئا‌تر فجر را از سوی منتقدان بر عهده داشت.
 

بر اساس اظهارات اعضای خانواده ایرج زهری به احتمال قوی پیکر وی در آلمان به خاک سپرده خواهد شد. همچنین مراسمی از سوی کانون ملی منتقدان تئا‌تر ایران در تهران برای یادبود این منتقد و مدرس تئا‌تر برگزار می‌شود که زمان و مکان آن به اطلاع عموم خواهد رسید.

 


منبع : افكار نيوز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 17 + 3 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر