شاهکار چکناواریان

کد خبر 5731 - 1391 08 | تاریخ: 1857 روز پیش-1391/08/01 | ساعت: 13:08

قطعه نخست اثری از موتزارت با نام دیورتی منتو شماره 1 در ر ماژور، در سه موومان بود که با شروع این قطعه صدایی از ارکستر به گوش رسید که به هیچ وجه قابل مقایسه با ارکسترهای ایرانی چه مجلسی و چه سمفونیک نبود. به جرات می توان گفت در هیچ یک از ارکسترهای تشکیل شده از نوازندگان ایرانی چنین اجرایی دقیق و بی نقص دیده نشده است.

شنونده اهل موسیقی به راحتی می توانست متوجه رعایت تمامی اصول و قواعد موتزارت نوازی در این اجرا شود؛ از جمله دینامیک های دقیق (نه Forte های خیلی بالا و نه piano  های خیلی پایین) تریل های بسیار خوش صدا و هماهنگ، پاساژهای تمیز، صداهای ژوست و از همه مهمتر رعایت آرتیکولاسیون های دقیق و متناسب با لحن موسیقی موتزارت که بیانگر درک بالای تمامی نوازندگان از این style  خاص بود.

قطعه دوم کنسرتو برای پیانو در ر ماژور اثر باخ با نوازندگی امیرمهیار مرادی بود؛ واقعا جای تعجب است که بعد از مدت ها نوازنده ای ایرانی و جوان را به چشم دیدیم که تمامی اصول نوازندگی پیانو را رعایت می کند و با شنیدن صدای ساز این نوازنده فقط می توان دهان به تحسین گشود.
اولین مطلب قابل تحسین Touch بی نظیر این نوازنده بود و ای کاش همه ی شنونده های حاضر در سالن می توانستند درک کنند که این نوازنده چه زحمتی برای دست یابی به چنین لمسی روی پیانو کشیده است.

لمسی دقیق و متناسب با موسیقی باروک البته این نوازنده در موومان های مختلف متناسب با حالت قطعه Touch خود را عوض می کرد و این یکی از اصولی است که شاید ده ها سال به طول بینجامد تا نوازندگان متوجه آن شوند. البته ارکستر نیز با درک خوبی که از این دوره موسیقی نشان داد کمک زیادی به هر چه بیشتر باروک شنیده شدن این قطعه کرد.

در قطعه آخر با نام سرناد برای ارکستر زهی در می ماژور اثر دورژاک، لوریس چکناواریان به تمامی، مهارت خود را به عنوان رهبری شایسته به نمایش گذاشت. این قطعه در 5 موومان است که بعضی از این موومان ها از لحاظ هماهنگ کردن گروه های زهی کار بسیار دشواری است و در بعضی از لحظات چندین تم روی هم حرکت می کردند که فقط اشتباه گروهی از زهی ها کافی بود تا کل قطعه به هم بریزد اما رهبر ارکستر به خوبی هم از عهده هماهنگی سازها و هم موزیک پیچیده این قطعه برآمد.

 


منبع : آرت نا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 19 + 3 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر