باد ناموافق در مسیر کشتی بزرگ ترین حزب دنیا!

کد خبر 5347 - 1391 07 | تاریخ: 1869 روز پیش-1391/07/16 | ساعت: 12:54

نخست وزیر چین،ون جیابائو[1]اغلب به عنوان "بهترین هنرپیشه چین[2]" برای نمایشنامه های بزرگش نامیده می شود. نمایشنامه هایی که در آن خواستار اصلاحات سیاسی است، اما درواقع به هیچگونه تغییری ختم نمی شود. با اینحال، با توجه به رسوایی وانگ لی جون- بو شیلای[3] که در طی دوماه گذشته آشکار شد،ناگهان کلمات "ون" اهمیت تازه ای گرفت و او را در مرکز صحنه توجه قرار داد.در واقع،وی به عنوان نخست وزیر، قدرتی در نظام سیاسی ندارد وحوزه اش در امور اقتصادی و بوروکراسی کشور می باشد.تنها راه ون برای پیشبرد اصلاحات اقتصادی، محدود به صحبت کردن درباره ی این موضوع شده است.

پس از آنکه وانگ، رئیس پلیس قبلی چونگ چینگ[4]، در 6 فوریه برای پناهندگی به کنسولگری آمریکا در چنگدو[5]فرار کرد، کشمکش قدرت، به طور آشکارا در مدت زمانی طولانی به بالاترین حد خود در حزب کمونیست چین آشکار شد.

به گزارش بیل گرتز[6]،خبرنگار امنیت ملی ایالات متحده،به عقیده ی مقامات ایالات متحده، وانگ اسنادی را درکنسولگری درباره ی فساد و روابطرئیسِ وانگ، یعنی بو شیلای رئیس حزب کمونیست چونگ چینگ،همراه با جرایم سازمان یافته ویارائه داده است.به گفته گرتز،یکی از مقامات ایالات متحده همچنین گفته است که وانگ راجع به توطئه بو و تزار امنیت داخلی چین، ژو یانگ کانگ[7]، برای ایجاد اخلال در کسب قدرت و جانشینی بدون مشکل رئیس بعدی احتمالی حزب کمونیست چین، شی جین پینگ[8]، اطلاعاتی را فراهم کرده است.

به دنبال آن، وانگ در تاریخ 7 فوریه توسط مقامات رده بالای حزب بازداشت و برای تحقیقات به پکن برده شد،ناظران منتظرند تا کفش بعدی را به طرف بو شیلای پرتاب کنند.ون جیابائو در پایان کنفرانس مطبوعاتی اش در خاتمه گنگره ملی خلق چین در14 مارس،به این جنبش اشاره کرد.

ون گفت:" کمیته فعلی حزب شهرداری چونگ چینگ و دولت، باید حادثه وانگ لی جون را به طور جدی منعکس کردهو از آن درس بگیرند.ناظران حزب کمونیست چین این چنین نقد عمومی از مقامات حزب را به طور جدی مورد توجه قراردادند.روز بعد، مطبوعات دولتی اعلام کردند که بو، از پست خویش به عنوان رئیس حزب چونگ چینگ اخراج شده است. در آن زمان شایعه شده بود که او در پکن تحت بازداشت خانگی می باشد. اخیرا، رسانه خبری شین هوا[9] اعلام کرد که بو، از پستش در حزب حذف شده و تحت تعقیب می باشد.

بو، از اعضای کلیدی و نزدیک جناحرئیس سابق حزب کمونیست چین، جیانگ زمین[10]بود.این دسته بندی و نفاق بین رئیس سابق حزب از یک سو و هو جین تائو، و ون از سوی دیگر، از سال 2003 زمانی که هر دو وارد کادر اداری مقامات شدند، پیش آمد.جناح جیانگ با هو و ون بر سر اینکه چه کسی قدرت را در دست داشته باشد، و چگونه از قدرت برای شکل دادن به چین استفاده شود، نزاع داشتند.

 


[1]- Wen Jiabao

[2]- China’s best actor

[3]- Wang Lijun-Bo Xilai

[4]- Chongqing

[5]- Chengdu

[6]- Bill Gertz

[7]- Zhou Yongkang

[8]- Xi Jinping

[9]-Xinhua

[10]- Jiang Zemin

 


منبع : روزنامه اپک تایمز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 8 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار