علامت دلار $ چگونه بوجود آمد؟

کد خبر 6827 - 1392 01 | تاریخ: 1692 روز پیش-1392/01/16 | ساعت: 00:17

در ششم ژوئيه سال ۱۷۸۵ به اتفاق آراء "دلار" واحد پول ايالات متحده قرار گرفت، در جريان انقلاب، آمريكايي‌ها سكه نقره‌اي اسپانيا به نام «دلار» را كه در مكزيك رايج بود وسيله داد و ستد قرار دادند و به همين دليل نام پول ملي خود را "دلار" گذاشتند. سکه دلار نقره ای از قرن چهاردهم به مدت سه قرن و اندی به نام «تالرThaler، دالر، تلار و دلار» در اروپا رایج بود که اسپانیایی ها آن را حفظ کردند و به مستعمرات خود در قاره آمریکا منتقل ساختند. 


اس با خط عمودي" $" كه علامت بين المللي دلار است نيز از اسپانيايي ها اقتباس شده كه پول خود را با "p" مشخص مي‌کردند. نام پول ملي چند كشور ديگر از جمله كانادا نيز «دلار» است كه ارزش برابري متفاوت دارند و چند كشور از جمله بعضي اوقات آمريكايي ها در محاوره، به جاي لفظ دلار، واژه " باكBuck" را بكار مي برند. از دوران جنگ داخلي آمريكا، اسكناس دلار (دلار کاغذي) به تدريج جاي دلار طلا را گرفت. 
دلار آمريكا USD برخلاف اسكناس ساير كشورها داراي يك اندازه و يك رنگ است كه در خارج از آمريكا به «پشت سبز» معروف است. از سال ۲۰۰۵ رنگ اسکناس هاي ده دلاري آمريکا اندکي تغيير کرده است که احتمالا، هدف جلوگيري از جعل آن بوده است. 
دلار آمريكا US$ در چند دهه اخير واحد استاندارد محاسبه در بازارهاي بين المللي براي كالاهايي چون نفت و طلا قرار گرفته است. حتي بسياري از كشورها كه با آمريكا ارتباط ندارند محصولات خود را بر حسب دلار بها گذاري مي كنند. 
يش از دو سوم دلارهاي چاپ شده در آمريكا در خارج از اين كشور رايج هستند و افزايش روز افزون آنها است كه آمريكا را مديون و دچار كسري كرده است زيرا ضامن دلارهاي معامله شده است. به گفته برخي از كارشناسان امور پول، اگر كشورهاي عربي صادركننده نفت دلارهاي نفتي خود را در آمريكا پس انداز نكنند، وضعيت حساس خواهد شد و به همين جهت است كه آمريكا مي كوشد قدرت سياسي ـ نظامي خود را حفظ كند تا دلار به عنوان پول بين المللي باقي بماند.مقايسه اين دو رقم رسمي، آسيب پذيري آمريكا در قبال دلار را نشان مي دهد. 
حتما اين سوال براي شما پیش آمده که علامت دلار $ از کجا آمده، دست نوشته های خطی در آن زمان نشان می دهد که پزو- "پزو د اوکو ریلز" peso de ocho realsیا "یک قطعه هشت” در آمریکا- به شکل اختصاری پی اس PS درآمده است. طبق گفته رند علامت دلار از دو حرف اول ایالات متحده یو اس" US" آمده است. 
با گذشت زمان این اختصار گاهي اوقات طوری نوشته می شد که حرف اس"s" بالای حرف پی"p " قرار می‌گرفت که تقریباً شکلی مانند $ ایجاد می کرد.


منبع : گروه خبری 3نشانه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 8 + 5 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار