آیا فرانسه به سوریه حمله می کند؟

کد خبر 5140 - 1391 07 | تاریخ: 1868 روز پیش-1391/07/17 | ساعت: 08:23

فرانسوا اولاند رییس جمهور جدید فرانسه در اولین مصاحبۀ تلویزیونی خود در کانال فرانس 2 موضوع حمله به سوریه را منتفی ندانست.

به گفته روزنامه لوموند اولین گفتگوی تلویزیونی اولاند دو هفته بعد از انتخابش به عنوان رییس جمهور فرانسه سه شنبه شب در کانال فرانس 2 برگزار شد. اولاند که ساعاتی پیش از حضور در کانال فرانس دستور اخراج خانم لامیه شکور Lamia Shakkour ، سفیر سوریه در فرانسه را صادر کرده بود، در این مصاحبه گفت: من نمی توانم در قبال اتفاق و کشتاری که در سوریه افتاد بی تفاوت باشم و از این رو با توافق همکاران اروپایی تصمیم داریم به طور جدی تر این مسئله را دنبال کنیم.

اولاند، در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر احتمال دخالت نظامی در سوریه گفت: احتمال حمله به سوریه منتفی نیست، البته به شرط اینکه این اقدام در چهارچوب حقوق بین الملل و تأئید شورای امنیت باشد. فرانسوا اولاند ساعاتی پیش اعلام کرده بود که بعد از فاجعه روز جمعه در شهر الحوله که منجر به کشته شدن 108 غیرنظامی که در میان آنها 49 کودک نیز بودند، سفیر سوریه امروز و یا فردا از فرانسه اخراج خواهد شد. اولاند در کنفرانسی مطبوعاتی با حضور توماس بونی یانی، رییس جمهور بنین اعلام کرد که این تصمیم به صورت کتبی امروز و یا فردا با خانم سفیر ابلاغ خواهد شد. اولاند همچنین افزود که کنفرانس دوستان سوریه اوائل ژوئیه در پاریس برگزار خواهد شد.این تصمیم درحالی است که دولت سوریه رسما هرگونه دست داشتن در این فاجعه را تکذیب کرده و گروه های مسلح تروریست را عامل این جنایت دانسته است.

شایان ذکر است وزارت خارجه انگلیس 3 دیپلمات سوری را در پی افزایش جنگ روانی غرب علیه دمشق بر سر حادثه "حوله" اخراج کرد.بعد از تصمیم اولاند مبنی بر اخرج سفیر سوریه، آلمان نیز سفیر این کشور را اخراج می کند.

رییس جمهور جدید فرانسه درباره اخراج سفیر سوریه گفت: روز گذشته نشستی با دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، لوران فابیون، وزیر خارجه فرانسه و دبیرکل سازمان ملل داشتم و قرار است زین پس فشارهای بیشتری به دولت سوریه وارد کنیم. اولاند این تصمیم را چندجانبه خواند که از سوی چندین کشور اروپایی اتخاذ شده است. وی افزود: کنفرانس دوستان سوریه در اوایل ژوئیه در پاریس برگزار خواهد شد. ما با روسها که نقش مهمی در حل بحران سوریه دارند نیز وارد مذاکره شده ایم.آمریکا حمله به سوریه را محتمل دانست

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در ادامه تشدید حملات تروریستی و جنگ تبلیغاتی علیه دمشق برای اولین بار از احتمال مداخله نظامی آمریکا در سوریه خبر داد.
"
مارتین دمپسی" رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری "فاکس نیوز" و در واکنش به جنایات هولناکی که گروه های تروریستی به نام ارتش سوریه در این کشور مرتکب شده اند، مدعی شد که تشدید کارهای قساوت آمیز و ستم در سوریه نهایتا باعث آغاز مداخله نظامی در این کشور خواهد شد.


منبع : گروه خبر سه نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 14 + 6 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار