بازداشت وکیل حقوق بشر!

کد خبر 5419 - 1391 07 | تاریخ: 1894 روز پیش-1391/07/17 | ساعت: 14:41

ویی لیانگیو[1]، یک وکیل بانفوذ چینی است که بارها به خاطر قربانیان رژیم کمونیستی چین-از جمله تمرین کنندگان فالون گونگ که به طور غیرقانونی توسط مقامات حزب کمونیست چین زندانی می شوند- مبارزه نموده است. در 25 ماه می، ویی، توسط پلیس ربوده شد و تاکنون خانواده اش موفق به دیدار او نشده اند. ویی، در میان اولین نسل وکلای چینی از سال 1988 تمرین وکالت نموده است و چهره ای بانفوذ در چین به حساب می آید. او با اشتیاق و علاقه برای سالهای زیادی از بسیاری از گروههای محروم چینی دفاع نموده است. این گروهها شامل قربانیانی می شوند که به طور غیر قانونی زندانی شده اند، مواردی همچون تمرین کنندگان فالون گونگ که بیش از 12 سال است که فقط به خاطر انجام یک تمرین چی گونگ به نام فالون گونگ، زندانی و مورد آزار و شکنجه قرار می گیرند.

از سال 2008 تا کنون؛ پلیس، بخش های قضایی حکومت چین[2]، و اداره 610[3]، به طور مکرر به ویی اخطار داده اند که از تمرین کنندگان فالون گونگ حمایت نکند (اداره 610 توسط جیانگ زمین[4] رئیس جمهور سابق چین به منظور قلع و قمع و آزار و اذیت تمرین کنندگان فالون گونگ ایجاد شد).

در طول بازرسی سالانه مجوز وکلا در سال 2009، در بخش قضایی استان هیلونگجینگ[5]، بنا به دستور پلیس 610، وی تهدید شد که چنانچه از موقعیت شغلی خود به عنوان مدیر شرکت استعفا ندهد، مجوز سایر وکلایی که با وی کار می کنند تمدید نخواهد شد. ویی چاره ای جز استعفا نداشت. در 28 فوریه سال 2009، او و همسرش دو یانگجینگ، بدلیل شرکت در جمع تمرین کنندگان فالون گونگ دستگیر شدند. آنها به دو اردوگاه مختلف فرستاده شدند. ویی برای یکسال و نیم در اردوگاه کار اجباری برای تغییر و تبدیل افکارش و به اصطلاح بازآموزی فرستاده شد. مجددا در 25 ماه می سال 2012 با همسرش تماس گرفت و گفت توسط 20 پلیس ربوده شده و به کمپ بازآموزی فرستاده شده است. دلیل این دستگیری در مورد مسائل مرتبط به فالون گونگ بوده است. پس از آن ویی، نتوانست هیچ یک از افراد خانواده اش را ببیند و یا حتی  محل کمپ خود را به آنان بگوید. همسر وی همچنان به کمک سه تن از وکلای مدافع به دنبال محل نگهداری شوهر خود در بخش های مختلف دولت است. تا آنکه چند روز قبل پلیس به خانواده او اعلام کرد که وی تحویل اداره 610 در منطقه نانگانگ[6] داده شده است. او هم کنون در اردوگاه کار اجباری بسر می برد. اما اداره 610 هیچگونه اطلاعاتی بیش از این در اختیار خانواده اش نگذاشت. این درحالی است که وی هیچ یک از مراحل قانونی را در این دستگیری طی نکرده است. در تنها تلفنی که از طرف وی شده، فقط اظهار کرده بود: "گریه نکنید، نگران نباشید..."احتمالا تحت مراقبت شدید بوده است چون هیچگونه اطلاعاتی از وضعیتش نتوانست بدهد.هیچ کس نمی داند که او چه زمانی برخواهد گشت...

 

 


[1]- Wei Liangyue

[2]- judicial departments

[3]-610 Office

[4]- Jiang Zemin

[5]- Heilongjiang

[6]-Nangang

 


منبع : اپک تایمز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 8 + 2 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار