نوکیا ابوموسی را جزو امارات اعلام می کند!

کد خبر 4958 - 1391 07 | تاریخ: 1871 روز پیش-1391/07/17 | ساعت: 09:00

در حالی که بحث‌ها پیرامون ارسال پیامک‌های مسئله‌دار ایرانسل در جزیره ابوموسی همچنان داغ است؛ شواهد حاکی از آن است که کمپانی نوکیا نیز در نقشه‌های تلفن همراه خود، جزایر سه‌گانه ایرانی را تحت مالکیت امارات نشان می‌دهد.

در این نقشه‌ها که روی بسیاری از انواع گوشی‌های ساخت نوکیا و همچنین کامپیوترها قابل دسترسی است اگر روی نقطه‌ای کلیک شود، پنجره کوچکی باز می‌شود که حاوی اطلاعاتی از نقطه مورد نظر است. بر همین اساس اگر در این نقشه، نشانگر روی جزایر سه‌گانه ایرانی ابوموسی ، تنب بزرگ و تنب کوچک گذاشته شود، نوکیا اعلام می‌کند این جزایر متعلق به کشور امارات متحده عربی است. این در حالی است که در همین نقشه اسم خلیج‌فارس به درستی (Persian gulf) ذکر شده است اما تهیه‌کنندگان نقشه‌های نوکیا در رابطه با جزایر سه‌گانه ایرانی آنها را جزو مناطق متعلق به امارات ذکر کرده‌اند.

در همین حال دسترسی به این نقشه با داشتن آی‌پی ایران از طریق گوشی‌های تلفن همراه و کامپیوتر امکان‌پذیر نیست. اما اگر کاربری در ایران با استفاده از سیستمی به اینترنت وصل شود که آی‌پی ایران را تغییر دهد (VPN) دسترسی به نقشه‌های نوکیا از داخل ایران امکان‌پذیر خواهد بود. با این حال، همه کاربران اینترنت در دیگر نقاط جهان بدون هیچ محدودیتی به این نقشه‌ها و اطلاعات آن دسترسی دارند. گفته می‌شود نقشه نوکیا برای 74 کشور در 46 زبان مختلف از جمله فارسی فعال است و نقشه بیش از 180 کشور جهان در آن موجود است. این یعنی این نقشه صدها‌ میلیون نفر مخاطب و مشترک در گوشه کنار جهان را پوشش می‌دهد. بر این اساس هر مخاطبی در هر گوشه‌ای از دنیا اگر بخواهد با استفاده از این نقشه در رابطه با این سه جزیره ایرانی اطلاعاتی کسب کند با اطلاعاتی اشتباه و نافی تمامیت ارضی کشور ایران مواجه می‌شود. از سوی دیگر، نوکیا در تهران دفتر رسمی دارد و مسئولان این دفتر به صورت مستقیم از سوی روسای کمپانی‌ای که مقر آن در کشور فنلاند است، تعیین و معرفی می‌شوند. علاوه بر این، محصولات این شرکت بخش زیادی از بازار موبایل و لوازم جانبی آن در ایران را در اختیار دارند، این مسئله گویای آن است که سود سالانه‌ای که این شرکت از بازارهای ایران کسب می‌کند بر‌میلیاردها تومان بالغ می‌شود. با این حال، پذیرفتنی نیست که در این شرایط در محصولات این شرکت؛ تمامیت ارضی و مالکیت ایران بر بخش‌هایی از خاک خود نقض شود.

حذف پیام خوشامدگویی ایرانسل در ابوموسی

در کنار این مسئله نیز در روزهای گذشته موضوع ارسال پیام خوشامدگویی به خاک امارات از سوی ایرانسل در جزیره ایرانی ابوموسی که اولین بار روز شنبه گذشته خبر آن منتشر شد، واکنش‌های بسیاری را هم در میان افکار عمومی و هم در مجلس شورای اسلامی برانگیخت.در جدیدترین رخداد پیرامون این مسئله حسن رضوانی، معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و معاون رگولاتوری خبر از حذف این پیامک داد، او در این‌باره به  گفته است: "ارسال پیامک‌ ورود به امارات ناشی از نبود آنتن و ضعف سیگنال‌‌های ایرانسل در جزیره ابوموسی بوده که دستور نصب سریع آنتن و حذف پیغام ورود به شبکه امارات، به ایرانسل ابلاغ شد".

در همین حال، شرکت ایرانسل نیز در جوابیه‌ای  آورده است: «در پی دریافت پیامکی با محتوای خوشامدگویی به کشور امارات توسط مسافران جزیره ابوموسی از سوی شبکه تلفن همراه ایرانسل، این شرکت اعلام کرد: این پیامک توسط اپراتورهای اماراتی در قالب رومینگ ارسال شده است. به‌رغم پیگیری‌های مکرر متاسفانه تاکنون، مجوز لازم برای نصب و راه‌اندازی آنتن‌های BTS ایرانسل در جزیره ایرانی ابوموسی، صادر نشده است. بدیهی است به محض صدور مجوز، ایرانسل با نصب تجهیزات لازم، این جزیره را نیز تحت پوشش خدمات خود قرار خواهد داد. در این راستا همزمان، مذاکرات لازم برای استفاده از اماکن شرکت نفت فلات قاره ایران به منظور نصب تجهیزات لازم، در حال انجام است.


منبع : شرق

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 16 + 1 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار