فناوری جدید تشخیص آلرایمر از طریق تست خون

کد خبر 66582 - 1393 04 | تاریخ: 1252 روز پیش-1393/04/21 | ساعت: 12:58

یک همکاری بین‌المللی میان دانشمندان به سرپرستی مراکز (Kings College London (KCL و Proteome Sciences plc منجر به شناسایی ده پروتئین در سلول‌های خونی انسان شد که ممکن است بتوانند به عنوان تست هشداردهنده‌ی بیماری آلزایمر مورد استفاده قرار گیرند. افزایش توانایی تشخیص این بیماری ناتوان‌کننده در مراحل اولیه‌ی آن می‌تواند کیفیت زندگی بیمار را به طور قابل توجهی بهبود بخشد و شاید حتی به شیوه‌های درمانی جدید به منظور توقف این بیماری بیانجامد. 

برآورد شده که تا سال 2050، حدود 135 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به بیماری آلزایمر می‌شوند. معمولا مرحله‌ی شروع این بیماری با عنوان اختلال حفیف حافظه ((Mild Cognitive Impairment (MCI) نامیده می‌شود که در حال حاضر تست‌های هشداردهنده‌ی دقیقی مبنی بر تشخیص آن وجود ندارد.

n_68844_1
در حالی که فعلا شیوه‌های درمانی نشان‌دهنده‌ی حمله‌های آلزایمری مانند اسکن مغز یا پونکسیون کمری (نخاعی) وجود دارند، اما این روش‌ها هم گران قیمت و هم آزاردهنده هستند، از این رو انجام‌ آن‌ها بر روی همه‌ی بیماران دشوار است. با این حال مطالعات به تازگی انجام شده توسط مجموعه‌ی KCL قادر به تغییر این شرایط است و نتایج آن حاکی از وجود یک تست هشداردهنده‌ی ارزان‌قیمت و راحت می‌باشد که می‌توان از آن بر روی تعداد بیمارهای بیشتری استفاده کرد.

6992
این تحقیق که بخش اعظم بودجه‌ی خود را از مرکز تحقیقات آلزایمر بریتانیا تامین می‌کند، وسیع‌ترین مطالعات در نوع خود محسوب می‌شود و به تست بیش از 1000 نفر پرداخته است. این گروه شامل 476 بیمار آلزایمری، 220 بیمار مبتلا به MCI و 452 فرد سالخورده بوده‌اند. در طی این تست افراد انتخاب شده‌ای از هر سه گروه تحت اسکن‌های MRI نیز قرار گرفتند.

alzheimer-brain
محققان دریافتند که در بیماران MCI و آلزایمری 16 پروتئین در کوچک شدن مغز نقش دارند که ترکیب ده عدد از آن‌ها در کنار یکدیگر می‌تواند به تشخیص این بیماری با دقت 87 درصد منجر شود. بنابراین با ایجاد یک تست خون مبنی بر شناسایی این ده پروتئین، بیماری قابل تشخیص زودهنگام خواهد بود و شانس داشتن یک زندگی بهتر برای بیماران مبتلا به آلزایمر وجود دارد.
در آینده این گروه قصد همکاری با شرکای تجاری را دارد تا قادر به ایجاد تست خون تشخیص دهنده‌ی این پروتئین‌ها در مقیاس تجاری شود. علاوه بر این آرزوی این گروه چنین است که با چنین تست‌های تشخیص زودهنگام بتوان به پیشرفت‌هایی در درمان این بیماری دست یافت، زیرا تا به حال بسیاری از شیوه‌های درمانی آلزایمر به دلیل پیشرفت روزافزون این بیماری با شکست مواجه شده است.

image


منبع : Top In Earth

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 19 + 3 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط علم و فناوری