مذاکرات ایران و 1+5 پایان یافت

کد خبر 5044 - 1391 07 | تاریخ: 1874 روز پیش-1391/07/10 | ساعت: 10:32

پس از نشست مشترک دکتر سعید جلیلی با نمایندگان چین و روسیه، قرار شد دور سوم مذاکرات بغداد در ساعت 18دیروز به وقت بغداد (19:30 به وقت تهران) برگزار شود.سعید جلیلی پس از سومین دور مذاکراتش با کاترین اشتون با ما ژآئو شو، معاون وزیر خارجه چین و سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه به طور مشترک دیدار و گفت‌وگو کرد.پس از این نشست در حالی که خبرنگاران آماده نشست خبری پایان اجلاس بودند اعلام شد دور سوم مذاکرات بغداد برگزار می‌شود.به نظر می‌رسد برخی کشورهای غربی به ‌خصوص آمریکا کارشکنی‌هایی در مذاکرات انجام می‌دهند که مانع توافق می‌شود.به عقیده برخی کارشناسان سیاسی، نحوه مواجهه آمریکا با مذاکرات ایران و 1+5 می‌تواند تداعی‌گر وقایعی باشد که سال‌ها پیش کارتر را بازنده بزرگ انتخابات آمریکا کرد. مذاکرات آتی ایران و گروه 1+5، در روزهای 29 و 30 خرداد در مسکو برگزار خواهد شد.اخبار به دست‌آمده حکایت از آن دارد که نشست بعدی ایران و 1+5 طی روزهای 29 و 30 خرداد ماه ( 18 و 19ژوئن) در مسکو برگزار خواهد شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان پنج‌شنبه شب بعد از انجام سه دور مذاکرات با گروه 1+5 در یک نشست خبری در بغداد در جمع خبرنگاران حضور پیدا کرد و گفت: در این گفت‌وگوها شاهد فضای خوبی بودیم و دو طرف گفت‌وگو مسائل خود را به صورت شفاف و صریح بیان کردند. وی در ادامه به مذاکرات صورت گرفته بین ایران و گروه 1+5 از روز گذشته تا به امروز اشاره و تصریح کرد: این گفت‌وگوها فشرده و طولانی بود و از ظهر دیروز شروع شد و تا اکنون ادامه داشته و در اکثر ساعات این گفت‌وگوها برگزار شده است. همان‌طور که گفتم این گفت‌وگوها بسیار مفصل بود ولی ناتمام ماند.

هر دو طرف در این گفت‌وگوها دارای دیدگاه‌ها و پیشنهادات بودند.دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با اشاره به ارایه‌ی بسته‌ی پیشنهادی از سوی ایران در سه سال پیش گفت: در آن بسته‌ی پیشنهادی موضوعاتی برای گفت‌وگو بیان شده بود و ما معتقدیم که ظرفیت گفت‌وگوها فرصتی است برای این‌که در مورد عرصه‌های مختلف که می‌تواند منجر به صلح و امنیت بیشتر شود با هم گفت‌وگو کنیم.

 


منبع : همشهری آنلاین

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 14 + 7 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار