دیپلماتهای بی اختیار !!!

کد خبر 6666 - 1391 12 | تاریخ: 1620 روز پیش-1391/12/27 | ساعت: 13:07

 تحلیلگران سیاسی ترکیب جدید مقامات وزارت خارجه چین را منعکس کننده تنشهای فزاینده این کشور با آمریکا و ژاپن می دانند.

پایگاه اینترنتی روزنامه واشنگتن پست امروز در گزارشی به قلم ویلیام وان نوشت: دولت چین دو دیپلمات خود را که دوره های کاری شان را عمدتا صرف روابط چین با آمریکا و ژاپن کرده اند به سمتهای ارشد وزارت خارجه منصوب کرده است، مسئله ای که به گفته دیپلماتهای سابق و کارشناسان سیاست خارجی تاحدی منعکس کننده تنشهای فزاینده با این دو کشور است. 

روز شنبه یانگ جیچی وزیر خارجه کنونی چین و سفیر سابق این کشور در آمریکا به عضویت شورای دولتی که بالاترین مقام رسمی در خصوص سیاست خارجی است، ارتقاء یافت و وانگ یی سفیر سابق چین در ژاپن به عنوان وزیر خارجه جدید معرفی شد.

سالها سیاست خارجی چین تحت تاثیر ترکیب بعضا ناهماهنگی از رهبران در درون ارتش و حزب کمونیست حاکم این کشور قرار داشته است. برخی امیدوار بودند نسل جدید رهبران سیاست خارجی چین به تقویت وزارت امورخارجه نسبتا ضعیف آن کمک کند، یک نقطه هماهنگ کننده مرکزی در داخل دولت ایجاد نماید و دسترسی آسانتر به تصمیم گیران دولتی را برای دیپلماتهای دیگر کشورها میسر سازد.
اما یانگ و وانگ هر دو فاقد کرسی در دفتر سیاسی قدرتمند حزب کمونیست اند و این امر بدین معنی است که آنها مانند مقامات قبل از خود همچنان تحت نفوذ حداقل بیست و پنج رهبر دیگر قرار دارند که بخش عمده سیاست گذاری را بر عهده خواهند داشت. 
بعلاوه بسیاری ها در حزب حاکم می گویند، شی جینپینگ رئیس جمهور جدید چین هدایت یک گروه ضربت را که مسئول رسیدگی به مناقشه ارضی با ژاپن بر سر گروه کوچکی از جزایر سنگلاخی است، برعهده گرفته است.
درحالیکه گروه سیاست خارجی یانگ و وانگ ممکن است فاقد قدرت تصمیم گیری باشد، این دو هنوز می توانند نفوذ قوی گرچه ظریف تری را اعمال کنند. 
یک کارشناس چینی که روابطی قوی با مقامات وزارت خارجه این کشور دارد،‌ می گوید: وقتی که پای رابطه چین با دیگران، منافع راهبردی و حتی خصومتها در میان باشد، «وزارتخانه آنها در خط مقدم جمع آوری اطلاعاتی قرار دارد که تصمیم گیریها بر آن مبتنی است. آن دو همچنین چهره های اصلی در ملاقات دیپلماتهای کشورهای دیگر، اعتماد سازی و منعکس کردن منافع چین اند، بنابراین در تصویری بزرگتر می توانند نفوذ زیادی داشته باشند.»
همچنین انتظار می رود در روزهای آتی کوئی تیانکائی که به علت نقشش در سالهای اخیر به عنوان معاون وزیر خارجه در امور آمریکای شمالی چهره ای شناخته شده برای مقامات آمریکا است، به عنوان سفیر جدید چین در آمریکا معرفی شود.
گروه جدید سیاست خارجی چین منعکس کننده تغییر نسل از یک گروه قدیمی تر تحت رهبری هو جینتائو است که قبل از انقلاب فرهنگی و در زمانی که نظام این کشور بیشتر به سمت رابطه با اتحاد شوروی جهت دهی شده بود، تحصیل کرده بودند.
نسل جدید متعلق به یک مقطع سنی و زمانی است که چین به تدریج رویکردی بازتر نسبت به غرب و چشم اندازی جهانی تر اتخاذ می کند.
گروه جدید سیاست خارجی چین همچنین در زمانی روی کار می آید که روابط این کشور در چند جبهه دچار تنش است. مقامات آمریکا پس از سالها انتقاد غیرمستقیم در مورد حملات سایبری که از چین نشات می گیرد،‌ با توجه به مدارک فزاینده از آنچه که جاسوسی سایبری نظامی و صنعتی از چین با پشتوانه دولتی به نظر میرسد، علنا این کشور را متهم می کنند.
رابطه چین با ژاپن طی سال گذشته به پایین ترین سطح رسیده است و برخی نگرانند که مناقشه ارضی رو به تشدید به سوء محاسبه نظامی بی ثبات کننده در هر طرف بینجامد.
بعلاوه، رابطه چین با کشورهای کوچکتر جنوب شرقی آسیا به علت مواضع تهاجمی تر این کشور در ادعاهای ارضی و حرکت در جهت تامین منابع انرژی متحمل لطماتی شده است.
حتی روابط چین با کره شمالی متحد دیرینه اش در ماههای اخیر پس از آزمایش هسته ای پیونگ یانگ که با وجود مخالفت های جدی چین انجام گرفت، به شدت تضعیف شده است.


منبع : واحد مرکزی خبر

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 3 + 4 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار