بالابردن سن بازنشستگی برای تامین حقوق بازنشستگان!

کد خبر 5539 - 1391 07 | تاریخ: 1869 روز پیش-1391/07/16 | ساعت: 12:32

رونا روی[1]

وزارت منابع انسانی و امنیت اجتماعی[2] چین در پنجم جولای اعلام کرد که سن بازنشستگی بالا خواهد رفت تا دولت بتواند هزینه های پرداختی حقوق کارگران در دوران بازنشستگی را تامین کند. دولت چین اعلام کرد تصمیم گرفته است سن بازنشستگی در ادارات را بالا ببرد تا بتواند میلیونها یوان[3] پس انداز کند، اما این تصمیم موجب برانگیخته شدن شدید خشم مردم شده است.

به گزارش روزنامه تجارت ملی[4]، وزارت منابع انسانی و امنیت اجتماعی دولتی چین این تصمیم را گرفته است تا با بالابردن سن بازنشستگی بتواند موجب افزایش درآمد تا سقف 1.7 تریلیون یوان(معادل 67.6 بیلیون دلار) برای دولت شود. وزارت امنیت اجتماعی دولت حدود 20 میلیون یوان (3.1 بیلیون دولار) سالانه کسری بودجه برای دولت تخمین زده است.

براساس تحقیقی که در تاریخ 12 جولای در شبکه ی مردمی چینی صورت گرفت، مشخص شد 93.7 درصد از مردم چین مخالف سیاستهای دولت چین هستند. یک متفکر چینی به نام یی کوانگ جنگ[5]، در وبلاگ خود نوشته است: بررسی و مطالعه ای که توسط یک بانک چینی صورت گرفته است نشان می دهد تا سال 2033 کسری بودجه برای پرداخت حقوق بازنشستگان به 68.2 تریلیون یوان(معادل 10.7 تریلیون دلار) خواهد رسید. یعنی سالانه حدود 38.7درصد. یی همچنین گفت: " دارایی های دولتی هم اکنون بیش از 30 تریلیون ارزش گذاری شده اند، اما مردم از این منافع بهره ای نمی برند. به خاطر فساد دولتی، بودجه عمومی صرف هزینه های مربوط به سفرها و سایر هزینه های غیرضروری دولتی ها می شود، که گاه به بیلیون ها یوان می رسد. اگر این هزینه های مصرفی به صندوق حقوق بازنشستگاه اختصاص می یافت آنگاه دیگر مشکلی به وجود نمی آمد."

یک وکیل در پکن به نام یی گوفو[6]، در وبلاگ خود نوشت: "نسل قبلی کارگران چینی مشکلی با کار کردن با حقوق خیلی پایین نداشتند، چون اعتقاد داشتند همان طور که به آنها وعده داده شده بود در دوره بازنشستگی جبران می شود.... اما به جای آنکه دولت چین منافع مالی خود را صرف حقوق بازنشستگان کند، چنین تصمیمی گرفته است، و از نسل بعدی کارگران برای حل مشکل خود استفاده می کند".

 

[2]- Ministry of Human Resources and Social Security

[3]- yuan

[4]- National Business Daily

[5]- Ye Kuangzheng

[6]- Yu Guofu

 


منبع : روزنامه اپک تایمز

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 3 + 1 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار