اين آهنگ ساز شرقي را بشناسيد

کد خبر 4981 - 1391 08 | تاریخ: 1882 روز پیش-1391/08/01 | ساعت: 13:20

موسیقی فلسفی شرق در دنیا جایگاه بسیار ممتازی دارد و کم نیستند هنرمندان و موسیقی دان هایی که که در این راه موفقیتهای بسیاری را بدست آوردند و به شهرت جهانی رسیده اند که کیتارو یکی از این افراد است.

ماسانوری تاکاهاشی (高橋 正則) آهنگساز و نوازنده ژاپنی در سال ۱۹۵۴ در شهر تویاهاشی در ژاپن بدنیا آمد. بعدها دوستان او نام مستعار کیتارو به ژاپنی 喜多郎 را برای وی برگزیدند.

او در خانواده‌ای به دنیا آمد که پیرو مذهب شینتو بودند. پدر و مادر او هر دو کشاورز بودند. او از کودکی متوجه می‌شود که با دهقانان اطراف خود متفاوت است و همیشه در سرش صدای موسیقی می‌شنود. پس یک گیتارمی‌خرد و بدون معلم و با روش سعی و خطا، گیتار نوازی می‌آموزد. به گفته خودش او که هرگز معلم نداشته، آموخته‌است که تنها به گوش‌ها و احساسات خود اعتماد کند. باورش دشوار است، ولی یکی از بزرگ ترین آهنگسازان جهان سواد موسیقی به مفهوم کلاسیکش را ندارد. او می‌گوید : من هرگز تحصیل نکرده‌ام. من نمی‌توانم نتهای موسیقی را بخوانم یا بنویسم. اما انگشتانم حرکت می‌کنند و من متعجب می‌شوم که این موسیقی از کجاست، من آهنگ‌هایم را می‌نویسم ولی در واقع آنها متعلق به من نیستند.

همین آوای درونی او را بر آن می‌دارد تا پس از پایان دبیرستان، قید شغلی را که پدر و مادر برایش در شرکتی محلی دست و پا کرده بودند، بزند و راهی سفر به شهرهای بزرگ ژاپن شود تا شاید بتواند در آن جا موسیقی را به حرفه خود تبدیل کند.کیتاروی جوان در ابتدا مجبور می‌شود در رستوران‌های توکیو ویوکوهاما گارسونی کند، اما کم کم به دلیل تجربه اش در نواختن چند ساز مختلف توانست در کلوبهای  شبانه به عنوان نوازنده استخدام شود.

پس از مدتی کیبود نوازی در کلوب‌های شبانه با ساز جادویی سینتی سایزر آشنا می‌شود و این نقطه عطفی برای او و حتی موسیقی جهان است. پس از مدتی کار با سینتی سایزر به گروه «خانواده خاور دور» می‌پیوندد و با آنان در سراسر اروپا کنسرت ی‌دهد. بالاخره در سال ۱۹۷۶ حس می‌کند که آماده ساختن نخستین آلبوم خود است.  «سیاحت غرب» را به پایان رسانده و برای کشف و شهود «زیارت شرقی» را آغاز می‌کند. در سال ۱۹۷۷ دو آلبوم نخستش «داستان ماه کامل» و «بهشت» را منتشر می‌کند. پس از موفقیت آلبوم‌ها و اجرای چند کنسرت، شبکه تلویزیونی  NHK برای ساخت موسیقی سریال مستند جاده ابریشم به سراغ او می‌آید.

نمایش این مستند و انتشار آلبوم آن، موجی از شهرت و محبوبیت بین‌المللی را به همراه دارد که در نهایت منجر به بردن  جایزه گرمی و جایزهگلدن گلوب و ساخت موسیقی فیلم «بهشت و زمین» برای الیور استون  کارگردان آمریکایی می‌شود. وی تاکنون ۳۰ آلبوم منتشر کرده که بسیاری از آنها جزو پرفروش ترین‌ها بوده‌اند. برای مثال از آلبوم «روشنی یک روح» تاکنون تنها در آمریکا حدود ۲ میلیون نسخه به فروش رفته‌است. او اکثر آثارش را دراستودیوی شخصی‌اش در یکی از کوهپایه‌های ژاپن ساخته، نواخته و ضبط کرده‌است.

 


منبع : انعكاس

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 16 + 1 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر