اصول طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن

کد خبر 493228 - 1396 02 | تاریخ: 108 روز پیش-1396/02/17 | ساعت: 00:21

اتاق نشیمن یا به لفظ عام اتاق پذیرایی در دکوراسیون داخلی اهمیت خاص خود را دارد به این دلیل که بیشتر مدت زمانی خود را در این محیط میگذرانیم باید با توجه به اصول شناخته شده طراحی اتاق نشیمن فضای خود را شکل دهیم.

هنگام شروع دکوراسیون اتاق پذیرایی، لوازم اصلی و اساسی اتاق را مد نظر داشته باشید. مبلمانی تطبیق پذیر و بی رنگ خریده، سپس آن گونه که دوست دارید به آن ها جلوه دهید. نقطه کانونی اتاق نشیمن را تعیین کنید. در اتاق نشیمن نقطه کانونی نقطه ای است که معمولاً تلویزیون، پنجره یا شومینه قرار دارد. با این حال در این نقطه می تواند هر چیزی باشد که می خواهید وقتی در اتاق نشیمن نشسته اید، آن را ببینید.

دکوراسیون اتاق نشیمن

دکوراسیون اتاق نشیمن

با انتخاب صحیح اثاثیه، مانع از این شوید که اتاق پذیرایی کوچک‌تان، تنگ و محصور به نظر بیاید و دکوراسیون اتاتق نشیمن خود را بی جهت خراب تر از اولش کنید! صندلی‌هایی با پایه‌های بلند و در معرض دید، به همراه میزهایی با ساختار باز و به رنگ قهوه‌ای روشن، باعث می‌شوند هر فضای کوچکی، بزرگ‌تر به نظر آید! لوازم جانبی اتاق باید ساده باشند تا ظرافت موجود در دکوراسیون اثاثیه را بر هم نزنند.

اصول طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن باید داری تدابیر خاصی باشد؛ از جمله دیوارهای نازک سفید و اسباب و اثاثیه مدرن، این اتاق پذیرایی به سبک بودایی و سرخپوستی را به زیبایی شکل می‌دهند. وسایلی  با ارتفاع کم و با طرح‌های بسیار ساده، چهره ای از ساده بودن به دکوراسیون می‌دهند. تزئیناتی به رنگ‌های نارنجی و سبز روشن، فضای اتاق پذیرایی را موج‌دار و روشن می‌کنند. بگذارید چند عامل مهم در این طراحی را بررسی کنیم:

رنگ ها

رنکها در فضاهای مختلف بسیار تاثیر گذارند. ترکیب شدن رنگ صحیح می تواند یک مد سنتی در فضای امروزی بسازد. اگر عناصر سنتی را در دکوراسیون تداخل دهیم، گچ کاری های سفید قدیمی، مبلمان کلاسیک و اشیای قدیمی با رنگ های خود به پذیرایی فضای باکلاسی می دهند. رنگ زرد تاریک روی رنگ قهوه ای مایل به خاکستری یا سبز بژی، یک تلفیق رنگ بدون اشکال محسوب می شود. رنگ قهوه ای روشن نیز برای فرش ها و میز ناهارخوری توانایی شکل دادن دکوراسیون بی همتایی در اتاق پذیرایی را دارا می باشد.

ترکیب رنگ مناسب

ترکیب رنگ مناسب

روانشناسی رنگ ها

رنگها طیف رنگی طعم و حس خاصی دارند. اینکه رنگ های سرد امکان دارد به تنهایی موجب خواب آلودگی و حالت کسل کننده ای داشته باشد و رنگ های گرم به تنهایی هیجان بیش از اندازه ای را موجب می شوند و هیچ یک از این ترکیب ها مناسب یک فضای مسکونی نیستند.

اما رنگهای سرد مثل سبز و آبی کمرنگ در اتاق خواب های تک نفره که تنها برای استراحت هستند، انتخاب زیاد بدی نیست. ولی همچنان پیشنهاد ما، خلاقیت بین رنگ هاست. و هیچوقت توصیه نمی شود یک اتاق تنها با یک رنگ تزیین شود، چون تاثیرات منفی بیشتری بر روان می گذارد.

مبلمان

انتخاب مبلمان در اتاق نشیمن آیتم فوق العاده مهمی است. اگر اتاق پذیرایی شما متراژ بالایی ندارد بهتر است از مبلمان خیلی ساده استفاده کنید تا با ایجاد شلوغی در محوطه دید فضای شما را کوچکتر از واقعیت نشان ندهد. رعایت موازنه در چیدمان اتاق پذیرایی نظم و جذابیت آن را افزایش می دهد، به نوعی که حس آسودگی و نظم با این روش به فرد القا می شود. در فضاهای کوچک بهتر است رنگ های روشن بیشتر استفاده شود تا علاوه بر راحتی، موجب بزرگتر دیده شدن فضا نیز بشود.

دکوراسیون اتاق نشیمن

دکوراسیون اتاق نشیمن

تفکیک فضا

اگر تصمیم این را دارید که در کنار مبلمان خانه، قسمتی از فضا را به میز و صندلی غذاخوری اختصاص دهید، یعنی در حال فکر فکردن به تفکیک فضا می باشید! در این چنین فضایی معمولا در ضلع کوتاه تر فضای غذاخوری قرار می گیرد و در ضلع بلند تر فضای پذیرایی؛ اما نکته مورد توجه در چنین شرایطی نحوه دسترسی آشپزخانه به محیط غذا خوری می باشد.

دکور

اگر اتاق ‌شما اندازه زیاد بزرگی ندارد از تابلوهای کمی كوچك چند تكه كه رنگ آنها با رنگ مبلمان‌تان تناسب دارد، استفاده كنید و اگر فضای بیشتری  دارید از یك تابلوی نقاشی بزرگ، گلدان‌های طبیعی و یادگاری‌های كوچك كه روی میز كنار صندلی راحتی قرار می‌گیرند هم گزینه‌های نسبتا خوبی برای دلنشین كردن اتاق پذیرایی هستند. می‏توانید با یك آباژور هم اضافی فضای بین مبل‏ها و دیوار را افزایش دهید و هم با تنظیم نور اتاق، فضای بهتری شکل دهید.

دکور اتاق نشیمن

دکور اتاق نشیمن

نورپردازی

نور مورد نظر باید با توجه به فضا تعویه شود. نور روی هر چیزی از جمله نحوه ی خوابیدن تا قدرت مغزتان موثر است. بنابراین نورپردازی مناسب خانه یا محلی که احتمالا بخش عمده‌ای از عمرتان در آن می‌گذرد، نیازمند توجه ویژه‌ای است. علاوه بر نور محیطی، استفاده از نور تاکیدی و متمرکز کردن آن در گوشه اتاق روی اشیایی همانند یک اثر هنری، تابلو، مجسمه یا یک صندلی توصیه می‌شود.


منبع : اتاق

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 6 + 5 چند است؟

مطالب تصادفی

ADVERTISING

مطالب مرتبط سبک زندگی