انواع کانترهای آشپزخانه

کد خبر 498940 - 1396 03 | تاریخ: 82 روز پیش-1396/03/12 | ساعت: 00:03

کانترهای کاشی سرامیکی (Ceramic Tile Countertops)

کانترهای آشپزخانه از مواردی هستند که در طراحی دکوراسیون آشپزخانه باید به آن توجه کرد. در واقع از عناصر تاثیر گذار در طراحی کابینت ها است. کانتر ها می توانند از جنس کاشی و سرامیک باشند. مواد سازنده ی سرامیک و کاشی از خاک رس است. خاک رس در در درجه بالا استخراج شده و لعاب دار شده است. به دلیل آن که در هر اندازه و شکلی آن را وجود دارند می توان آن را در هر سایزی سفارش داد. از مزیت های کانترهای سرامیک و کاشی این است که مقاوم به گرما هستند. یکی از مزیت های که کاشی ها و سرامیک ها دارا هستند این است که به راحتی لکه بر روی آن ها ایجاد نمی شود. یکی از مزیت های دیگر آن این است که کاشی آسیب دیده را تعویض کرد.
کانتر آشپز خانه ای که در آن از سرامیک و کاشی استفاده شده باشد دارای سطح ناهموار است. یکی از معایب کانتر های آشپزخانه سرامیکی این است که دوغاب مواد غذایی را جمع می کند که این می تواند مشکل ساز باشد و سبب کدری و کثیفی سطح کانتر شود. شستشوی شدید سطح کانتر و سرامیک سبب می شود که سطح بسیار براق آن خراب و خش دار گردد. نصب سرامیک و کاشی با کمک آپوکسی و اکریلیک انجام می شود. تمیز کاری با پودرهای سفید کننده برای نگه داشتن درخشندگی و سفید ی آن موثر است.

کانتر کاشی سرامیکی آشپزخانه

کانتر کاشی سرامیکی آشپزخانه

همان طور که می بینید در این آشپزخانه از کانتر سرامیکی برای کانتر استفاده شده است. این کانتر هماهنگ با نوع دیوار پوشی که برای آشپزخانه در نظر گرفته شده است انتخاب شده و به گونه ای مناسب با آن ترکیب شده است. همان گونه که قبلا نیز بیان شد سرامیک به گرما مقاوم است و استفاده از آن در مجاورت اجاق گاز بلا مانع است و مشکلی را به وجود نمی آورد. از آن جایی که سرامیک بسیار مقاوم است ماندگاری بالایی نیز دارد بنابراین سال های متمادی و طولانی می توان از آن استفاده کرد.

کانترهای بوچر بلاک (Butcher Block Countertops)

کانتر های butcher از نمونه هایی است که به وفور در آشپزخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. این کانتر ها از چوب درختانی چون پهن برگان مانند گردو و بلوط و افرا و بامبو و گیلاس برای ساخت آن ها استفاده می شود. از آن جای که از عناصر موجود در طبیعت برای ساخت آن ها استفاده می شود دارای اثرات زیست محیطی مثبتی هستند. آشپزخانه ای که در ساخت عناصر آن از منابع سالم و جنگل و محیط های طبیعی استفاده شود از هر نظر محیطی مناسب برای آشپزی و زیست می باشد. این کانتر ها پایدار هستند و از دیگر مزایای آن این است که چون در مناطق گرم این درختان رشد می کنند به طور طبیعی ضد باکتریای هستند. از سوی دیگر این چوب این درختان محکم و منسجم و بادوام هستند. همچنین استفاده از چوب این درختان مقرون به صرفه است. این چوب ها در کنار گرانیت و کوارتز به وفور استفاده می شود.از معایب آن این است که نیاز به سنمباده زدن دارد. مراقبت و تعمیر و نگهداری آن هزینه بر است. برای پاک کردن سطح آن نیاز است که با پارچه و صابون به طور ملایم اقدام شود. مواد شوینده ای که برای تمیز کردن سطح مورد استفاده قرار می گیرد نباید منجر شود که سطوح دچار خراشیدگی نشود.

کانتر Butcher Block آشپزخانه

کانتر Butcher Block آشپزخانه

در طراحی های بسیار زیادی از این گونه کانتر ها استفاده می شود. در تصویر میبینید که این کانتر ها دارای سطحی صاف است و بسیار سطح زیبا و خیره کننده ای دارد. در این طراحی رنگ سفید با این کانتر هایی که از چوب ساخته شده اند به راحتی ترکیب شده اند و منظره ای چشم نواز ایجاد کرده اند. از آن جا که چوب با محیط زیست سازگار است استفاده از آن به عنوان کانتر بسیار توصیه می شود.

کانترهای بتنی (Concrete Countertops)

برای ساخت کانتر می توان از بتن استفاده کرد بتن مخلوطی از ملات است که از یک بخش سیمان و سه بخش ماسه و شن ساخته شده است. می توان به بتن هر گونه رنگی را اضافه کرد تا هر طیف رنگی را به وجود آید. بتن بسیار غیر متخلخل است. از آن جایی که بتن به حرارت مقاومت دارد استفاده از آن به عنوان کانتر آشپزخانه مناسب است. حمل و نقل بتن باید انرژی زیادی صرف شود. بتن دارای ساختاری سخت است و از این جهت دارای دوام طولانی مدتی نیز می باشد به شرط آن که مهر وموم گردد. بتن در هر اندازه وشکلی و هر گونه بافتی تولید می شود بنابراین می توان آن را در هر حالتی سفارش داد. یکی از مسائلی که باید به آن اشاره کرد این است که شیشه یا سنگ بازیافت شده را به مخلوط مالت می توان اضافه کرد. نصب بتن گرد وخاک زیادی را ایجاد می کند واین از مشکلاتی است که هنگام نصب ایجاد می شود. از معایب بتن این است که برای محافظت از آن در برابر ایجاد لکه و آب و آسیب های ناشی از رشد باکتری باید مهر و موم گردد. بتن دارای قیمت بالایی است. هزینه و وزن بالای بتن است که سبب می شود استفاده از آن محدود گردد.

کانتر بتنی آشپزخانه

کانتر بتنی آشپزخانه

در این طراحی از کانتر بتنی استفاده شده است که دارای مقاومت بسیار زیادی است. از دیگر خصوصیات این کانتر ها این است که دارای ظاهر زیبایی هستند که سبب ایجاد یک طراحی خیره کننده می شود. این گونه از کانتر ها چون محکم و با دوام هستند به همین دلیل در هر قسمتی از آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند. از این کانتر ها به خصوص در قسمت هایی که احتمال برخورد ضربه و یا حرارت مستقیم وجود دارد می توان استفاده کرد.این نوع از کانتر ها اگر به خوبی مهر وموم شود در قسمت سینک ظرف شویی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

کانترهای گرانیتی (Granite Countertops)

گرانیت از دیگر موادی است که به وفور در ساخت کانتر ها مورد استفاده قرار می گیرد از خصوصیات بارز گرانیت این است که دارای جلای خاصی است. گرانیت از انواع سنگ های آذرینی است که دارای حداقل ۲۰ % میکا و فلدسپار است. در سراسر جهان هند و برزیل و نروژ و ایتالیا و ژاپن گرانیت وجود دارد. بزرگترین معدن گرانیت جهان در ایالت متحده آمریکا در barre Vermont وجود دارد. گرانیت بسیار بادوام و مقاوم است و دارای قابلیت بازیافت است. برای حمل و نقل گرانیت انرژی بسیاری صرف می شود. با توجه به آن که بسیار سخت است به خراشیدگی و ضربه مقاوم است. همچنین این سنگ دارای مقاومت به گرما است. در برابر نفوذ آب غیر فابل نفوذ است. ایجاد لکه بر روی آن سخت اتفاق نمی افتد. تمیز کردن گرانیت بسیار راحت است. گرانیت در انواع رنگ موجود است و از سنگ های با ارزش است و دارای قیمت زیادی است.

کانتر گرانیتی آشپزخانه

کانتر گرانیتی آشپزخانه

در طراحی این آشپزخانه از کانتر های گرانیتی استفاده شده است. کانتر های ساخته شده از گرانیت بسیار زیبا هستند و دارای جلای خاصی می باشند. این کانترها براق هستند و سطح کانتر ها بسیار صاف می باشند و استفاده از آن در آشپزخانه با توجه به سازگاری سنگ گرانیت با محیط زیست مناسب است. در انتخاب عناصر مورد استفاده در آشپزخانه باید به این توجه کرد که هیچ گونه ماده ی مضر وسمی در قسمت هایی که امکان تماس با مواد غذایی دارد وجود نداشته باشد.

کانترهای سنگ لاوا (Lava Stones Countertops)

سنگ گدازه لاوا نوعی سنگ آتشفشانی است که به عنوان ماده جدیدی در کانتر آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ لاوا از گدازه های آتشفشانی و به طور دستی از معادن استخراج می شود. این سنگ ها در منطقه ی Auvergne france وجود دارند. سنگ های لاوا ابتدا جمع آوری می شوند و سپس به قطعات کوچکی تبدیل شده و در دمای ۱۳۰۰درجه در یک کوره حرارت می بینند. سنگ های گدازه فوق العاده صاف و در دو حالت براق و مات وجود دارند. از مزایای سنگ های گدازه این است که غیر متخلخل هستند. دارای مقاومت زیادی به ایجاد لکه و خراشیدگی هستند. همچنین به شوک و تغییرات دما مقاوم هستند که یک مزیت مثبت برای استفاده از آن ها به عنوان کانتر در آشپزخانه می باشد. کانتر های ساخته شده از گدازه ها دارای هزینه نگهداری و تعمیر پایین هستند. این کانتر ها دارای دوام زیادی می باشند و مدت ماندگاری آن ها سال های سال به طول می انجامد. سنگ های گدازه در طیف گسترده ای از رنگ ها موجود هستند. برای استفاده از آن ها به عنوان کانتر نیازی به درزگیری وجود ندارد. این سنگ ها بسیار گران قیمت می باشند و در حال حاضر تولید سنگ گدازه در فرانسه انجام می گیرد. سنگ های لاوا پیش ساخته هستند و می توان آن ها را در هر سایزی سفارش داد. نصب این سنگ ها باید به صورت حرفه ای انجام بگیرد.

کانتر سنگ لاوا آشپزخانه

کانتر سنگ لاوا آشپزخانه

در این آشپزخانه از سنگ های گدازه برای طراحی کانتر استفاده شده است. همان طور که گفته شد این سنگ ها دارای طیف گسترده ای از رنگ ها هستند. از آن جایی که این سنگ ها از طبیعت گرفته شده اند بسیار با محیط زیست سازگاری دارند و این کمک می کند به ایجاد محیطی سالم که برای فضای آشپزخانه مورد نیاز است.

کانترهای کاغذ کامپوزیت (Paper Composite Countertops)

این کانتر ها از کاغذ کامپوزیت بازیافت شده تهیه شده است. پس از آن که کاغذ باطله و الیاف دیگر با رزین به سختی گرما دید آماده است تا در ضخامت های ۱٫۴ تا ۲ اینچ ساخته شود.این ضخامت برای تهیه ی کانتر مناسب است. از مزایای این نوع کانتر این است که از منابع غیر نفتی استخراج شده است به استثنا مقدار کمی حاوی رزین و پلاستیکی دارد ( قابل بازیافت نیست ) بقیه منابع استفاده شده در آن دارای خاصیت بازیاب است و از نظر زیست محیطی سازگاراست و برای محیط آشپزخانه مناسب می باشد. از آن جای که دارای مواد پلاستیکی است طول عمر بالایی دارد و همچنین به گرما نیز مقاومت دارد همچنین به ایجاد لکه و شکاف مقاوم است .از نظر وزن نیزاین ماده سبک تر از سنگ های طبیعی است و نسبت به آن ها کم هزینه تر هستند.این مواد بدون منفذ هستند که در نتیجه امکان رشد و تجمع میکروب ها را از بین می برد. این مواد نیاز به یک درز گیری با روغن معدنی دارند. برای تمیز کردن کانتر ها می توان از پاک کننده های که خاصیت سایندگی ندارند استفاده می شود.

کانتر کاغذ کامپوزیتی آشپزخانه

کانتر کاغذ کامپوزیتی آشپزخانه

در طراحی این آشپزخانه برای کانتر ها از این مواد استفاده شده است. همان طور که مشاهده می کنید دارای سطحی صاف و یک دست است و برای استفاده در محیطی چون آشپزخانه که نیاز به فضایی سالم و سازگار با محیط طبیعی دارد کاملا مناسب است. استفاده از این کانتر ها نیاز به هزینه زیاد ندارد . مقاومت به گرما و حرارت از دیگر خصوصیاتی است که باید در کانتری که برای آشپزخانه انتخاب می شود به آن توجه می شود.

کانترهای کوارتز (Quartz Countertops)

از دیگر کانتر هایی که در آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد کانتر هایی از جنس کوارتز است که توسط بشر ساخته شده است و مورد استفاده قرار می گیرد. کانتر ها از ۹۰%کوارتز و ۱۰٫۸%رزین پلیمر ساخته شده اند و دارای مقاومت و ماندگاری طولانی مدت هستند. کوارتز از گرانیت سخت تر است. کوارتز قطعات سنگی درشتی هستند که رگه هایی نیز درون آن ها دیده می شود. نوع کوارتز بستگی دارد به زمینی که از آن استخراج صورت گرفته است. کوارتز دارای جلا است. کوارتز از فراوان ترین مواد در پوسته ی زمین است. در ساخت کانتر ها از جنس کوارتز رزین واکریلیک هم مورد استفاده قرار می گیرد. کوارتز هایی که از مناطق نفتی استخراج می شوند دارای ترکیبات شیمیایی حاوی ۳ مولکول آب آلومینیوم های هستند. این کوارتز ها از سنگ های بوکسیت تحت شرایط سمی از کشور های در حال توسعه استخراج می شوند. سنگ کوارتز بادوام و غیر متخلخل هستند. از خصوصیات دیگر آن سطح براقی است که کوارتز دارد. رزین که در ساخت کوارتز مورد استفاده قرار می گیرد نوعی ماده پلاستیکی بسیار سخت و با دوام است که غیر متخلخل و مقاوم نیز می باشد . تمیز کردن سطوح کوارتز بسیار راحت است و با کمک آب گرم و صابون انجام می گیرد.

کانتر کوارتز آشپزخانه

کانتر کوارتز آشپزخانه

در این تصویر کانتری ساخته شده از کوارتز را مشاهده می کنید که همان طور که اشاره شد دارای سطحی صاف و براق است و برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه بسیار مناسب است و از موادی است که در طراحی کانترهای آشپزخانه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. با محیط سازگار است و انتخاب درستی برای فضایی همچون آشپزخانه می باشد.

کانترهای سنگ صابون (Soapstone Countertops)

ساختار سنگ صابون همانند گرانیت می باشد و از طبیعت به دست می آید. ترکیب آن نیز همانند گرانیت است ولی حاوی کمی هم مواد معدنی می باشد. ساختار سنگ صابون بسیار نرم است و برای ساخت کانتر نیاز به کوارتز بیشتری دارد تا سخت و محکم شود و برای استفاده در آشپزخانه مناسب گردد. سنگ صابون دارای سطحی سخت و مقاوم است و بسیار غیر قابل نفوذ می باشد. رنگ سنگ صابون خاکستری تیره است. سطح این سنگ صاف و مات می باشد. سنگ صابون از آن جایی که از طبیعت منشا گرفته است برای محیط زیست خطری ندارد و با محیط سازگار است. سنگ صابون در برابر اسید و خرا


منبع : اتاق

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 14 + 4 چند است؟

مطالب تصادفی

ADVERTISING

مطالب مرتبط سبک زندگی