زنان و مشکلات یائسگی!

کد خبر 5070 - 1391 07 | تاریخ: 1876 روز پیش-1391/07/10 | ساعت: 10:39

بعد از سن 35 سالگی در زنان، ذخیره تخمک های تخمدان[1] در مقايسه با زنان جوان تر، رو به کاهش می رود. كاهش ذخیره تخمک های تخمدان نشان دهنده این مساله است كه تعداد بسيار كمي تخمك برای رشد كردن و کامل شدن وجود دارد و در نتيجه ممكن است باروري كاهش بيابد.

زنان با تعداد تخمك هاي معيني به دنيا مي آيند. بر خلاف آقايان كه در سراسر طول عمر خود می توانند اسپرم توليد كنند، خانم ها قادر نيستند تخمك هايي بيشتر از 2 ميليون كه از بدو تولد همراهشان است، توليد كنند.

هر ماه، در طي يك روند به نام اتریشن[2](کناره گیری)، زنان تخمك از دست مي دهند(صدها تخمك در يك ماه). در زمان يائسگي[3] در حدود 51 سالگي، تخمدان بطور كامل تخمك هاي خود را از دست مي دهد. همه زنان سيگاري، زنانی با سابقه خانوادگي يائسگي پيش از موعد، ممكن است كه در معرض خطر يائسگي پيش از موعد باشند.

تست براي تشخیص تعداد تخمك ها

در حال حاضر سه آزمون براي اندازه گيري ذخیره تخمک در تخمدان موجود است. يكي از آنها سونوگرافی[4] است، كه در اوايل عادت ماهانه (2يا 3 روز اول) انجام مي شود و فوليكول ها[5](کیسه های کوچک در تخمدان) پيش از تولد را در تخمدان محاسبه مي كند ( فوليكول هاي كوچكتر از 1 سانتي متري كه تخمك هاي نارس را در بر مي گيرند). آنهایی که بزرگتر از 5 سانتی متر هستند براي ذخیره در تخمدان مناسبند.

تست دومي، تست خون براي سطح FSH[6] يا هورمون محرك فوليكول هاي تخمدان است، كه در روز دوم يا سوم دوره ماهانه، زماني كه سطح استروژن[7] در پايين ترين سطح است، انجام مي شود. استروژن پايين تر، به معناي اين است كه يك سطح بالاتري از FSH براي تحريك فوليكول هاي تخمدان و قادر ساختن تخمك های هر فوليكول برای رشد و بالغ شدن، نیاز است. همچنين ذخیره پایین تخمک در تخمدان، بدين معني است كه FSH  بيشتري جهت تحريك تخمك برای بالغ شدن نياز است. سطح FSH بالاتر از 15، علامت ذخیره پایین تخمک در تخمدان است.

جديدترين تست موجود براي بررسی سطح AMH  [8]يا هورمون ضد آنتی میولرین[9]، هورمونی است که توسط فوليكول هاي تخمدان توليد مي شود. اين آزمايش خون مي تواند در هر زمان از دوره قاعدگي انجام شود. سطح پايين AMH  نشان دهنده سطح پایین ذخیره تخمک در تخمدان است. اين آزمايش در آزمايشگاه ها به آساني در دسترس نيست و عمدتا در كلينيك هاي باروري انجام مي شود.

داشتن خانواده

اگر زني در اين آزمايشات ذخیره تخمک پاييني داشته باشد و هنوز بچه دار نشده باشد، بايد براي تشکیل خانواده تشويق شود. متاسفانه، از طریق علم هنوز امکان پذیر نشده است که تخمك هاي بيشتري ساخته شود، یا این مسیر رشد و از بین رفتن تخمك هاي خانم ها قابل تغییر شود، يا پيش بيني بتوان کرد که با بالا رفتن سن دقیقا چه اتفاقی در این زمینه برای خانم ها رخ خواهد داد. چنانچه زنان مایل به بچه دار شدن باشند، لازم است در دهه 20 سالگي، به انجام حداقل يك تست از ذخیره تخمک خود تشويق شوند.

 


[1]-ovarian

[2]-attrition

[3]-menopause

[4]-ultrasound

[5]-follicle

[6]-Follicle-stimulating hormone

[7]-estrogen

[8]-Anti-Mullerian Hormone

[9]-antimullerian

 


منبع : وزنامه اپک تایمز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 7 + 1 چند است؟

ADVERTISING