انتشار كتابي ارزشمند بعد از 35 سال

کد خبر 4992 - 1391 07 | تاریخ: 1859 روز پیش-1391/07/30 | ساعت: 10:50

پس از 35 سال تحقیق کتاب احوال و آثار استاد بزرگ خطّ شکسته و شاعر قرن 12 «درویش عبدالمجید طالقانی» از سوی کتابخانه مجلس شورای اسلامی منتشر شد.

درویش عبدالمجید طالقانی یکی از نوابغ خوشنویسی ایران است که  شکسته‌نویسی را به اوج رساند. این کتاب در پنج فصل به سیر خط فارسی ، پیدایش شکسته نویسی، زندگینامه درویش عبدالمجید، آثار این خوشنویس و ... می‌پردازد.

عباس اخوین که خطاطی روی جلد کتاب هم اثر اوست، مقدمه‌‌ای برای این کتاب نوشته و در آن به تلاش 30 ساله مولف کتاب غلامرضا مشعشعی اشاره کرده است. به گزارش سایت کتابخانه مجلس شورای اسلامی، او نوشته : «استاد غلامرضا مشعشعی پژوهش را در باب درویش از سه دهه پیش آغاز نمود و با پشتوانه‌ای که از خوشنویسی داشت به شناسایی آثار اصیل و جعلی درویش پرداخت و برای کمال بخشیدن به پژوهش خود، موزه‌ها، کتابخانه‌ها و مجموعه‌های شخصی داخل و خارج از کشور را مورد بررسی قرار داد و احوال و آثار درویش را از لابلای انبوهی از کتاب‌ها و مرقعات با حوصله ستودنی استخراج کرد.»

غلامرضا مشعشعی، نویسنده کتاب هم هدف خود از نگارش این اثر را چنین توضیح داده است: «... بر آن شدم که نتیجه تحقیقات و مطالعات بیش از سه دهه خود را ره‌آورد صاحب‌نظران و هنرمندان کرده و کتاب مرجع حاضر را پیشکش آنان کنم که در برگیرنده مجموعه‌ای از برگزیده آثار استاد در موزه‌ها و کتابخانه‌ها و گنجینه‌های خصوصی داخل و خارج از ایران بوده و نیز همه‌ی اطلاعات مربوط به خطّ شکسته همچون سیر تحول، شیوه، سبک شناسی و معیارهای شناسایی خطوط ایشان و سایر مطالب مربوط به زندگی و شرایط اجتماعی زمان وی را در برداشته باشد...»

رسول جعفریان رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی هم در مقدمه‌ای بر این کتاب با اشاره به این مطلب که: «این هنر [خوشنویسی] هم مانند هنرهای دیگر، و در شاخه‌های مختلفش، قله‌هایی دارد که شاید بتوان گفت فوق آن کمتر قابل تصور باشد.»

نوشته: «در زمینه خط شکسته، بنابر آنچه استاد مشعشعی نوشته‌اند و خطوط برجای مانده از عبدالمجید درویش از آن حکایت دارد،  آثار این استاد، در قله قرار دارد و بدون شک قطعات و خطوط برجای مانده از وی، بهترین‌هاست. درست به همین دلیل است که هنر درویش در نوشتن خط شکسته، نام مکتب درویش را به خود می ‌گیرد، مکتبی که نه فقط شاگردان بلکه در دوره‌ها و برای نسل‌های بعد، همچنان ادامه می‌یابد، و این ادامه یافتن تا زمانی است که در آن عرصه، مکتبی نوین با تغییراتی تازه و البته هنرمندانه پدید آید.»

این کتاب در 619 صفحه توسط کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، منتشر شده است.

 


منبع : خبر آنلاین

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 11 + 5 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر