زلزله اهر، تحلیل های علمی، عکس

کد خبر 5945 - 1391 07 | تاریخ: 1879 روز پیش-1391/07/10 | ساعت: 14:44

دو زلزله قدرتمند عصر شنبه گذشته در منطقه آذربایجان شرقی بر اثر فعال شدن دو گسل در منطقه اهر رخ داده است و پس‌لرزه‌های آن تا یک هفته آینده ادامه دارد، لذا مردم این منطقه باید تا هفته آینده از قرار گرفتن زیر سقف خودداری کنند.

دکتر مهدی زارع، معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در این‌باره گفت: دو زمین‌لرزه که عصر روز شنبه به فاصله 11دقیقه از هم و در حد فاصل بین اهر و ورزقان در استان آذربایجان شرقی به وقوع پیوست، گسل شمال تبریز را فعال نکرده است. این زمین‌لرزه ربطی به فعال‌شدن گسل‌های دیگر منطقه به‌ویژه گسل شمال تبریز ندارد، چراکه گسل شمال تبریز گسلی جدا با ویژگی‌های خاص خود است که البته خطرات خاص خود را نیز دارد.

دکتر زارع خاطرنشان کرد: این زلزله ازجمله زلزله‌های کم‌عمق و کمتر از 10 کیلومتر بوده که خسارات بسیاری را در پهنه مرکزی منطقه مورد نظر به همراه داشته است اما هر چه از این منطقه دورتر شویم خسارات کاهش پیدا می‌کند. همچنین با توجه به کم‌عمق بودن این زلزله شاهد بودیم که خسارات سنگینی به‌ویژه به روستاهای اهر و ورزقان وارد شده است.

نکته قابل توجه دیگر اینکه احتمال تکان‌های شدید در طبقات بالای ساختمان‌های چند طبقه با توجه به نوع و سازوکار زلزله در پس‌لرزه‌های آینده وجود دارد و همچنین ممکن است خساراتی را در پی داشته باشد.وی افزود: رخ دادن این دو زلزله از یک سو توانست از آزاد شدن یکباره انرژی و وقوع زلزله با بزرگی بیشتر از هفت ریشتر جلوگیری کند ولی از سوی دیگر با وقوع زلزله اول سازه‌ها سست شدند و زلزله دوم موجب تخریب سازه‌ها شد.به گفته وی زلزله‌ مهمی تا‌کنون در منطقه گسل تبریز رخ نداده بود و درخصوص تبریز نیز می‌توان به آخرین زلزله آن در 232 سال گذشته (1780میلادی) با بزرگی 7/7 ریشتر اشاره کرد اما در منطقه اهر و این گسل از هزار سال پیش تا‌کنون هیچ زلزله مهمی رخ نداده بود و شاید مهم‌ترین زلزله‌های این منطقه را بتوان زمین‌لرزه اخیر دانست.

از طرفی دکتر بهرام عکاشه، زمین‌شناس برجسته ایرانی نیز در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی اظهار داشت: گسل‌های منطقه مذکور پتانسیل زلزله‌هایی بالاتر از 6.5 ریشتر را ندارد اما من مدت‌هاست که انتظار دارم در منطقه البرز زلزله‌هایی با قدرت هفت ریشتر رخ دهد که مقداری هم دیر شده است. وی گفت: دو زلزله رخ داده در منطقه اهر ربطی به هم ندارد اگر چه قدرت هر یک حدود 6.2 بوده است و این نشان می‌دهد که گسل‌های این منطقه تحت استرس زیادی قرار دارد. وی افزود: به‌دلیل اینکه زلزله در عمق 10کیلومتری زمین اتفاق افتاده انرژی زیادی نداشته است.

پدر علم زلزله‌شناسی ایران گفت: زلزله 6 ریشتری در دنیا 6 زخمی به جا می‌گذارد نه آنکه 300 نفر کشته و هزاران نفر زخمی شود.

بهرام عکاشه در گفتگو با مهر با بیان اینکه خسارت زلزله آذربایجان شرقی به دلیل آنکه دو زلزله در عمق کم رخ داده، قابل توجه بوده است، گفت: اگر زلزله در عمق 20 کیلومتری و در سطح وسیع‌تری رخ می‌داد، تخریب کمتر بود اما چون عمق دو زلزله کمتر از 10 کیلومتر بوده و به دلیل نزدیکی خانه‌ها به گسل و قرار داشتن روستاها روی گسل و جنس و نوع سازه‌ها تخریب به طور گسترده رخ داده است.

 این استاد زلزله شناس با اشاره به اینکه شهر مشکین‌شهر، شهر بزرگی است، بنابراین احتمال چنین خسارتی در هنگام وقوع زلزله برای آن پیش‌بینی می‌شد، گفت: اگر چنین اتفاقی در تهران رخ دهد خسارت چندین برابر و چند صد نفر در ساعات اول کشته و هزاران نفر زخمی می‌شوند هر چند این موضوع بستگی به زمانی است که زلزله به وقوع می‌پیوندد زیرا اگر همین زلزله به جای 6 بعد از ظهر، 5 صبح رخ می‌داد میزان کشته شدگان بیشتر بود در تهران نیز به همین صورت اگر در ساعات اولیه صبح زلزله رخ دهد مطمئنا خسارات بیشتر خواهد بود.

 وی با اشاره به تاثیر مقاومت سازه‌ها و مهندسی سازی ساختمان‌ها بر کاهش تلفات تصریح کرد: معتقدم در تهران تنها 5 درصد سازه‌ها مهندسی‌ساز هستند و از اصول ایمنی پیروی کرده‌اند و اگر همین زلزله در جنوب تهران به طور مثال در مناطق 15، 17 یا 8 رخ دهد چندین هزار نفر کشته خواهیم داشت.

 این استاد زلزله شناس با با بیان اینکه خانه‌های روستاهای تخریب شده از گل و چوب تشکیل شده بود، افزود: در این روستاها حداقل اصول ایمنی رعایت نشده و این برای کشور ما که 90 درصد سطح آن زلزله خیز است، جای سوال دارد.

 وی درخواست کرد: مردم و مسئولان با زلزله جدی و عینی برخورد کنند و آن را به عنوان بلای آسمانی ندانند زیرا با برخورد علمی است که کشوری مانند ژاپن با وجود زلزله‌های بالا هیچ کشته‌ای نمی دهد اما در کشور ما زلزله 6 ریشتری صدها کشته برجای می‌گذارد.


منبع : مهر - همشهری آنلاین

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 7 + 3 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار