گرانی هزار درصدی خانه در 12 سال اخیر؟!

کد خبر 5191 - 1391 07 | تاریخ: 1803 روز پیش-1391/07/22 | ساعت: 12:38

به گفته‌ برخی کارشناسان طی 12 سال اخیر نوسانات تورم بازار مسکن از تورم عمومی کشور بیشتر بوده است و قیمت مسکن نیز طی این سال‌ها بین هشتصد تا هزار درصد گران‌تر شده است. این در حالی است که یکی از تحلیل‌گران بازار مسکن نوسانات بازار مسکن در اکثر نقاط دنیا را طی 12 سال گذشته 27 درصد رشد اعلام کرده است.

 از آنجایی که سودآوری و سرمایه‌گذاری در بازار مسکن از نظر زمانی افق کوتاه‌مدت‌تری نسبت به سایر سرمایه‌گذاری‌ها دارد و همچنین وابستگی کمتر این حوزه از اقتصاد کشور به واردات، بخش خصوصی تمایل بیشتری به حضور در بخش اقتصاد مسکن دارد.

خریداران این بازار به چهاردسته سرمایه‌گذار، سوداگر، رفاه‌گران و مصرفی مقتصد تقسیم‌بندی می‌شود. سرمایه‌گذاران افق‌ بلندمدت‌تری را داشته و برای حفظ مسکن و دریافت اجاره‌بها و به عبارتی درآمدزایی وارد این حوزه می‌شوند.

 افق سوداگران در بازار مسکن کوتاه‌تر است و این افراد سرمایه‌ خود را بین بازارهای مختلف جابجا می‌کنند.رونق و رکود در بازار مسکن بر رفاه‌گران تاثیری نداشته و آنها در شرایط اقتصادی خوب برای رهایی از خانه‌های استیجاری و پرداخت اجاره‌بها مسکن را خریداری می‌کنند .

 مصرفی مقتصد نیز با یک نگاه اقتصادی و در نهایت مصرف شخصی به این بازار ورود پیدا می‌کند.به گفته یکی از تحلیل‌گران بازار مسکن رونق غیرمعمول ساخت و ساز در هر دوره‌ای نشان از رکود در آینده نزدیک است و این تفکر که پس از هر دوسال رکورد دوسال رونق در بازار مسکن داریم، اشتباه است.هادی کوزه‌چی در این‌باره اظهار می‌کند: قبل از شروع مسکن مهر بازار مسکن با داشتن 91 درصد مشارکت بخش خصوصی، خصوصی‌ترین بخش صنعت کشور بوده است. وی معتقد است زمانی که بازار مسکن رونق دارد سوداگران، رفاه‌گران و مصرفی مقتصد در بازار شرکت کرده و زمان رکود نیز این گروه‌ها حذف می‌شوند.


منبع : ایسنا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 9 + 7 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار