تانک های ترکیه در مرز سوریه، تشدید احتمال جنگ؟

کد خبر 5475 - 1391 07 | تاریخ: 1783 روز پیش-1391/07/15 | ساعت: 12:59

ترکیه پس از تهدیدات خود علیه سوریه، حضور نظامی‌اش را در مرز با این کشور تقویت کرده است.

شبکه خبری او ار اف اتریش گزارش داد، بنا به گزارش رسانه‌های ترکیه از روز چهارشنبه علاوه بر افزایش تعداد تانک‌های در مرز، توپخانه سنگین هم در مرز جنوبی خود مستقر کرده است.

روز گذشته بود که اردوغان، نخست وزیر ترکیه تهدید کرده بود اقدام سوریه در سرنگون کردن جنگنده ترکیه بی‌پاسخ نخواهد ماند.در همین حال، جستجو برای خلبانان این هواپیما ادامه دارد. آن‌گونه که روز چهارشنبه اعلام شد کلاه ایمنی و بخش‌هایی از لاشه هواپیما پیدا شده است.نخست‌وزیر ترکیه که پیشتر تهدید کرده بود با سوریه به دلیل سرنگون کردن جنگنده ترکیه مقابله می‌کند، در یک همایش نظامی تأکید کرد که کشورش قصد حمله نظامی به سوریه را ندارد.

به گزارش شبکه یورونیوز، رجب طیب اردوغان، در جریان سخنرانی خود در یک همایش نظامی تأکید کرد که ترکیه در حال حاضر قصد حمله نظامی به سوریه را ندارد.وی ادامه داد که ترکیه در قبال دیگر کشورها از خود رفتار خصمانه‌ای نشان نخواهد داد اما اما در عین حال پاسخ ترکیه در صورت تکرار تحریکات، قاطع خواهد بود.نتایج جدیدترین نظرسنجی‌های انجام شده در ترکیه که توسط مرکز مطالعات سیاست خارجی و اقتصادی این کشور منتشر شده است، بیش از نیمی از مردم ترکیه مخالف مداخله احتمالی نظامی آنکارا در سوریه هستند.اردوغان در ادامه سخنان خود تصریح کرد: ما در آینده هیچ فرصتی را برای درس دادن به دولت سوریه از دست نخواهیم داد. دولتی که تمام مشروعیت خود را با ایجاد وحشت و ترور در بین مردمش از دست داده و سعی دارد قدرت و بزرگی ترکیه را امتحان کند.

سوریه در تاریخ 22 ژوئن اعلام کرد که نیروهای هوایی این کشور یک جنگنده متجاوز "اف-4" ترکیه را بر اساس قوانین حاکم در چنین شرایطی در حریم هوایی خود ساقط کرده است.سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه در کنفرانسی مطبوعای در تاریخ 25 ژوئن در دمشق اعلام کرد که جنگنده ترکیه حریم هوایی سوریه را نقض کرد و دفاع هوایی سوریه نیز در عوض به روی این جنگنده آتش گشود و این هواپیما داخل آب های ارضی سوریه سقوط کرد.با این حال، "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه در سخنرانی خود در تاریخ 26 ژوئن در پارلمان این کشور مدعی شد که آنکارا با اراده با این اقدام سوریه مقابله می کند و اقدامات لازم برای تعیین زمان، مکان و روش خود، اقدامات لازم را عملی می کند.

درحالی‌که برخی از گزارش‌ها از رسیدن درگیری‌ها میان ارتش و مخالفان مسلح سوریه به نزدیکی پایتخت این کشور خبر می‌دهد، سه‌شنبه‌شب بشار اسد اعلام کرد که این کشور در شرایط یک جنگ تمام‌عیار و چند جانبه قرار دارد و از اعضای کابینه جدید سوریه خواست تا تمام تلاش خود را برای پیروزی در این جنگ به‌کار گیرند.به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه(سانا) رئیس‌جمهور سوریه در مراسم سوگند اعضای کابینه جدید که در آن وزرای امور خارجه، کشور و دفاع ابقا شده‌اند گفت: سوریه اکنون در جنگی تمام‌عیار و همه‌جانبه قرار دارد. وی تأکید کرد: وقتی در جنگ هستیم همه سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های ما باید برای پیروزی در این جنگ باشد.

نگاه‌ها به نشست ژنو

(روزهای نه چندان دور!)

با تحولات جدید سوریه روز شنبه قرار است کوفی عنان، نماینده مشترک اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد میزبان نشستی بین‌المللی برای بررسی بحران این کشور در ژنو باشد. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه قرار است در این نشست مهم حاضر شود تا برای پیدا کردن راه‌حلی سیاسی جهت بازگشت آرامش به سوریه با مقام‌های ارشد دیگر کشورها رایزنی کند.

سی‌ان‌ان گزارش داده است که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده ، تنها درصورت موافقت شرکت‌کنندگان با انتقال قدرت در دمشق در این نشست شرکت خواهد کرد. رهبران اردن و روسیه هم روز سه‌شنبه در مذاکرات خود در امان بر حل و فصل دیپلماتیک مسئله سوریه تأکید کردند.


منبع : همشهری آنلاین - فارس

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 17 + 8 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار