باز هم محدودیت بیشتر برای اویغورها!

کد خبر 6609 - 1391 12 | تاریخ: 1719 روز پیش-1391/12/17 | ساعت: 20:38

 

فعالیت مسلمانان چینی که به اویغورها معروف هستند و در استان سین‌کیانگ این کشور زندگی میکنند به شدت از سوی دولت چین محدود شده است.

  شدت این محدودیتها به قدری است که حتی نمازهای روزانه و مراسم کفن و دفن مسلمانان را نیز شامل میشود.

یکی از معلمان اویغور در مصاحبه رادیویی گفت: از زمانی که معاون جدید فرماندار منصوب و موظف شده است که بر فعالیتهای مذهبی نظارت کند این محدودیتها دو برابر شدهاند.هاکی، معاون فرماندار استان سین‌کیانگ که از دو سال پیش به این سمت انتخاب شده است، برخورد بسیار نامناسبی با فعالیتهای مذهبی از خود نشان داده است.

وی از زمان انتخاب به این سمت به شدت با خواندن نمازهای واجب روزانه، حفظ قرآن و سایر فعالیتهای مذهبی برخورد میکند.

یکی از ساکنان استان مسلماننشین سین‌کیانگ میگوید: فعالیتهایی مانند خواندن قرآن و برگزاری جشن به مناسبت میلاد پیامبر(ص) که پیش از این بدون هیچ مشکلی در خانه برگزار میشد، اکنون ممنوع شده است.وی افزود: از این پس، برای چنین فعالیتهای مذهبی باید اجازه دولت را داشته باشید و تنها در مساجد میتوانید به انجام فرایض دینی خود بپردازید، نیروهای پلیس در مقابل مساجد حضور دارند و به بازرسی بدنی افرادی میپردازند که قصد خواندن نماز جمعه دارند.

به گفته این معلم مسلمان، مقامات ویژهای از سوی دولت تعیین شدهاند تا لیست سیاهی از مردان ریشدار، زنان محجبه و جوانانی که در مساجد حضور داشتهاند، تهیه کنند.

گروههای حقوق بشر سالهاست نسبت به سرکوب مسلمانان چینی از سوی دولت این کشور معترض هستند.

معلمان، استادان دانشگاه، دانشجویان و سایر کارمندان دولتی در چین از روزهداری در ماه رمضان، برگزاری نمازهای روزانه، پخش آثار مذهبی و پوشش حجاب محروم هستند.نوجوانان زیر هجده سال نیز در چین نمیتوانند در مساجد حضور یافته یا در مدارس مذهبی تحصیل کنند.

پیشینه ورود اسلام به چین به پیش از 650 میلادی میرسد و نتیجه ورود اسلام به چین جمعیتی حدود 40 میلیون مسلمان در چین است که بیشتر آنان در استان‌های سین‌کیانگ ، گانسو، نینگ شیا و چینگ های زندگی می‌کنند.


منبع : خبرگزاری رسا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 16 + 8 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار