مذاکرات آمریکا و چین در خصوص حقوق بشر در چین

کد خبر 5777 - 1391 07 | تاریخ: 1894 روز پیش-1391/07/17 | ساعت: 14:30

آمریکا و چین گفت‌وگوهای سالانه حقوق بشر را آغازکردند، گفت‌وگوهایی که به واشنگتن این فرصت را می‌دهد تا مسائل مهم مرتبط با حقوق بشر درکشور چین را مطرح کند.

گروه‌های حقوق بشر از آمریکا خواسته‌اند تا در این گفت‌وگوها مساله سرکوب وکیلان و فعالان حقوق بشر و سرکوب تبتی‌ها را مطرح کند.در سال گذشته‌ ده‌ها تن از بودایی‌های تبت در اعتراض به حکومت پکن در منطقه خود اقدام به خودسوزی کردند.

چن‌گو‌آنگچنگ یک مخالف چینی که در تبعید به سر می‌برد چندی پیش باعث ایجاد یک بحران دیپلماتیک میان دو ابرقدرت جهان شد. وی با صدور بیانیه‌ای نسبت به امنیت اعضای خانواده‌اش در چین ابراز نگرانی کرده است.

دولت باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا اعلام کرده است: مساله حقوق بشر مساله اساسی در سیاست خارجی آمریکا در قبال چین است اما هم‌‌اکنون به خاطر ارتقای جایگاه بین‌المللی چین و افزایش قدرت نظامی و اقتصادی این کشور، قدرت نفوذ آمریکا در چین کاهش یافته و نسبت به گذشته نمی‌تواند تاثیرگذاری چندانی بر این کشور قدرتمند داشته باشد.

هم‌اکنون توماس دانیلون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در پکن حضور دارد تا با مقام‌های ارشد چینی در خصوص امنیت در خاورمیانه و آسیا و سایرمسایل رایزنی کند و گفت‌وگوهای دو روزه حقوق بشر میان آمریکا و چین از روز دوشنبه آغاز شده و در پشت درهای بسته برگزار می‌شود.

این مذاکرات در واشنگتن و به رهبری مایکل پوسنر، مشاور دموکراسی وحقوق بشر کاخ سفید و چن شو، دبیرکل سازمان‌ و کنفرانس‌های بین‌المللی وزارت خارجه چین برگزارمی‌شود.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: آمریکا در این گفت‌وگوها مساله حاکمیت قانون، عدالت برای شهروندان، مساوات و مساله تبت را مطرح می‌کند.

وی همچنین افزود: مساله چن‌گو‌آنگچنگ فعال سیاسی نابینای چینی در این گفت‌وگوها مطرح خواهد شد.


منبع : ستاد حقوق بشر

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 4 + 6 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار