مبانی دکوراسیون داخلی

کد خبر 493235 - 1396 02 | تاریخ: 106 روز پیش-1396/02/17 | ساعت: 00:33

در زندگی روزمره برای استفاده از فضای بیشتر و بهره گیری از تکنولوژی روز نیاز به نظام چیدمانی خاصی هستیم. به همین دلیل از دانش چیدمان و دکوراسیون داخلی استفاده می کنیم که مبانی خاص خود را دارد. خلاف تصور مردم چیزی که وجود دارد، اندازه دکوراتورهای داخلی خیلی بیشتر از آن است که همه فکر می کنند و حتی بعضی از آنها جز افراد مشهور حال هستند، گرچه شاید به شهرت طراحان مد و یا هنرپیشه های موجود و معروف نباشند، اما با این وجود بسیاری از دکوراتورهای داخلی از راه طراحی درآمد خیلی خوبی دریافت می کنند.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

شاید دلیل اصلی ناشناخته ماندن آنها این باشد که در واقع طراحی داخلی از اواسط قرن بیستم تنها بصورت تئوری شناخته شده است، گرچه قدمت آن بیشتر از نیمی از یک قرن است. به هر حال در دنیای امروز بیشتر تجربیات زندگی افراد در فضاهای بسته و داخلی به وجود می‌آید. شاید ما اوقاتی را برای تفریح و هواخوری و فرار از زندگی بسته در فضای آزاد بگذرانیم، اما همین شادی فرار از محیط بسته، نشان دهنده کثرت اوقاتی است که در اتاق‌ها سپری می‌کنیم. به همین خاطر نیاز به دکوراسیون داخلی مناسب برای گذراندن مدت زمان کاری یا استفاده از فضای مسکونی داشته باشیم. در ادامه این مقاله شما را با مبانی دکوراسیون داخلی آشنا خواهیم کرد:

دسته ای از اصول و قواعد هستند که برای طراحی داخلی و چیدمان دکور داخلی نیازمند آنها هستیم که با استفاده از این مبانی می توانیم از سر درگمی در چیدن تجهزات و وسایل و اثاثه جلوگیری کنیم. در ادامه به این مبانی کاربردی می پردازیم.

تناسب

تناسب در اصل باید در تلفیق رنگ ها و مواد مورد استفاده مورد توجه قرار گیرد، از جمله این که موارد ذکر شده باید باهم خوانا باشند و مغایرت نداشته باشند. این چنین تفاوتی می تواند به لحاظ اندازه، رنگ، مواد به کار رفته در ساخت، سبک طراحی و غیره باشد.

نکته ای که در این جا می توان در مورد آن صحبت کنیم این است که در نظر گرفتن تناسب، توانایی آن را دارد که به صورت “جزئی” یعنی مقایسه جزء نسبت به جزء یا “کلی” یعنی نسبت جزء به کل فضا باشد. برای مثال اگر بخواهیم مبلمان و صندلی تعویه کنیم (رنگ، اندازه، مواد، سبک طراحی) مبلمان با هم و فضای مورد استفاده تفاوت نداشته باشد.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

تعادل

حتما تا به حال به دکوراسیون و فضای اطراف خود دقت لازم کرده اید،در صورتی که حس کردید نظم و موازنه ما بین اشیای آن موجود است، نشان دهنده وجود تعادل در آن فضا خواهد بود. این تعادل و نظم می تواند به دو صورت “تعادل متقارن” و “تعادل نامتقارن” باشد.

ریتم و آهنگ

ریتم و آهنگ مورد نظر برای یک محیط باید از طیف ریتمی و اهنگی خاصی تبعیت کند، خصوصا اگر قصد دارید دکوراسیون داخلی منزل خود را طراحی کنید. برای مثال مطلبی واحد را به صورت یک پارچه تکرار می کند یا به صورت کاهشی یا افزایشی تغییرات خاصی را در اندازه جزها در نظر می گیرد یا رنگی را به تدربج از تاریک به روشن تغییر می دهد.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

هماهنگی

هماهنگی در این مبحث به معنای در ارتباط بودن مباحث مورد نظر می باشد.نظیر رنگ، پوشش، جنس و ظاهر را مشابه و هماهنگ با یکدیگر در نظر بگیریم. برای مثال در مبلمان کردن یک فضا می توان رنگی مانند مشکی را بخاطر سپرد و تلاش کرد ظاهر دکوراسیون را با آن طراحی و هماهنگ نمود. رنگ مشکی  و ماده چوب و رنگ سفید و مصالح ساختمانی بر دیگر رنگ ها غلبه دارند و تلاش شده است، کلیه اجزا با هم هماهنگی لازم را داشته باشند.

یکی شدن و تفاوت

مطلب دیگری که می توان در نظر گرفت یکسان شدن اجزای گوناگون به کار برده شده در یک طرح است، به صورتی که مخاطب در مورد آنها به صورت جدا ازهم قضاوت نکند. از این دست مواد در طبیعت قابل دسترسی است. برای مثال در اینجا اگر چهره ی یک انسان را در نظر بگیرید با این که از اجزای مختلف تشکیل شده است اما در نهایت یکی شده اند و بطور معمول افراد هر کدام از آنها را به صورت جداگانه تشخیص نمی دهند.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

نکته پایانی

دکوراسیون با توجه به سلیقه کاربر و طراح پیشنهادی به دکوراتور ارائه میشود. چیدمانی با سبکی نوستالژیک راحتی و آرامش را با خود به ارمغان دارد. یکی از نکات مهم در نورپردازی این است که بطور حتم باید نور قابل انعطاف و متغییر باشد. تابلوها را بصورتی نصب کنید که هم در حالتی نشسته و هم ایستاده بسیار خوب قابل رویت باشد. در طراحی رنگ برای اتاق خردسالان معقول تر که است جنسیت و آرامش بخشی مورد توجه قرار گیرد.


منبع : اتاق

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 7 + 4 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط سبک زندگی