تدارک کره جنوبی برای مقابله با حملات سایبری

کد خبر 6714 - 1392 01 | تاریخ: 1706 روز پیش-1392/01/02 | ساعت: 13:42

آسوشیتدپرس نوشت : کره جنوبی روز جمعه اعلام کرد خود را برای مقابله با حملات سایبری احتمالی بیشتر آماده می کند. این در حالی است که گروه جدیدی از ماموران تحقیق مشغول بررسی درباره این هستند که آیا کره شمالی در توقف همزمان فعالیت دهها هزار رایانه متعلق به شش بانک و شرکت رسانه ای کره جنوبی دست داشته است یا خیر. 

سیاری در سئول هکرهای وابسته به پیونگ یانگ را مسئول حمله سایبری روز چهارشنبه می دانند، اما مقامات کره جنوبی تاکنون کره شمالی را به دست داشتن در این موضوع متهم نکرده اند و اعلام کرده اند هنوز مدرکی دال بر صحت این مسئله پیدا نکرده اند. کره شمالی نیز تاکنون درباره خاموش شدن همزمان رایانه های شش بانک و شرکت رسانه ای کره جنوبی اظهار نظر نکرده است. 
تحقیقات ممکن است هفته ها به طول انجامد اما یافته های اولیه حاکی از ارتباط یک نشانی پروتکل اینترنتی چین با یکی از بانک هایی است که هدف حمله سایبری قرار گرفته است.  یون چانگ جونگ، سخنگوی ریاست جمهوری کره جنوبی روز جمعه در جمع خبرنگاران گفت این کشور گروهی متشکل از کارشناسان امنیت رایانه از بخش خصوصی، ارتش و دولت برای شناسایی هکرها تشکیل داده است و خود را برای حملات سایبری احتمالی بیشتر آماده می کند. وی درباره احتمال حملات بیشتر توضیح نداد اما گفت نخست وزیر بعدا نشستی برای تبادل نظر درباره راههای تقویت امنیت سایبری در موسساتی که بر بخش زیربنایی از جمله راهها و برق کشور نظارت می کنند، برگزار خواهد کرد.
شناسایی هکرها معمولا کار دشواری است. اما کره شمالی به چند دلیل مظنون اصلی به شمار می رود. این کشور از زمان اعمال تحریم های سازمان ملل بر ضد خود پس از آزمایش هسته ای دوازدهم فوریه بارها سئول و واشنگتن را تهدید کرده است. کره شمالی رزمایش نظامی آمریکا و کره جنوبی را تهدیدی برای موجودیت خود می داند. این کشور همچنین هفته پیش پس از قطع اینترنت که موجب ا ختلال در شبکه اینترنتی آن شد، با مقصر دانستن سئول و واشنگتن، آنها را تهدید به تلافی کرد. سئول نیز کره شمالی را به شش حمله سایبری به شبکه های رایانه ای خود از سال دو هزار و نه تاکنون متهم کرده است. 
اگر حمله سایبری اخیر به کره جنوبی واقعا کار کره شمالی باشد، هشداری برای کره جنوبی به شمار می رود، چرا که نشان می دهد پیونگ یانگ تقریبا به راحتی قادر به نفوذ به شبکه های رایانه ای این کشور است. 
حمله سایبری روز چهارشنبه، دولت، ارتش یا بخش زیربنایی کره جنوبی را تحت تاثیر قرار ندارد و گزارشی نیز درباره به خطر افتادن سوابق مشتریان بانکهایی که مورد حمله سایبری قرار گرفته اند، منتشر نشده است. اما این حمله موجب از کار افتادن دستگاههای خودپرداز و اختلال در معاملات تجاری در این کشور وابسته به فناوری و اینترنت شد و بار دیگر تردیدها را درباره امنیت اینترنت کره جنوبی و آسیب پذیری آن در مقابل حملات هکرها برانگیخت. 
به گزارش آسوشیتدپرس، حمله سایبری روز چهارشنبه فعالیت حدود سی و دو هزار رایانه را در شبکه های تلویزیونی « وای تی ان» ، « ام بی سی » ، و « کی بی اس » و همچنین سه بانک مختل کرد. اگرچه شبکه های تلویزیونی مزبور اعلام کردند پخش برنامه های این شبکه ها با اخلال رو به رو نشد. فعالیت هر سه بانک نیز روز جمعه به حالت عادی بازگشت. فعالیت شرکت های رسانه ای مزبور نیز تا هفته آینده به طور کامل به وضعیت قبل باز خواهد گشت. 


منبع : گروه خبری 3نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 17 + 3 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط علم و فناوری