از حضور پر تعداد مردم تا انصراف یک کارگردان- اخبار روز اول جشنواره آیینی سنتی

کد خبر 519441 - 1396 06 | تاریخ: 102 روز پیش-1396/06/11 | ساعت: 14:11

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، عصر جمعه دهم شهریور با حضور هنرمندان و علاقه‌مندان در محوطه مجموعه تئاتر شهر افتتاح شد.

افتتاحیه اين جشنواره، هیچ‌گونه سخنرانی نداشت و به جای برنامه‌ای رسمی، قطعات کوتاه نمایش آیینی و موسیقی با حضور تماشاگران اجرا شد.

در این برنامه، مرشد میرزا علی به اجرای نقالی و شاهنامه‌خواني پرداخت. سپس کودکان و نوجوانان حاضر در بخش جوانه‌های نمایشی، به اجرای قطعات نمایشی در پاتوق کودکان و نوجوانان پرداختند.

همزمان با اجرای این قطعات، گروه‌های موسیقی نیز با فاصله‌ای اندک، بر سکوی میانی مجموعه تئاتر شهر حرکات موزون آذری انجام دادند. همراه با اجرای برنامه‌های فضای بیرونی، گروه‌های حاضر در بخش صحنه‌ای نیز نمایش‌های خود را در سالن‌های مختلف میزبان جشنواره، روی صحنه بردند.

آیین‌های ارزشمند ما در اعیاد ظهور می‌کنند

در نخستين روز جشنواره، محوطه باز تالار وحدت شاهد اجرای نمایش‌های گوناگونی همچون ترنا بازی، نقالی، آیین لزگی و... بود و گروه‌های موسیقی نیز برنامه‌های ویژه خود را برگزار کردند.

در فاصله میان اجرای این برنامه‌ها، مدیران و مسئولان جشنواره، همچون داود فتحعلی بیگی، دبیر جشنواره، اردشیر صالح‌پور و محمد حسین ناصربخت، نکاتی را درباره آیین‌های نمایشی ایرانی بیان کردند.

همچنین مهدی شفيعی، مدیر اداره کل هنرهای نمایشی در اجرای ترنابازی مشارکت کرد.

او با تبریک عید قربان گفت: «آیین‌های ارزشمند ما همیشه در اعیاد که به نوعی نقطه عطف هستند، ظهور و بروز بیشتری پیدا می‌کنند. هر چه بیشتر در جهت به‌روز شدن این آیین‌ها بکوشیم، قطعا فرهنگ پربارتری خواهیم داشت.»

شفيعي با ابراز قدردانی از حضور تماشاگران و تلاش برگزارکنندگان جشنواره اضافه کرد: «علاقه و استقبال شما نشان می‌دهد که این آیین‌ها همچنان زنده‌اند و فرهنگ ایرانی اسلامی همیشه پایدار است.»

کارگردان نمایش «لعنت‌نامه، رحمت‌نامه» انصراف داد

محمد حاتمی کارگردان نمایش «لعنت‌نامه، رحمت‌نامه» از حضور در هجدهمین جشنواره آیینی سنتی انصراف داد.

بازیگران این نمایش به دلیل حضور در چند اجرا، نتوانستند هماهنگی لازم را برای حضور در این نمایش انجام دهند و در نتیجه نمایش در ساعت و روز مقرر در جشنواره آیینی سنتی روی صحنه نخواهد رفت.

از آنجا که اعلام انصراف این گروه نمایشی پس از چاپ و انتشار جدول صورت گرفته، این تغییر در جدول نیامده است.

طبق جدول نمایش‌های صحنه‌ای قرار بود این نمایش شنبه 11 شهریور در دو سانس 18 و 20 در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر به اجرا دربیاید.

هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی تا 15 شهریور به دبیری داود فتحعلی بیگی برگزار می‌شود.

 

57243


منبع : خبرآنلاین

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 8 + 6 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر