خرمشهر در جستجوی آبادانی

کد خبر 5043 - 1391 07 | تاریخ: 1873 روز پیش-1391/07/15 | ساعت: 12:29

30 ‌سال پس از آزادسازی خرمشهر از دست آن دشمن زبون، این شهر هنوز رونق و شکوه خود را تجربه نکرده و مردم این شهر برای آبادی شهرشان منتظر واقعه‌ای مثل فتح خرمشهر هستند.امروز وضع خرمشهر چنگی به دل نمی‌زند و اثری از آن هیبت و جلال در بزرگ‌ترین بندرگاه خاورمیانه در قبل از وقوع جنگ در شهر دیده نمی‌شود.قدم زدن در شهر همه‌‌چیز را برای هر تازه واردی روشن می‌کند. خانه‌های خراب، زندگی‌های محقر، خرابی‌های مانده از جنگ، ظاهری آشفته و خیابان‌های پر از چاله در کنار جوانان بی‌شمار بیکار، حس خوبی به مردم نمی‌دهد. نماینده مردم خرمشهر در مجلس هشتم با تأکید بر اینکه بازسازی ‌کامل‌ خر‌‌مشهر، به ‌اقدام ویژه نیاز دارد، گفت: امروز با گذشت ۲۱‌سال از بازگشت مردم و گذشت ۳۰‌سال از آزادسازی خرمشهر، مردم این شهر هنوز با وجود همه دلسوزی‌ها و مساعدت‌های دولتمردان از مشکلات زیادی در رنج هستند.

مصطفی مطورزاده تصریح کرد: برای پاسخ به این سؤال باید به جایگاه و منزلت خرمشهر در اقتصاد ایران در شرایط قبل از جنگ و نقش مردم این شهر در دفاع مقدس اشاره کرد. در سال۱۳۵۹ با وجود اینکه ملت و دولت ایران آمادگی دفاع در مقابل دشمن و شروع جنگ را نداشتند، جنگ از طرف استکبار جهانی و به ماموریت صدام حسین، به قصد براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. وی افزود: بعد از اینکه خرمشهر به دست دشمن اشغال شد مردم این شهر ۱۰‌سال دربه دری، مهاجرت و غربت را در بدترین شرایط سپری کردند.

مطورزاده ادامه داد: مردم خرمشهر بعد از بازگشت به شهر، از کمترین امکانات رفاهی چون آب و برق بی‌بهره بودند؛ به‌طوری که بیمارستان آنها یک مدرسه بود و آب با تانکر میانشان توزیع می‌شد اما با توجه به تمامی کمبودها مردم به شهر بازگشتند تا ثابت کنند، اگر هزاران بار دیگر شهرشان اشغال و تخریب شود آنها برای‌ نشان دادن توانمندی و ایمانشان به شهرشان برمی‌گردند و آن را می‌سازند.

مطورزاده بیان کرد: طبق برآوردهایی که شده برای تکمیل فاضلاب خرمشهر باید ۷۰‌میلیارد تومان به نرخ امروز هزینه شود تا شبکه فاضلاب و تصفیه خانه آن تکمیل شود. در حال حاضر رقمی در حدود 4میلیارد تومان در سال برای این پروژه درنظر گرفته می‌شود. وی افزود: طبق مصوبات دولت، برای آماده‌سازی‌ زیر‌ساخت‌های شهرهای خرمشهر و آبادان مقرر شده که در 5سال، ۱۵۰‌میلیارد تومان به این دو شهر داده شود. البته اگر سالانه ۱۰‌میلیارد تومان هم برای زیرساخت‌های شهری خرمشهر اختصاص داده شود در 5سال خرمشهر وضعیت خوبی در این زمینه پیدا خواهد کرد. وی ادامه داد: مقاومت 4‌روزه مردم خرمشهر در برابر ارتش عراق ایجاب می‌کند که ما برای نام مقدس خرمشهر کاری کنیم که متناسب با این حماسه باشد.

مطورزاده بیان کرد: خرمشهر متعلق به جمعیت ۲۰۰‌هزار نفری این شهر نیست بلکه این شهر متعلق به همه ملت ایران است. نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بازسازی کامل شهر غیرت و همت ملی می‌خواهد، اگر هر وزارتخانه‌ای در چارچوب مسئولیت و ماموریتی که دارد گامی را برای خرمشهر‌ بردارد قطعا به ژاپنی‌ها خواهیم گفت که شما تنها مردم دنیا نیستید که ناکازاکی و هیروشیما را بعد از تخریبش ساختید بلکه ما ایرانی‌ها هم هستیم که خرمشهر را به‌عنوان نماد مظلومیت و اقتدار کشور بازسازی کرده‌ایم.

 


منبع : مهر

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 10 + 6 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط شهرنشینی