بازیگر آمریکایی مشهور در گذشت

کد خبر 5612 - 1391 07 | تاریخ: 1883 روز پیش-1391/07/30 | ساعت: 11:51

ارنست بورگناین بازیگر آمریکایی که روز یکشنبه در 95 سالگی درگذشت، در دوران بازیگری خود نقش‌های مختلف ایفاء کرد.

بورگناین در شش دهه فعالیت بازیگری در بیش از 200 فیلم سینمایی، مجموعه تلویزیونی و فیلم تلویزیونی نقش‌آفرینی کرد.

او همه جور نقشی بازی کرد، از فیلم‌های خانوادگی گرفته تا اکشن، وسترن، کمدی‌های تلویزیونی تا فیلم‌ها و نمایش‌های کودکانه، اما بیش از همه برای بازی در فیلم‌هایی چون «از اینجا تا ابدیت»، «روز بد در بلک راک»، «مارتی»، «جوبال» «جانی گیتار»، «دوازده مرد خبیث»، «گروه خشن»، «وایکینگ‌ها»، «ایستگاه قطبی زبرا»، «باراباس»، «پرواز ققنوس»، «فرار از نیویورک» و «ماجرای پوزیدون» شهرت داشت.

«مارتی»(دلبرت مان، 1955) یکی از معروف‌ترین فیلم‌های بورگناین است. او برای بازی در این فیلم برنده اسکار بهترین بازیگر مرد شد و فیلم همچنین جوایز اسکار بهترین فیلم، کارگردان و فیلمنامه اقتباسی را هم دریافت کرد.

بورگناین در این فیلم نقش یک قصاب سی و چند ساله ساکن برانکس را بازی می‌کند که به خاطر چاقی و زشتی چهره‌اش احساس می‌کند هیچ‌وقت نباید ازدواج کند.

او برای «مارتی» برنده جوایز گلدن گلوب و بفتا هم شد. بورگناین که برای این فیلم پنج هزار دلار گرفته بود، یک‌بار گفت: «بدون پول هم حاضر بودم در آن فیلم بازی کنم

او همچنین در دوران بازیگری خود چهار بار نامزد دریافت جایزه امی شد. انجمن بازیگران آمریکا SAG سال 2011 با اعطاء جایزه یک عمر دستاورد از بورگناین تقدیر کرد.

 


منبع : خبر آنلاین

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 6 + 8 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر