نود و یک سالگی تارنواز ایرانی

کد خبر 5019 - 1391 08 | تاریخ: 1766 روز پیش-1391/08/01 | ساعت: 13:16

امروز زادروز تارنواز چیره دستی است که با پنجه‌های خوش‌نواز خود بخش بزرگی از تاریخ موسیقی ایران را رقم زده‌است؛ استاد جلیل شهناز شهسوار موسیقی اصیل ایرانی که پس از یک دوره بیماری روز گذشته بهبودی نسبی خود را به دست آورد و از بیمارستان آراد مرخص شد، امروز نود و یک ساله شد.

استاد جلیل شهناز هنرمند صاحب سبک موسیقی اصیل ایرانی که از تاریخ 25 فروردین ماه به دلیل مشکل تنفسی در بیمارستان آراد تهران بستری شده بود امروز در سالروز تولدش در خانه خود و همراه با کوله باری از خاطرات خوش تار نوازی در هفت دستگاه موسیقی، دوره نقاهت را طی می‌کند.

استاد جلیل شهناز در سال 1300 خورشیدی در شهر هنر پرور اصفهان دیده به جهان گشود. "شعبان خان" پدر جلیل شهناز از علاقمندان به هنر موسیقی بود و خود او زخمه بر سازهایی چون تار، سنتور و سه تار می‌زد. همچنین غلامرضا سارنج عموی این هنرمند از نوازنده‌های چیره دست کمانچه بود.

جلیل شهناز از کودکی به موسیقی علاقمند شد و نواختن تار را نزد عبدالحسین شهنازی و برادر بزرگ خود حسین شهناز آغاز کرد و خیلی زود از نوازنده‌های به نام اصفهان شد. در اصفهان با حسن کسایی، نوازنده نی آشنا شد و به گفته جلیل شهناز این آشنایی آغاز همکاری بلند مدت آن دو شد. این نوازنده در سال 1324 به تهران آمد و و نواختن ساز را در رادیو آغاز کرد و نکته جالب اینکه در بسیاری از برنامه‌ها به عنوان تکنواز اجرای برنامه داشت.

این نوازنده شیرین‌نواز تار در طول زندگی هنری خود با هنرمندان بسیاری از جمله فرامرز پایور، حبیب‌الله بدیعی، پرویزیا حقی، همایون خرم، علی تجویدی، منصور صارمی، رضا ورزنده، امیرناصر افتتاح، جهانگیر ملک، اسدالله ملک، حسن کسایی، محمد موسوی، تاج اصفهانی، ادیب خوانساری، محمدرضا شجریان، عبدالوهاب شهیدی، اکبر گلپایگانی و حسین خواجه امیری همکاری داشته است.

جلیل شهناز در سال 1360 به همراهی فرامرز پایور نوازنده سنتور، علی اصغر بهاری نوازنده کمانچه، محمد اسماعیلی نوازنده تنبک، محمد موسوی نوازنده نی گروه "اساتید" را تشکیل دادند و کنسرت‌های متعددی را نیز اجرا کردند. این نوازنده تار در سال 1383 به عنوان چهره ماندگار هنر و موسیقی برگزیده شد و در همان سال مدرک درجه یک هنری (معادل دکترا) را به منظور یک عمر فعالیت هنری به این استاد موسیقی اهدا شد.

در سال 1378 گروه موسیقی "شهناز" به سرپرستی مجید درخشانی با آواز استاد محمدرضا شجریان به افتخار نام جلیل شهناز تشکیل شد.

به جرات می‌توان گفت که جلیل شهناز نه تنها در بین نوازندگان تار بلکه بین تمامی نوازندگان معاصر در حوزه موسیقی اصیل ایرانی کم‌نظیر است و جملگی اساتید موسیقی ایرانی هنر او را در تکنوازی، بداهه‌نوازی و جواب آواز ستوده‌اند.

گروه فرهنگ و هنر بهبودی کامل این استاد موسیقی و تداوم سایه هنری ایشان بر هنر موسیقی را آرزو می‌کند.

 


منبع : شهرک خبر

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 8 + 1 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر